Makine Haber

Teknokent şirketleri ile Ar-Ge ve tasarım merkezlerine verilen destek uzatıldı

Koronavirüs nedeniyle uygulanan tedbirler çerçevesinde, teknokent şirketleri ile Ar-Ge ve tasarım merkezi çalışanlarına tanınan uzaktan çalışma esnekliği 4 ay daha uzatıldı. Böylece, teknokent şirketleri ile Ar-Ge ve tasarım merkezleri; indirim, istisna, destek ve teşviklerden yararlanmaya devam edecekler.

  • 30 Nisan 2020
Teknokent şirketleri ile Ar-Ge ve tasarım merkezlerine verilen destek uzatıldı

Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 16 Mart’ta aldığı kararla, teknopark şirketleri ile Ar-Ge ve tasarım merkezlerinde çalışanlar için evden çalışmanın önü açılmıştı. 3 bakanlık tarafından yapılan ortak açıklamayla, evinden çalışmaya uygun gördükleri personel sayılarını Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bildiren teknopark şirketleri ile Ar-Ge ve tasarım merkezlerinin, muafiyet ve teşviklerden nisan sonuna kadar faydalanmaya devam edebilecekleri bildirilmişti. Martta başlayarak nisan ayında devam eden geçici uygulama ile; teknoloji geliştirme bölgelerinde faaliyet gösteren şirketler ile Ar-Ge ve tasarım merkezlerinde çalışan personelin çalışmalarını fiziki alan içerisinde gerçekleştirme zorunluluğu kaldırılarak, evden çalışmalarının önü açıldı.

11 Mart’tan itibaren 4 ay uzatıldı
Nisan 2020 sonuna kadar geçerli olan uygulama, 11 Mart’tan itibaren olmak üzere 4 ay uzatıldı. 17.04.2020 tarih ve 31102 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 7244 sayılı ‘Yeni Koronavirüs (Covıd-19) Salgınının Ekonomik Ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ ile 5746 sayılı ‘Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun’ kapsamında, Ar-Ge ve tasarım merkezlerinde yürütülen faaliyetlerin Ar-Ge ve tasarım merkezleri dışında da yapılmasına karar verildi. Ayrıca, ‘4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu’ kapsamında, bölge sınırları içinde yürütülen faaliyetlerin bölge dışında da yürütülmesi kararı alındı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na konuyla ilgili izin verebilme yetkisi tanındı.

Şenel: “Çalışanlar tarafından olumlu karşılık bulacaktır”


Uygulamanın iş dünyası ve bahse konu yerlerde çalışanlar tarafından olumlu karşılık bulacağını söyleyen IFASTURK Mali Müşavirlik ve Denetim Kurucusu Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Mesut Şenel, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, belirtilen sürenin bitiminden itibaren uygulamayı 3 ay daha uzatılabilir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bilgilendirilmesi kaydıyla, ilgili iş yerleri 5746 sayılı Kanun ile 4691 sayılı Kanun kapsamındaki indirim, istisna, destek ve teşviklerden yararlanmaya devam edilebilecek” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ