Makine Haber

Robot teknolojisine biyonik yaklaşım

BionicCobot insan kolunun doğal hareketinden esinlenirken; BionicMotionRobot ise, hayvanlar aleminden filin hortumuna ve ahtapotun tentaküllerine dayanıyor. Aynı şekilde, yeni bir kavrama aygıtı olan OctopusGripper de ahtapottan esinlenmiştir.

Robot teknolojisine biyonik yaklaşım

Festo

Robotlar, her şeyden önce insanları monoton veya tehlikeli iş süreçlerinden kurtarmak için destek sistemleri olarak kullanılabilir. İnsanların ve robotların görevleri arasındaki sıkı ayrım, şimdi giderek iş birlikçi çalışma alanına daha çok yol açıyor. Festo’nun biyonik hafif robotları, doğal hareket modelleri ve doğaları gereği esnek olan pnömatik devreleri nedeniyle güvenli insan-robot iş birliği için idealdir. Bunlar, gelecekte klasik robot konseptlerine düşük maliyetli bir alternatif olabilirler.

BionicCobot: İnsan hareket dinamiklerine sahip pnömatik hafif robot
BionicCobot’un hareket modelleri; omuzdan itibaren üst kol, dirsek, ön kol kemiği ve dirsek kemiği yoluyla insan kolunun hareketleri üzerine modellenir. Bu yedi eklemin her biri, iki başlı ve üç başlı kol kaslarının doğal çalışma mekanizmasını (esnetici ve açıcı kasların verimli etkileşimini) kullanır. Bu şekilde, tıpkı biyolojik herekette olduğu gibi çok hassas hareketleri yapabilir.
BionicCobot’un hareketleri; güçlü, dinamik veya hassas ve kolayca gevşeyecek tarzda ince şekilde ayarlanabilir. Böylece, sistem bir çarpışma durumunda bile insanlar için tehlike oluşturamaz. Bu; yüksek hassasiyetli mekanik parçaları, sensörleri, karmaşık kontrol ve ölçüm teknolojisini çok küçük bir alan içerisinde birleştiren pnömatik otomasyon platformu ‘Festo Hareket Terminali’ sayesinde mümkün olmuştur.


Gerçekleştirilecek göreve bağlı olarak, BionicCobot’a farklı tutma sistemleri takılabilir. Özel olarak geliştirilmiş bir grafik kullanıcı arayüzü aracılığıyla sezgisel olarak çalıştırılır: Kullanıcı, BionicCobot’a yapılacak eylemleri öğretebilir ve bunları parametrelendirebilir. Tanımlanmış olan iş adımları daha sonra arzu edilen herhangi bir sıra ile uygulanmak üzere ‘sürükle ve bırak’ yöntemiyle bir ardıştırıcıya aktarılabilir. Tüm hareket dizisi fiilî olarak tarif edilir ve eş zamanlı olarak simüle edilir. Tablet ve Festo Hareket Terminali arasındaki arayüz, üzerinde kinematik yol planlamasının hesaplandığı ROS (robot işletim sistemi) platformudur.

BionicMotionRobot: Doğal hareket formlarına sahip hafif bir robot
Fil hortumu ve ahtapot tentakülleri son derece esnek bir şekilde hareket edebilir. BionicMotionRobot; esnek pnömatik körük yapısı, ilgili valf ve kontrol teknolojisi ile bu akıcı hareket modellerini kolayca taklit eder. Doğası gereği esnek kinematik konsepti, 2010 yılında Almanya’nın Geleceği Ödülü’nü alan Bionic Handling Assistant’ından elde edilmiştir. 3D tekstil örgü kumaştan yapılan yeni tipte bir dış deri, şimdi BionicMotionRobot’un tüm kinematik sistemin büyük kuvvet potansiyelini tamamen uygulamasını mümkün kılıyor. Biyonik robot kol bu sayede (yaklaşık aynı net ağırlıkla), neredeyse üç kilogramlık bir yük taşıma kapasitesine sahiptir.

OctopusGripper: Ahtapot tentakülleri üzerine modellenen tutma
Festo, OctopusGripper ile ahtapot tentaküllerine dayanan bir biyonik tutucu sunuyor. Bu ürün, pnömatik olarak kontrol edilebilen yumuşak bir silikon yapıdan oluşur. Basınçlı hava uygulandığında; tentaküller içeriye doğru bükülür ve tutulmakta olan nesnenin etrafına nazikçe ve sıkıca kavrayarak sarılır. Tıpkı kendi doğal modeli gibi, aktif ve pasif olarak kontrol edilen iki sıra emme vantuzu, silikon tentakülün iç tarafı üzerinde düzenlenmiştir. Bu, OctopusGripper’in çok sayıda farklı şekilli nesneyi alarak tutmasını mümkün kılar. Esnek tutucu, çok sayıda olası uygulamalarını BionicMotionRobot ve BionicCobot ile birlikte gerçekleştirir; Festo Hareket Terminali hem robot kolu, hem tutucuyu kontrol eder ve ayarlar. Yumuşak, doğal olarak esnek yapı sayesinde, OctopusGripper gelecekte iş birlikçi çalışma alanlarında kullanım için büyük bir potansiyele sahiptir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ