Makine Haber

‘Ortak Akıl Toplantıları’nın 24. durağı Antakya OSB oldu

‘Ortak Akıl Toplantıları’nın 24’üncüsü Antakya Organize Sanayi Bölgesi’nde düzenlendi. Söz konusu OSB; üretim kalitesi, gerçekleştirdiği ihracat ve kendi enerjisini yenilenebilir enerjiden sağlamasıyla Türkiye ve bölgenin kalkınmasına önemli katkılar sağlıyor.

  • 23 Aralık 2019
‘Ortak Akıl Toplantıları’nın 24. durağı Antakya OSB oldu

Turkishtime ve Halkbank’ın organize sanayi bölgelerinde gerçekleştirdiği ‘Ortak Akıl Toplantıları’nın 24. durağı Antakya Organize Sanayi Bölgesi oldu. Prof. Dr. Ercan Gegez’in moderatörlüğünde düzenlenen etkinlikte; Antakya OSB’nin üretim ve ihracatta sahip olduğu potansiyel, Orta Doğu krizi öncesindeki günlerine kavuşması ve yatırımcıların gözünde cazip bir merkez haline gelebilmesi için yapılması gerekenler üzerinde duruldu.
2001 yılında tüzel kişilik kazanan Antakya OSB’de; Aralık 2019 itibarıyla 74 tesis üretimde, 16 tesis inşaat aşamasında ve 10 tesis de proje safhasında bulunuyor. Toplamda 203 hektar büyüklüğe ulaşan OSB’de 129 hektar alan sanayicinin hizmetine sunulurken; bölgede faaliyet gösteren firmalarda 2 bin 200 kişi istihdam ediliyor. Ağırlıklı olarak tarımsal gıda, makine ve metal sektörünün yer aldığı bölgede; tohumculuk, iplik boyama, çelik boru imalatı, yağ işletmeleri, makine imalathaneleri, gıda, boya imalatı, metal sanayii, tekstil, sabun imalatı, yem ve otomotiv sanayii alanında faaliyet gösteriliyor.

Antakya OSB’de elektrik tüketim miktarı 2018’de yüzde 5,25 azaldı
Antakya OSB; Hatay Havaalanı’na 12 kilometre, Reyhanlı Cilvegözü Sınır Kapısı’na 48 kilometre, İskenderun Limanı’na 35 kilometre, İskenderun Demir Çelik Fabrikası’na 54 kilometre ve Yumurtalık Serbest Bölgesi’ne 70 kilometre mesafede yer alıyor. 2018 yılında, bölgenin toplam elektrik tüketimi 46,5 milyon KiloWatt/saat (kWh) ve doğalgaz tüketimi ise 2,85 milyon Standard metreküp (Sm3) olarak gerçekleşti. Son 5 yılda ortalama her yıl yüzde 15 artan elektrik tüketim miktarı geçen sene yüzde 5,25 azalırken; 2019’un ilk 10 ayında tüketimde yaşanan düşüş ise yüzde 5 oldu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ