Makine Haber

Akıllı PLC MELSEC ile tüm üretim süreci robotize ediliyor

Geleceği şekillendiren teknolojilerini iş süreçlerine entegre ederek otomasyon alanında farklı bir noktada konumlanan Mitsubishi Electric, yüksek hızlı işlemciye sahip akıllı PLC MELSEC’in gelişmiş ürün grubu ve network sistemleriyle yüksek performanslı çözümler sunuyor.

  • 11 Ocak 2022
Akıllı PLC MELSEC ile tüm üretim süreci robotize ediliyor

Mitsubishi Electric

Yeni endüstri çağında operasyonel süreçlerden üretimsel proseslere kadar her aşamayı robotize etmeyi mümkün kılan PLC’ler, binlerce röleli devrenin hayatımızdan çıkmasını sağladı. Bugün, insan iş gücünü neredeyse yarı yarıya indiren akıllı PLC sistemi; fabrikalarda bulunan üretim hatlarını oluşturan robot, taşıyıcı bant ve pnömatik ekipman gibi makinelerin elektromekanik kontrolü için maksimum performans sunuyor. Fabrika otomasyon sektörünün öncü markalarından Mitsubishi Electric, MELSEC PLC serisiyle endüstriyel otomasyon dünyasına yeni bir soluk kazandırıyor. Şirketin Sanayi 4.0’a yanıtı olan e-F@ctory yaklaşımının en önemli ögelerinden biri olan seri, fabrikaların dijital dönüşüm yolculuklarındaki kritik duraklardan biri olmayı başarıyor.

Gelişmelere uyum sağlayan esnek bir mekanizma sunuyor
Türkiye’deki sanayiciler ve alt yapı projeleri için iddialı bir çözüm ortağı olan ve dijital dönüşüm alanında önemli yatırımlar hayata geçiren Mitsubishi Electric, MELSEC akıllı PLC serisiyle fabrikalardaki haberleşme ve veri alışverişi için entegre iş çözümleri sunuyor. Seriyle otomasyon standartlarını belirleyen şirket, gelecekteki talep ve beklentileri karşılamak için ileriye dönük olarak çalışıyor. Yüksek performansıyla seri üretimde hataları minimize eden MELSEC PLC’ler, gelecekte oluşabilecek değişikliklerden de etkilenmeyen, gelişmelere uyum sağlayan esnek bir mekanizma sunuyor. Konvansiyonel yöntemlere nazaran daha üst seviyede otomasyon sağlayan, daha uzun süre bakım yapmadan çalışabilen ve daha az yer kaplayan seri, gelecek nesil otomasyon ortamları için yüksek katma değer yaratıyor.

Pek çok alanda kullanılıyor
Endüstrinin her alanında kendine yer edinen MELSEC PLC serisi; motor ve vanaların konumlarından arıza durumunun kontrolü, arızalanan parçaların yerine yedek parçanın otomatik olarak devreye girmesi, üretim bandında çalışan makinelerin sırasının belirlenmesi, ekipmanlarla ilgili veri toplanması ve sıcaklık, basınç, nem, hız, ağırlık gibi değişkenlerin denetlenmesi gibi pek çok alanda kullanılıyor.
FA ve IT entegrasyonu sağlayan MES Interface modülleri, üretim sahasından toplanan her verinin doğrudan IT sistemine aktarılmasını ve gerektiğinde dünyanın her yerinden bu verilere erişilmesini sağlayarak üretkenliği ve kaliteyi arttırıyor. MES Interface modülü kullanılarak PLC veri tabanına doğrudan erişim sağlandığı için sistem konfigürasyonu kolaylaşıyor ve sistem maliyeti azalıyor. Ayrıca bir programlama gerektirmeden ayarlama yapılabilmesi de, sistem kurulum ve mühendislik zamanını en aza indiriyor. Mitsubishi Electric, MELSEC PLC serileri dışında 3. parti ürünlerden de veri alma imkânı sağlayan MES Interface modülü, desteklediği birçok veri tabanı ile de IT serverlarına erişimi hızlandırıyor ve kolaylaştırıyor.

16 kat daha hızlı hareket kontrolü imkânı sağlıyor
Akıllı MELSEC PLC serisi, yeni teknolojileri sayesinde eskisine göre 16 kat daha hızlı hareket kontrolü imkânı sağlıyor. Yeni nesil Ethernet teknolojisi sayesinde, veriler hem bağlı olduğu sistemlerle, hem de diğer modüllerle hızlı, kesintisiz ve güvenilir bir şekilde haberleşebiliyor. Mitsubishi Electric bu haberleşmeyi 1 Gigabit hızında endüstriyel bir iletişim networkü olan TSN teknolojisi destekli CC-Link IE TSN networkü ile sağlıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ