Makine Haber

Ağustos ayı ihracat rakamları açıklandı

Türkiye, ağustos ayında 12 milyar 463 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Söz konusu dönemde ihracatın lideri 1 milyar 546 milyon dolar ile hazırgiyim sektörü olurken; 1 milyar 545 milyon dolar ile otomotiv sektörü ikinci, 1 milyar 375 milyon dolarlık ihracat ile de kimyevi maddeler sektörü üçüncü sırada yer aldı.

  • 02 Eylül 2020
Ağustos ayı ihracat rakamları açıklandı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ağustos ayı geçici dış ticaret verilerini açıkladı. Genel Ticaret Sistemi’ne (GTS) göre, söz konusu dönemde gerçekleştirilen ihracat, geçen yılın ağustos ayına göre yüzde 5,7 oranında düşerek 12 milyar 463 milyon dolar oldu.
Küresel ticarette son dönemde yaşanan gelişmeleri değerlendiren TİM Başkanı İsmail Gülle, şunları söyledi: “Farklı değişkenlerin küresel ticareti etkilediği bir dönemdeyiz. Uluslararası kuruluşlar, 2020 yılında 2. Dünya Savaşı sonrası en büyük daralmanın yaşanacağı beklentisini halen koruyorlar. Öyle ki, Dünya Ticaret Örgütü küresel mal ticaretinin yılın ikinci çeyreğinde rekor düzeyde düştüğünü açıkladı. Küresel ticaretin nabzını ölçen mal ticaret barometresi 84,5 puana kadar geriledi. Ağustos ayında, Covid-19 salgını hız kesmeden yayılmaya devam etti. Geride bıraktığımız ay dünyadaki toplam resmi vaka sayısı, 25,5 milyonu geçti. Sadece son bir ayda bu sayı yüzde 50’ye yakın artış kaydetti. Pazarlarımızda vaka sayılarının artışıyla ortaya çıkan bu belirsizlik ihracatımızda dalgalanmaların yaşanmasına neden oluyor.”

“Yeni dönemin ihtiyaçlarına hızla adapte olduk”


İhracatçıların söz konusu zorlu şartlarda bile geçen yılın ağustos ayına oldukça yakın bir seviyede ihracat gerçekleştirdiklerini vurgulayan Gülle, “Normalleşmeyle gelen son üç aydaki ihracat rakamlarımız, yeni dönemin ihtiyaçlarına hızla adapte olduğumuzu gösteriyor. İhracat ailemizin her bir ferdini bu dönemde gösterdikleri özverili çalışmalardan dolayı yürekten kutluyorum. Büyük bir vizyonla ortaya konan; ‘Temassız İhracat’, ‘Alternatif Lojistik Güzergahları ve Taşıma Yöntemleriyle Ulaşım Projeleri’ tüm dünyaya örnek oldu. Rüzgârı arkamıza aldığımız bu üç aylık periyottaki başarılarda, hükümetimizin pandemi sürecinde gerçekleştirdiği çalışmaların payı çok büyük” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ