Makine Haber

Gök: “Sensörlerle birlikte cobotların yetenek ve kabiliyetleri artıyor”

Sensörlerle birlikte cobotların yetenek ve kabiliyetlerinin daha da artacağının altını çizen Universal Robots Türkiye&MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, SBOT Speed ve SBOT stop gibi SICK’in geliştirdiği sensör teknolojileri sayesinde, cobotların bir nevi görme yeteneği kazandığını ifade etti.

  • 09 Mart 2021
Gök: “Sensörlerle birlikte cobotların yetenek ve kabiliyetleri artıyor”

Universal Robots, sensör teknolojilerinin önde gelen şirketlerinden SICK ile gerçekleştirdiği ‘Sensör Teknolojileri ve Cobotlar: Kolaboratif Üretim ve Güvenli Verimlilik’ konulu webinarda, cobotların geleceğine yönelik önemli açıklamalarda bulundu.
‘Tak-Çalıştır ve Üretime Başla’ konseptiyle üretimde kolaboratif esneklik sağlayan cobotların, sensör teknolojileriyle birlikte, üretimdeki tüm birimlerin birbirleriyle her an haberleşeceğini vurgulayan Universal Robots Türkiye&MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, söz konusu teknolojilerle üretimde verimlilik, güvenlik ve kalite artışının da yaşanacağını ifade etti.

“Cobotlar algılama ve bir nevi görme yeteneği kazanıyor”
Sensörlerle birlikte cobotların yetenek ve kabiliyetlerinin daha da artacağının altını çizen Gök, şöyle konuştu: “SBOT Speed ve SBOT stop gibi SICK’in geliştirdiği sensör teknolojileri sayesinde, cobotlar algılama ve bir nevi görme yeteneği kazanıyor. Sensörlerle donatılan cobotlar, üretim hattında yer alan ürünlerin yerini tespit edebiliyor ve çevrelerini algılayarak çalışıyor. Robot Vision PIM60 UR+ ekipmanı, cobotlara kameralarla görüş ve algılama yeteneği veriyor. SBOT Speed ve SBOT stop UR+ sistemleri, cobotların insanlarla güven içinde çalışmasına yardımcı oluyor. Tüm bu sensörler, cobotların kullanım alanlarını yaygınlaştırırken; aynı anda kalite ve güvenlik artışı sağlıyor. Ayrıca, sektörlerin Endüstri 4.0 dönemine geçişini de sağlıyor.”

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ