Makine Haber

Basınçlı hava maliyetlerinizi takip ederek düşürün

Basınçlı hava maliyetlerini bilen endüstriyel tesisler, hem basınçlı hava kompresörlerinin verimliliğini, hem de kayıp kaçak oranlarını tespit edebilirler. Ayrıca, basınçlı hava kompresörlerinin atık ısılarının enerji olarak kullanılmasıyla elde edilecek tasarruf da observer ile tespit edilebilir.

  • 22 Mart 2021
Basınçlı hava maliyetlerinizi takip ederek düşürün

Altuğ KARATAŞ
Vat Enerji Genel Müdürü

Endüstriyel tesislerin enerji verimliliği sağlamak için mutlaka enerjilerini izlemeleri ve yönetmeleri gerekiyor. İzlemediğinizi ve ölçmediğinizi yönetemezsiniz. Endüstriyel tesisler eğer basınçlı havalarını izlemek, yönetmek ve kontrol etmek istiyorlarsa, Observer Enerji İzleme ve Yönetme Sistemi ile bunu başarabilirler.

Yüzde 50’ye varan tasarruf imkânı
Basınçlı havanın izlenmesi ve yönetilmesi ile yüzde 50’ye varan tasarruf sağlanabilir. En pahalı enerji basınçlı havadır. Endüstriyel tesislerin basınçlı hava maliyetlerini sürekli olarak kontrol etmeleri, birim metreküp basınçlı hava başına ne kadar enerji harcadıklarını sürekli olarak izlemeleri enerji tasarrufu sağlamak için önem arz ediyor. Basınçlı hava maliyetlerini bilen endüstriyel tesisler, hem basınçlı hava kompresörlerinin verimliliğini, hem de kayıp kaçak oranlarını tespit edebilirler. Ayrıca, basınçlı hava kompresörlerinin atık ısılarının enerji olarak kullanılmasıyla elde edilecek tasarruf da observer ile tespit edilebilir. Bunun yanında; ne kadar karbon salımının engellediği, ne kadarlık ısıya karşı geldiği ve elde edilen doğalgaz tasarruf miktarı Observer Enerji İzleme Sistemi ile takip edilebilir.

Basınçlı hava kompresörlerinin birçoğu verimsiz
Türkiye’de yapılan enerji etütlerinde basınçlı hava kompresörlerinin birçoğunun verimsiz çalıştığı görülmektedir. Birim basınçlı hava maliyetlerinin verimli çalışan sistemlere göre yüzde 30 ilâ 50 civarında daha yüksek maliyetle üretildiği anlaşılmaktadır. Enerji izleme ve yönetme sistemi observer ile elde edilecek bu veriler, aslında enerji izleme sistemine verilecek maliyetin daha üzerinde bir tasarrufun elde edilebileceğini ortaya çıkarmaktadır.

Enerjinin tüketildiği tüm noktalar ölçülüyor
Observer Enerji İzleme ve Yönetme Sistemi basınçlı hava için endüstriyel tesislere alındığı taktirde, alt modülleri ile aynı zamanda buhar, elektrik, aydınlatma, genel enerji tüketimi ve enerji yoğunluğu hesabı gibi tesisin enerjiyle ilgili tüm parametreleri alınmaktadır. Ayrıca, birim ürün başına basınçlı hava, ısıtma, soğutma ve elektrik maliyetlerinin de hesaplanabileceği bir alt yapı Observer’da bulunmaktadır. Dolayısıyla, Observer Enerji İzleme ve Yönetme Sistemi; birim ürün başına hangi enerji türünden ne kadarlık maliyet yaptığını izlemek, görmek ve yönetmek isteyen tesisler için kullanılması gereken bir sistemdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ