Makine Haber

Rüzgâr enerjisi, daha temiz ve daha ekonomik enerji sağlıyor

ABD’de enerjinin yüzde 31,2’sini üreten kömür, enerji sektörünün yarattığı karbondioksit emisyonlarının yüzde 70’e yakınını oluşturuyor. Çevreye emisyon gazı salınım oranı olmayan rüzgâr enerjisinden üretilen elektriğin üretimdeki payı ise Avrupa’da yüzde 14, Türkiye’de yüzde 7.

Rüzgâr enerjisi, daha temiz ve daha ekonomik enerji sağlıyor

ABD Çevre Koruma Ajansı’nın raporuna göre, insan kaynaklı sera gazı emisyonlarının en büyük kaynağı enerji sektörü. ABD’de enerjinin yüzde 31,2’sini üreten kömür, enerji sektörünün yarattığı karbondioksit emisyonlarının yüzde 70’e yakınını oluşturuyor. Çevreye emisyon gazı salınım oranı olmayan rüzgâr enerjisinden üretilen elektriğin üretimdeki payı ise Avrupa’da yüzde 14, Türkiye’de yüzde 7.
Gelecekte dünyanın enerjisini yüklenecek olan rüzgâr enerjisinin faydalarının sadece çevreye salmadığı emisyon gazlarından ibaret olmadığını belirten Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, rüzgâr enerjisinin sağladığı 7 avantajı şu şekilde sıraladı:

Önemli ölçüde tasarruf imkânı sunuyor:
Rüzgâr enerjisi ile ilgili yapılan birçok çalışma gösteriyor ki; rüzgâr enerjisi tüketicilerin parasını koruyor. Elde edilen elektrik üretim maliyetinin diğer kaynaklara göre ciddi derecede düşük olması, tüketicilere önemli ölçüde ekonomik tasarruf sağlıyor.

Şirketlere kâr sağlıyor:
Küresel çaptaki birçok şirketin elektrik alım sözleşmeleri imzalamasıyla, rüzgâr enerjisinin şirketlere sağladığı faydalar tescilleniyor. Sabit fiyatlarla uzun vadeli enerji arzı sağlamak isteyen birçok şirket, rüzgâr enerjisine yatırım gerçekleştiriyor.

Dünyaya tamamıyla temiz elektrik vadediyor:
Rüzgâr enerjisinin gelişimi, kirletici olmayan bir enerji kaynağı sağlayarak iklim değişikliğinin önüne geçiyor. Fosil yakıtlarda olduğu gibi sera gazı emisyonu olmayan rüzgâr enerjisi, dünyaya tamamıyla temiz elektriği vadediyor.

İklim eylem planlarında ilk sırada yer alıyor:
Dünya, küresel boyutta iklim değişikliği ile mücadele ederken, rüzgâr enerjisi temiz çevre için tüm uygun şartları sunmaya hazır duruyor. Ülkelerin sahip oldukları iklim eylem planlarında ilk sırayı rüzgâr enerjisi alıyor. Ekonomik daralmanın yaşanmadan çevreyi temiz tutmanın formülü rüzgâr enerjisinde bulunuyor.

Enerjide bağımsızlığı temsil ediyor:
Rüzgâr enerjisi üretimi, yabancı ve geçici fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltıyor. Yenilenemeyen enerji kaynaklarının sınırlılığı ve tekele dönüşmesi birçok ülkeyi dışa bağımlı hale getiriyorken; rüzgâr enerjisi enerjide bağımsızlığı temsil ediyor.

Yeni meslekler ve iş alanları sunuyor:
Sadece Avrupa’da 300 bine yakın istihdam sağlayan rüzgâr enerjisi, farklı meslek grupları ile de geleceğin mesleklerini içinde barındırıyor. Öte yandan, ABD Çalışma ve İstatistik Bürosu’na göre, en hızlı büyüyen mesleklerden biri rüzgâr türbini teknisyenliği.

Bölge halkını ve ekonomisini kalkındırıyor:
ABD ve Avrupa’da kırsal alanlara yapılan rüzgâr santrallerinin bölge halkını ve ekonomisini kalkındırdığı görülüyor. Rüzgâr enerjisinin sağladığı iş olanakları, çevreye ve yerel yönetimlere getirisi olan vergileri, kırsal alanlardaki ekonomik kalkınmayı da gerçekleştirebileceğini gösteriyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ