Halıcı: “Fiziksel iş gücü gelecekte insanların hayatında yer almayacak”

Fabrikalardaki işlerin sistemler ve makinalar tarafından yapılmaya başlaması ile en büyük gider kalemlerinden biri olan işçilik maliyetlerinin düşeceğini ifade eden Halıcı Group CEO’su ve Toplum 5.0 Akademi Başkanı Dr. Hüseyin Halıcı, söz konusu durumun birçok ürünün satış fiyatını önemli oranda düşüreceğini söyledi.

  • 20 Kasım 2021
Halıcı: “Fiziksel iş gücü gelecekte insanların hayatında yer almayacak”

Gebze Teknik Üniversitesi IEEE tarafından düzenlenen ‘Robotik ve Otomasyon Zirvesi’nde öğrencilerle bir araya gelen Halıcı Group CEO’su ve Toplum 5.0 Akademi Başkanı Dr. Hüseyin Halıcı, ‘Toplum 5.0’ konulu bir sunum gerçekleştirdi. Sunumuna Mark Zuckerberg’in Facebook’un adını “Meta” olarak değiştirmesi ve sanal gerçeklik teknolojisi metaverse’i gündeme taşıması ile başlayan Halıcı, ‘metaverse’ terimine değindi. Halıcı, “Aslında bu kelime ne diyor? Gerçek dünya ile sanal dünyanın birlikte entegre olduğu dijital bir dünyadan bahsediyor. Toplum 5.0’ı da, bunun tüm topluma yayılması olarak değerlendirebiliriz” dedi.

“Her ülke kendine özgü bir fikre sahip”
Sanayi devrimlerinin tarihçesini Endüstri 1.0, Endüstri 2.0 ve Endüstri 3.0’ı anlatan Halıcı, son sanayi devrimi kabul edilen Endüstri 4.0’ın çıkış noktasından bahsederek, gelecekte fiziksel iş gücünün insan hayatında yer almayacağını ifade etti.
Dijital dönüşüm konsepti için her ülkenin kendine özgü bir fikre sahip olduğunu kaydeden Halıcı, sözlerini şöyle sürdürdü: “ABD, endüstriyel internet dedi. Çin; bunun üzerine oyunun kurallarının değiştiğini, fizikselden zihinsele geçişin olduğunu görünce daha iyi teknolojiye sahip ürünler yapmak için 2025’i hedef alarak ‘Made in China’ dedi. Avrupa ise, ‘Endüstri 4.0’ dedi. Asya’da Singapur gibi gelişmiş ülkeler de ‘akıllı şehirler’ dedi. Ama Japonya, toplumsal düşünülmesi gerektiği için ‘Toplum 5.0’ kavramını ortaya attı.”

“Dijital dönüşüm insanların yaşam şekillerini de değiştirecek”
Sanayinin dijitalleşmesinin hayata kattığı artı değerlerden bahseden Hüseyin Halıcı, endüstrideki fabrikalarda işlerin sistemler ve makinalar tarafından yapıldığı takdirde, en büyük gider kalemlerinden biri olan işçilik maliyetlerinin düşeceğini ifade etti. Halıcı, “Bu durum; otomobil ve cep telefonu gibi birçok şeyin satış fiyatına doğrudan etki edecek ve bunlar çok daha uygun fiyata satın alınabilecek. Dijital dönüşüm, çalışma şekilleriyle birlikte insanların yaşam şekillerini de değiştirecek. Dönüşüm ihtiyaçtan ziyade zorunluluk” diye konuştu.

Metaverse nedir?
İlk olarak ABD’li yazar Neal Stephenson’un yazdığı ‘Snow Crash’ isimli bilim kurgu romanında kullanılan ‘metaverse’ terimi, ‘meta-universe’ ifadesinin kısaltılmışı olarak kullanılmış olup, ‘kurgusal evren’ anlamına gelmektedir. Metaverse; sanal dünyaların, artırılmış gerçekliklerin ve internetin bir araya gelmesi neticesinde, fiziksel dünyada hissedilen tüm insani duyguların dijital dünyada da hissedilebilir hale gelmesidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ