Makine Haber

OİB, ihracat potansiyelini artırmak için Sırbistan’a heyet gezisi düzenledi

Türk otomotiv endüstrisinin ihracattaki tek temsilcisi olan OİB, Türkiye’nin pazardaki mevcut gücünü artırmak amacıyla yürüttüğü çalışmalar kapsamında, Avrupa Birliği dışında kalan yakın pazarlardan birisi konumundaki Sırbistan’a Sektörel Ticaret Heyeti gezisi düzenledi.

  • 20 Kasım 2019
OİB, ihracat potansiyelini artırmak için Sırbistan’a heyet gezisi düzenledi

Otomotiv ana sanayii üretiminde Avrupa’nın beşinci büyüğü olan, tedarik endüstrisinde de dünyanın en stratejik parçalarının üreticisi olarak bilinen Türkiye, otomotiv pazarındaki mevcut gücünü artırmak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Türk otomotiv endüstrisinin ihracattaki tek temsilcisi olan Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), söz konusu çalışmalar doğrultusunda Avrupa Birliği dışında kalan yakın pazarlardan birisi konumundaki Sırbistan’a Sektörel Ticaret Heyeti gezisi düzenledi.
Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a 17-20 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen ve OİB Denetim Kurulu Üyesi Ali İhsan Yeşilova ve UİB Genel Sekreteri Mümin Karacakayalılar’ın da katıldığı etkinliğe, OİB öncülüğünde 15 Türk otomotiv firması katıldı. Heyet gezisinde, Sırbistanlı ithalatçı ve toptancı firmalar ile Türk şirketleri ikili iş görüşmeleri yapma fırsatı elde ettiler.
Etkinliğe Türkiye’den katılan firmalar arasında; Anadolu Isuzu, Bankosan, Belgin Madeni Yağlar, BŞL Bijon Cıvata, Cabu Otomotiv, Dinamik Otomotiv, Erbi Bağlantı Teknolojileri, Hann Filtre, Lubrico Petrokimya, Neko Otomotiv, Netex Otomotiv, Özteknik Motorlu Taşıtlar, Sab Otomotiv Yedek Paça, Supsan Motor Subapları ve Telsama Metal yer aldı.

Gümrük vergisiz ihracat yapma avantajı sunuyor
Son yıllarda motorlu araç üretimi artış eğiliminde olan Sırbistan, 1 milyar doları tedarik sanayii olmak üzere 1,8 milyar dolarlık toplam otomotiv ithalatı ile Türk otomotiv endüstrisi açısından nispeten küçük bir pazar konumunda. Bununla birlikte, iki ülke arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması göz önüne alındığında, gümrük vergisiz ihracat yapma avantajı dolayısıyla karşılıklı ticaret potansiyelinin açığa çıkması ve firmaların pazar paylarını artırması bekleniyor.
Sırbistan pazarında; İtalya, Almanya, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Fransa gibi ülkelerle rekabet eden Türkiye’nin, ülkeye giderek artan bir otomotiv ihracatı bulunuyor. Türk otomotiv endüstrisinin 2018 yılında Sırbistan’a ihracatı yüzde 28’lik artışla 105 milyon dolar oldu. Ülkeye ihracatta en büyük payı tedarik sanayii alırken; son dönemde binek otomobillerin payı da giderek artıyor. Türkiye ayrıca, ticari araçlarda da her yıl istikrarlı bir şekilde Sırbistan’a ihracatını artırıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ