Makine Haber

Çelik sektörü, eylül ayında ihracatta tarihi bir başarıya imza attı

Çelik sektörü, eylül ayında gerçekleştirdiği 2,6 milyar dolarlık ihracat ile otomotiv sektörünü geride bırakarak, Türkiye’nin toplam ihracatında ilk kez zirvede yer alma başarısını gösterdi. Sektör, 2021 ihracat hedefini de 22 milyar dolar olarak revize etti.

  • 05 Ekim 2021
Çelik sektörü, eylül ayında ihracatta tarihi bir başarıya imza attı

Türkiye’nin toplam ihracatı eylül ayında yüzde 30’luk artışla 20 milyar 783 milyon dolara ulaştı.
Geçen ay toplam ihracata en fazla katkı veren sanayi kolu ise çelik sektörü oldu. İhracat hedefini 22 milyar dolara revize eden sektör, eylülde gerçekleştirdiği 2,6 milyar dolarlık ihracat ile otomotiv sektörünü geride bırakarak ilk kez zirvede yer aldı.

Aslan: “İhracat pazarlarımızı çeşitlendirerek büyüyoruz”
Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan, konu hakkında yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Bu başarıya; küresel çelik piyasasında önemli bir konumda bulunan sektörümüzün gücünü sürdürülebilir kılmak adına pandeminin ve korumacılık önlemlerinin neden olduğu kısıtlamalara karşı mücadele ederek, çalışan üyelerimizle birlikte ulaştık. İhracat pazarlarımızı çeşitlendirerek büyüyoruz. Ülkemizin toplam ihracatına en fazla katkı veren sektör olmak bizi gururlandırıyor. Asıl önemlisi; ihracatta yakaladığımız bu ivmeyi sürdürülebilir kılmak.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ