Makine Haber

Bizel: “İnsanlar emek ağırlıklı çalışmadan zihinsel çalışmaya geçecekler”

Üretim süreçlerinde her zaman insana ihtiyaç duyulacağını ifade eden Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri Bölümü Ürün Yönetimi ve İş Geliştirme Kıdemli Müdürü Tolga Bizel, dijitalleşme ile insanların emek ağırlıklı çalışmadan daha çok zihinsel çalışmaya geçeceklerini dile getirdi.

  • 11 Eylül 2020
Bizel: “İnsanlar emek ağırlıklı çalışmadan zihinsel çalışmaya geçecekler”

Mitsubishi Electric; İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova Üniversitesi’nin iş birliğiyle düzenlenen III. Yapay Zeka Yaz Okulu (YAZSUM 2020) kapsamındaki dijital etkinlikte öğrencilerle buluştu.
Etkinlik kapsamında online canlı yayında öğrencilerle buluşan Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri Bölümü Ürün Yönetimi ve İş Geliştirme Kıdemli Müdürü Tolga Bizel, ‘Fabrikaların Dijital Dönüşümü ve Yapay Zeka Teknolojileri’ başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

“Robotlarımızın öğrenme süresi 5 saatten 1-2 saate kadar düştü”
Günümüzde fabrikalarda yapılan işlerin değiştiğini söyleyen Bizel, “Robotlar, daha önce sadece aracın gövdesini değiştirirken; artık lambaların yerleştirilmesi ve ses sisteminin kurulması gibi insan eliyle yapılan hassas işleri tamamlayabiliyorlar. Yakın gelecekte de robotlardan beklenen en büyük değişiklik, hareket teknolojisi alanı olacak. Yapay zeka algoritmasına sahip robotlardan; ürünün yerini değiştirmeleri, hassas, kusursuz ve esnek çalışmaları beklenecek. Mitsubishi Electric olarak, yapay zeka ile geliştirdiğimiz yeni nesil kolaboratif robotlarla; şirketlerin robotik sistemlerini hızlı, sezgisel ve daha düşük maliyetlerde kurmalarına, hızla değişen iş ortamları ve sosyal ihtiyaçlara esnek bir şekilde yanıt vermelerine imkân sağlıyoruz. Böylece, beklenmedik arızaların önlenmesi ve arızaya yol açacak parçalar hakkında kullanıcıların önceden ikaz edilmesi mümkün hale geliyor. Robotlarımız, geleneksel sistemlere göre güç sensörüyle daha hızlı ve sisteme zarar vermeden çalışıyor; öğrenerek performansını giderek artırıyorlar. Aynı zamanda, robotlarımızın öğrenme süresi de 5 saatten 1-2 saate kadar düştü” dedi.

“Robotlar, üretim hattındaki diğer ürünlerle haberleşebiliyorlar”
Etkinlikte yeni endüstri evresine e-F@ctory konseptiyle yanıt veren Mitsubishi Electric’in çalışmalarını anlatan Tolga Bizel, şöyle konuştu: “Fabrikaların dijital dönüşümlerini gerçekleştiren e-F@ctory konseptimizle, fabrika yatırımından önce sanal bir fabrika oluşturarak; ortaya çıkacak hattın ve üretimin simülasyonunu gerçekleştirme, verimliliği değerlendirme ve oluşan çıktılar doğrultusunda yatırımı şekillendirme fırsatı sunuyoruz. Dijital dönüşüm çağında makineler, çevrelerinde olup bitenleri anlayabilecek ve birbirleriyle internet protokolleri aracılığıyla iletişim kurabilecek duruma geliyorlar. Bu alt yapı içinde robotlar çok önemli bir rol oynuyor. Bugün e-F@ctory alt yapısı sayesinde robotlar, üretim hattındaki diğer ürünlerle de haberleşebiliyorlar. Ayrıca, bilgileri insan kontrolünden bağımsız olarak hem kendi aralarında, hem de fabrikayı kontrol eden ana sistemle paylaşıp verimliliği artırmak için hazır durumdalar. Bir şirketin Malezya fabrikasında uyguladığımız pilot programımız sayesinde, arızaların önceden fark edilmesi ve arıza gerçekleşmeden müdahale edilmesi mümkün hale geldi. Bu pilot program; yüksek verimlilik, önleyici bakım faaliyetleri olanağı, düşük aksam arıza oranı, düşük maliyet ve kusursuz uyumla sonuçlandı. Tüm bu sonuçlar ise, şirketin yaklaşık 9 milyon dolar tasarruf etmesini sağladı.”

“Üretim hattına müdahale edilmeden üretime esneklik ve verim kattık”
Türkiye’nin önde gelen elektronik eşya üreticilerinden birinin üretim hattında, robotlar ve IQ Platform PLC’ler ile ‘dijital ikiz’ uygulaması gerçekleştirdiklerini kaydeden Bizel, projeyle ilgili şu bilgileri verdi: “Bu fabrikadaki dijital ikiz uygulamamız sayesinde, gerçek üretim hattına müdahale edilmeden üretime esneklik ve verim kattık. Örneğin; yetkili bir kişi, üretim hattının dijital ikizinde gerçekte yapmak istediği üretimi sadece parametresini değiştirerek simüle edebiliyor ve hedeflenen üretimin gerçek olduğu zaman ne kadar verimle çalışacağını fiziksel olarak üretime başlamadan görebiliyor.”

“Yapay zeka tabanlı fabrikalarda ve tesislerde ekipman duruş süresi azalıyor”
Şirketlerin yapay zekadan maksimum fayda elde etmelerini sağlamak amacıyla Mitsubishi Electric’in tescilli AI markası ‘Maisart’ teknolojisini kullandıklarını söyleyen Bizel, “Maisart ile yapay zeka tabanlı fabrikalarda ve tesislerde ekipman duruş süresi azalırken, verimliliğin artırılması sağlanıyor. Makine öğrenmesi algoritmasını kullanan bu teknoloji, sensör verilerini analiz ettikten sonra, farklı operasyonel durumlar arasında üretim makinesi geçişine ilişkin bir model oluşturuyor. Bu sayede, fabrika ve tesislerde verimliliği artırmak üzere makinelerdeki beklenmedik durumları işaret eden makine anormalliklerinin hızlı ve doğru bir şekilde tespit edilmesi sağlanıyor” ifadelerini kullandı.

“Dijitalleşme insanların işsiz kalmasına yol açmayacak”
Üretim süreçlerinde mükemmel işleyebilen sistemlerin kurulması, sorunsuz bir şekilde işletilmesi ve gerektiğinde revizyonu için her zaman insana ihtiyaç duyulacağını söyleyen Tolga Bizel, dijitalleşmenin insanların işsiz kalmasına yol açmayacağını ve insanların emek ağırlıklı çalışmadan daha çok zihinsel çalışmaya geçeceklerini kaydetti. Bizel, sözlerini şöyle tamamladı: “Dijital dönüşümle birlikte, işletmelerde yeni bir örgütsel yapının ve yerleşimin olacağı yönünde beklentimiz ağırlık kazanıyor. Japonya’daki Kani fabrikamızda 2003 yılında başlayan dönüşüm tecrübemizde, hat üretiminden dijital dönüşümle donatılmış hücresel üretim ve yüksek teknolojik sisteme geçtik. Burada da, birçok çalışanın iş tanımının köklü şekilde değişeceğini gördük. Gelecekte robotların insanlarla iş birliği halinde çalışacağı fabrikalar bizleri bekliyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ