Makine Haber

Boysan: “CNC ısıl kesim tezgahlarında açığa çıkan toz ve dumana karşı filtre seçimi kritik bir öneme sahip”

Pandemi sürecinde ortak alanlarda solunan hava kalitesinin insan sağlığı üzerindeki etkisinin çok daha iyi anlaşıldığına dikkat çeken Bomaksan Genel Müdürü R. Bora Boysan, endüstriyel tesislerde filtre seçiminin öneminin altını çizdi.

Boysan: “CNC ısıl kesim tezgahlarında açığa çıkan toz ve dumana karşı filtre seçimi kritik bir öneme sahip”

CNC ısıl kesim tezgahlarında yapılan işlemler çeşitli tehlikeli maddeleri içeren farklı miktarlarda toz ve dumanın açığa çıkmasına neden oluyor. Uygulama sırasında yeterli önlemin alınmaması ise; sağlıksız iş ortamlarına, üretim kayıplarına, verimsizliklere, çalışan huzursuzluğuna ve işverenin ağır tazminatlar ödemesine yol açabiliyor. 1986 yılından bu yana çeşitli endüstriyel tesislerin toz, gaz ve duman problemlerine çözümler tasarlayan Bomaksan, şimdi de ürettiği ‘Kompakt Jet-Pulse Kartus Filtreler’ ile kapalı alanların iç hava kalitesini artırıp, tüketicinin temiz hava ortamı için en doğru filtreyi tercih etmesini sağlıyor.

“Hem çalışanların sağlığı, hem de imalat kalitesi ve süresi olumsuz anlamda etkileniyor”
Üretim tesislerinde çalışanlar için yeterli önlem alınmadığında ekipman ve hammaddelerin hastalıklara neden olduğunu vurgulayan Bomaksan Genel Müdürü R. Bora Boysan, CNC ısıl kesim tezgahlarında açığa çıkan toz ve duman etkilerine çözüm sunan, işveren dostu filtre sistemleriyle ilgili şöyle konuştu: “Endüstriyel tesislerde, çalışan ve ekipman sağlığı ile ilgili gerekli önlemler alınmadığında, hem çalışanların sağlığı, hem de imalat kalitesi ve süresi olumsuz anlamda etkileniyor. CNC ısıl kesim sırasında açığa çıkan toz ve dumanın sebep olduğu hastalıklar, ‘meslek hastalığı’ gurubuna giriyor ve ciddi yaptırımlara neden olabiliyor. Yine fiber lazer, CO2 lazer, plazma ve oksijen kesim sırasında açığa çıkan toz ve duman, cihazların lenslerinin bozulmasına ve birçok elektronik aksamın negatif etkilenmesine sebebiyet verip, plansız bakımların sayısını artırıyor. Sağlıklı bir ortam yaratmak amacıyla ürettiğimiz her ürünle çalışan sağlığının her şeyden daha önemli olduğunun altını çiziyoruz.’’

“Enerji tasarrufuna katkı sağlamayı insani bir görev olarak görüyoruz”
İç hava kalitesi konusunda CNC ısıl kesim dumanı ve tozuna yönelik filtrasyonun doğru çalışabilmesi için sistemi oluşturan tüm bileşenlerin doğru seçilmesi ve tasarlanması gerektiğini vurgulayan Boysan, ‘Kompakt Jet-Pulse Kartus Filtreler’in; fan, filtre, kontrol panosu, toz boşaltma ekipmanları ve jet-pulse basınçlı hava ile temizlik sistemini tek bir üründe bir araya getirdiklerini söyledi. Bomaksan mühendislerince tasarlanan söz konusu ürünlerin hem göze, hem de bütçeye hitap ettiğini kaydeden Boysan, “Plug & Play’ (tak-çalıştır) olarak da adlandırılan bu ürünler tüm aksesuarları tek bir gövdede toplayarak; nakliye & montaj kolaylığı sağlamanın yanı sıra, ısıtılan iç ortam havasını yüksek verimlilikte temizleyerek yeniden solunabilir havaya dönüştürebilmesi sayesinde enerji tasarrufu sağlıyor. Bomaksan olarak, sürdürülebilirliğe katkı sağlayan ürünler tasarlıyoruz. Filtrasyon sistemlerimiz tasarlanırken sürdürülebilirliği öncelemeye gayret ediyoruz. Türkiye ve dünyada enerji tasarrufuna katkı sağlamayı insani bir görev olarak görüyoruz” dedi.

“Basınçlı hava ile otomatik olarak temizleniyor”
Toz toplama teknolojileri konusunda TÜBİTAK destekli Ar-Ge projesi geliştiren ilk ve tek Türk firması olduklarının altını çizen Bomaksan Genel Müdürü Bora Boysan, Jet-Pulse filtrasyon sistemlerinin basınçlı hava ile otomatik olarak temizlendiğini belirtti. Cihazların üzerinde yer alan fark basınç sensörleri sayesinde, basınçlı havanın sadece ihtiyaç halinde tüketildiğini, ihtiyaç olmadığı durumlarda ise basınçlı hava tüketiminin engellendiğini ekleyen Boysan, “Bu sayede, yaygın olarak kullanılan zaman ayarlı sistemlere göre çok daha az basınçlı hava tüketiyor ve yine müşterilerimizin önemli miktarlarda enerji tasarruf etmelerini sağlıyoruz. Bakım maliyetini düşüren bu sistem ile aynı zamanda seri imalat yapan firmalarda sürekli çalışma imkânı sunuyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ