Makine Haber

Liman güvenliği ve verimliliği için uzman çözüm ortaklığı

Liman sigorta tazminat talepleri ile ilgili yapılan araştırmalara göre; davaların yüzde 19’u gemilerde ve iskelede yer alan vinçlerdeki insan hatalarından kaynaklanıyor. Söz konusu durum da, maliyetlerin yüzde 42’sini oluşturuyor.

  • 14 Aralık 2020
Liman güvenliği ve verimliliği için uzman çözüm ortaklığı

SICK

Dünya genelinde tüm liman operasyonlarında her gün farklı nedenlerden dolayı ölümle sonuçlanan kazalar meydana geliyor. Ayrıca, bu kazalar nedeniyle operasyonların tamamının veya bir kısmının belli bir süreliğine durmasından dolayı gecikmeler yaşanıyor. Taşınan malın zarar görmesi ve limandaki ekipmanların yenilenmesi nedeniyle her yıl büyük miktarlarda para kaybı yaşanması ise, ayrıca göze çarpan en önemli ayrıntıdır. Liman sigorta tazminat talepleri ile ilgili yapılan araştırmalara göre; davaların yüzde 19’u gemilerde ve iskelede yer alan vinçlerdeki insan hatalarından kaynaklanıyor. Bu da, maliyetlerin yüzde 42’sini oluşturuyor.

SICK’in endüstriyel uzmanlığı devreye giriyor
Bu noktada, yaşanan kazaların önüne geçmek ve maliyetleri düşürmek için SICK’in endüstriyel uzmanlığı devreye giriyor. Optik sensörler ve alan tarayıcılarının sunduğu algılama, ölçüm, tanımlama ve güvenlik çözümleri ile şirket; vinçlerin, konteynerlerin ve araçların çarpışma ihtimalini aza indirerek operatörlere yardımcı oluyor.
İyi bir otomasyon sistemi; konteynerleri gemiye yüklenmesi ve gemiden alınması işlemlerinde hata yapmadan konteynerlerin zarar görmesini engelleyerek, liman operatörüne zaman kazandırır. Liman çevresinde asıl otomasyon sorunu açık alan vinçlerinin park yerlerine doğru ve hızlı konumlandırılmasıdır. Konteyner limanlarında daha fazla güvenlik ve verimlilik sağlanması için, SICK’in liman operasyonlarına yönelik sunduğu çözümlerden biri vinç konumlandırma işlemidir. Bu çözümler; 1.7 km’ye kadar doğrusal mutlak konumlandırma sistemi, motorların devre kontrolü için enkoder ve lazer mesafe sensörleridir.

Özel sensör, konteynerin köşelerini ölçerek konumunu algılar
Konteyner konumlandırma prosesine yönelik SICK’in geliştirdiği özel sensör, konteynerin köşelerini ölçerek konumunu algılar. Bu ürün; konteynerin açık alanda kavranması ve taşınması ve tamamı otomatikleşen bir proseste taşıma tırlarına yüklenmesi işlemlerinde kullanılmaktadır. Söz konusu sistem, konteyner alanının tamamıyla otomatik olarak yapılmasını mümkün kılar ve iskele tarafında STS operasyonlarının daha hızlı ve güvenli olmasını sağlar.
Gemilerdeki yüksek konteyner yükleme yoğunluğundan dolayı genellikle vinç kollarının gemiye yakın çalışması gerekmektedir. Kısa mesafe aralığı, büyük kazalara neden olan çarpışmaların olasılığını artırmaktadır. Bu durumda, Lazer Ölçüm Sistemi temassız mesafe ölçümü yapmaktadır.

LMS, AGV’lerin önünde sabit veya hareketli bir engel olup olmadığını kontrol eder
AGV’lerin (otomatik yönlendirilmiş araçların) güvenliğinde ve yönlendirilmesinde, dünya genelinde konteyner limanlarının sistemlerinin çoğunda LMS (Lazer Ölçüm Sistemi) kullanılır. Dış ortamda kullanılan LMS, AGV’lerin önünde sabit veya hareketli bir engel olup olmadığını kontrol eder. LMS’in algılama alanına bir nesne girdiğinde araç yavaşlar. Eğer nesne daha da yaklaşırsa araç tamamen durur. Dış ortam için dizayn edilen LMS, yağmur damlaları ve kar taneleri gibi zararsız objelerin varlığını da göz önünde bulunduran özel bir yazılım ile donatılmıştır.
Liman operasyonlarına yönelik sunduğu çözümler ile limanları daha güvenilir ve operasyonları daha verimli hale getiren SICK, operatörler için uzman bir çözüm ortağıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ