Makine Haber

Bosch Rexroth’un Müşteri ve İnovasyon Merkezi açıldı

Yaklaşık 20 bin metrekarelik bir alanda yer alan ve fabrika otomasyonu ile mobil makinelerin elektrifikasyonuna odaklanacak olan Bosch Rexroth Müşteri ve İnovasyon Merkezi’nde, gerçek uygulamalar içeren Model Fabrika da yer alıyor. Science Park Ulm’da açılan merkezin 2019’da duyurulan ek binası da tamamlandı.

  • 27 Eylül 2021
Bosch Rexroth’un Müşteri ve İnovasyon Merkezi açıldı

Bosch Rexroth Müşteri ve İnovasyon Merkezi’ni, Science Park Ulm’da açtı ve 2019 yılında duyurulan ek bina da tamamlandı. Merkez, fabrika otomasyonu ve mobil makinelerin elektrifikasyonuna odaklanacak.

Najork: “Müşterileri ve inovasyonları bir araya getiriyoruz”
Robert Bosch GmbH’nin Sanayi Teknolojilerinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi ve Bosch Rexroth AG İcra Kurulu Başkanı Rolf Najork, konu hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Ulm’da, müşterileri ve inovasyonları bir araya getiriyoruz. İnovasyonlar ancak, ekonomik nitelik taşıyan ve kaynakların sürdürülebilir kullanımı gibi müşterilerin yaşadıkları zorlukları çözmeleri halinde başarılı olur. Özellikle esnek endüstriyel üretime izin veren ve mobil makinelerden kaynaklanan emisyonları azaltan yazılım tabanlı ürünler tesiste geliştiriliyor. Geliştirme ekipleri ilk önce yeni ürünleri ve çözümleri sanal olarak test ediyor ve ardından minimum uygulanabilir ürün (MVP); yani ana fonksiyonu yerine getiren ama tam olarak geliştirilmiş detaylı fonksiyonları olmayan temel bir ürün üretiyor. Bosch Rexroth, MVP’yi kullanarak ürün fikrinin gerçek uygulamalarını müşterilerle görüşebiliyor. Müşterilerden gelen geri bildirimler doğrultusunda, ürün (MVP) daha da geliştirilmekte ve bir prototip oluşturulmaktadır. Bu sayede, geliştirme süreci boyunca müşterilerin yaşadığı deneyimler dikkate alınıyor. Müşterilerimizle sürekli olarak görüşerek, onların inovasyon ihtiyaçlarını güvenilir ve hızlı bir şekilde tanımlıyoruz. Amacımız; başarılı ürün lansmanlarını en az iki katına çıkarmak ve ürünleri pazara daha hızlı sunmak.”

“Model Fabrika, Müşteri ve İnovasyon Merkezi’nin ayrılmaz bir parçası”
Model Fabrika’nın, Müşteri ve İnovasyon Merkezi’nin ayrılmaz bir parçası olduğunu ifade eden yetkililer, “Yaklaşık 500 metrekarelik bir alanı kaplayan tesis, Bosch Rexroth’un modüler ve yüksek derecede dijitalleştirilmiş üretiminin potansiyelini gösterebilmesini sağlıyor. İntralojistik için otonom taşıma sistemleri, devreye alma için kendi kendine öğrenen robotlar ve sensör destekli, sanal koruma işlevli mobil destek sistemleri, burada bir akıllı zeminde kullanılıyor. Tüm bileşenlerin dijitalleşmesi, makine üreticileri ve fabrika operatörleri için yeni fırsatlar yaratıyor: Geleceğin fabrikasında makineleri daha verimli kullanmanın yolu, çok çeşitli yazılım fonksiyonları ve değerlendirilebilir verilerden geçiyor. Bu nedenle, donanımdan yazılıma giderek daha fazla işlev değişmekte ve dijital ikizler tarafından tamamlanmaktadır. Model Fabrika’da Bosch Rexroth, makinelerin, sistemlerin ve hatta manuel iş istasyonlarının bile simülasyonların yardımıyla nasıl optimize edilebileceğini ve dönüştürülebileceğini gösteriyor. Çığır açan fikirler, gerçekçi koşullar altında test ediliyor. Bu da, Model Fabrika’yı Bosch için önemli bir Sanayi 4.0 merkezi haline getiriyor. Bosch Grubu’nun endüstri alanında hizmet verdiği diğer alanlar olan Bosch Bina Teknolojileri, Bosch.IO, Bosch Ağa Bağlı Endüstriler ve Bosch Mühendislik ve Üretim Hizmetleri de, yazılım ve donanım çözümleri ile hizmetlerini entegre edebiliyor ve müşterilerden gelen geri bildirimleri daha fazla gelişim için kullanabiliyor” dediler.

“Mobil makinelerin elektrifikasyonu konusuna da odaklanacak”
Bosch Rexroth’un, fabrika otomasyonunun yanı sıra Ulm’da tekerlekli yükleyiciler ve ekskavatörler gibi mobil makinelerin elektrifikasyonu konusuna da odaklanacağını kaydeden yetkililer, şunları aktardılar: “Bunlar örneğin; tarım ve ormancılıkta, şantiyelerde veya limanlarda malların taşınması sırasında kullanılır. Tamamen elektrikli oldukları için, makineler lokal olarak emisyonsuzdur. Bu sayede Bosch Rexroth, şehirlerin doğasının korunmasına ve yaşam kalitesinin artırılmasına yardımcı oluyor. Müşteri gereksinimlerine göre yeni geliştirilen elektrik motorlarını ve invertörleri daha da geliştirmek için, Ulm’daki mobil makinelerde elektrikli tahrik sistemleri için yüksek performanslı bir test standı yer alıyor. Bu sistem, 830 kW’a kadar maksimum güç sunuyor.”

“Teknoloji Parkı da yer alıyor”
8 bin 500 metrekareden fazla bina alanına sahip olan Müşteri ve İnovasyon Merkezi’nde, bir Teknoloji Parkı’nın da yer aldığını da anlatan yetkililer, “Bu Teknoloji Parkı, atölyeler ve elektrikli mobil makineler için test alanı ile birlikte yaklaşık 10 bin metrekarelik alanı kaplayan bir dış mekana sahip. Dış mekanda yapılan müşteri etkinlikleri de burada gerçekleştirilecek. Dijitalleşme, bağlanabilirlik ve nesnelerin interneti (IoT), uzun vadede fabrikalardaki çalışmaları şekillendirecek. Uzmanların bilgi birikimi, diğerlerine ayak uydurabilmelidir. Özverili akademisi ile Bosch Rexroth, çalışanlarını ve müşterilerini eğitip Sanayi 4.0’a hazır hale getiriyor. Bunun için inovasyon merkezinde eğitim odaları ve sistemleri kuruldu. Burada uzmanlar, makinelerin ve iş istasyonlarının nasıl birbirine bağlanacağını ve örneğin fabrikalarda enerji verimliliğini optimize etmek için verilerin nasıl katma değer yaratabileceğini öğreniyorlar” ifadelerini kullandılar.

“18 ülkeden yaklaşık 200 çalışan görev yapıyor”
Müşteri ve İnovasyon Merkezi’nde 18 ülkeden yaklaşık 200 çalışanın görev yaptığını belirten yetkililer, şöyle devam ettiler: “Bunların yüzde 25’i kadın geliştiriciler. 2022 yılına kadar Ulm’daki çalışan sayısının 250’ye çıkması bekleniyor. Sahadaki neredeyse tüm konumlar; elektrifikasyon, dijitalleşme ve yazılıma bağlıdır. Müşteri ve İnovasyon Merkezi, birlikte çalışmak üzere tasarlandı. Mobil hidrolik ve elektrikli sürücü teknolojisi gibi farklı iş kollarından uzmanlar, farklı uzmanlık alanlarından oluşan ekiplerde müşterilerle birlikte çalışıyorlar. Ayrıca Bosch Grubu ve genel Ulm bölgesindeki start-up’larla çalışmaya devam etme planları da var. Amaç; müşterilere daha kısa sürede daha fazla yenilik sunmak.”

Wucherer: “Ulm’u özellikle seçtik”
Bosch Rexroth’un Satıştan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Marc Wucherer, “Müşteri ve İnovasyon Merkezimiz için yer ararken Ulm’u özellikle seçtik. Müşteriler, iş ortakları ve çalışanlar için mükemmel bağlantılar sunarken; bir bilim şehri olması da sektör ve üniversiteler, diğer yüksek öğretim kurumları ve start-up’lar arasında yakın ortaklıklara olanak tanıyor. Bu nedenle Ulm’daki tesisimiz, fabrika otomasyonu alanındaki faaliyetlerimizi daha da hızlandıracak. İnşaat aşamasında bile, Ulm Şehri ve Projektentwicklungsgesellschaft Ulm ile yakın ortaklık, iyi bir iş çıkardı. Science Park’ta diğer yenilikçi firmalarla bir aradayız. Bunun sonucunda; şirket olarak bize, müşterilerimize ve bölgeye bir bütün olarak fayda sağlayan inovasyon kümeleri ortaya çıkıyor” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ