Makine Haber

İleri görüşlü şirketler kuşak çeşitliliğini benimsiyorlar

Pek çok farklı düşünceyi teşvik etmesi, daha fazla ve daha hızlı inovasyona olanak sağlaması nedeniyle olumlu bir güç olan çeşitliliğin birçok farklı biçimi bulunuyor. Cinsiyet çeşitliliği, etnik ve kültürel çeşitliliğe odaklanılsa da, çeşitliliğin kuruluşlar tarafından gündemde tutulması gereken bir başka boyutu daha var: Kuşak çeşitliliği.

İleri görüşlü şirketler kuşak çeşitliliğini benimsiyorlar

Artık ileri görüşlü şirketlerin yalnızca tek kuşağa odaklanmak yerine kuşak çeşitliliğini benimsediğini kaydeden Citrix firmasının yetkilileri, işletmelerin çalışma ortamlarını hem fiziksel, hem de teknolojik olarak yeniden tasarlaması gerektiğini ifade ettiler. Yetkililer, insanların tercih ettikleri biçimde çalışmalarına olanak sağlayan daha iyi bir çalışan deneyiminin, rekabet gücünü korumak için önemli bir adımı oluşturduğunu aktardılar.
Çeşitliliğin; pek çok farklı düşünceyi teşvik etmesi, daha fazla ve daha hızlı inovasyona olanak sağlaması nedeniyle her kuruluş için olumlu bir güç olduğunu dile getiren yetkililer, “Çeşitliliğin pek çok farklı biçimi ve rengi bulunuyor. Cinsiyet çeşitliliği, etnik ve kültürel çeşitliliğe odaklanılsa da, çeşitliliğin kuruluşlar tarafından gündemde tutulması gereken bir başka boyutu daha var: Kuşak çeşitliliği. X, Y ve Z kuşaklarına kadar iş gücündeki her kuşağın kendi güçlü yönleri bulunmakla birlikte, pek çok kuruluş internet deneyimine sahip Y kuşağına ve son zamanlarda da sosyal medya konusunda bilgili Z kuşağına odaklanarak, daha genç çalışanların önemli boyutlardaki nitelikli iş gücü açığını kapatacağını umut ediyor. Genç insanlar her zaman iş gücüne yeni bakış açıları getirir; ancak yeni bir bakış açısında uyum sağlanması her kuruluş için bir zorluk oluşturabilir. Bu nedenle şirketler, yeni kuşakların iş gücüne entegre edilmesine zaman ve çaba harcıyorlar” diye konuştular.

“İş gücü büyük bir hızla yaşlanıyor”
Tıptaki ilerlemeler ve değişen demografik yapı nedeniyle çoğu ülkenin nüfusunun ve buna bağlı olarak iş gücünün büyük bir hızla yaşlandığına dikkat çeken yetkililer, şöyle konuştular: “Buna bağlı olarak, işletmelerin aynı zamanda iş gücündeki kuşak çeşitliliğini artırmak için hazırlık yapmaları gerekiyor. Y ve Z kuşakları internet, sosyal medya ve mobil uygulama becerileriyle tanınırken; önceki kuşaklar ise birkaç yıllık ve bazen de onlarca yıllık iş deneyimine sahipler, müşterilerle ve iş ortaklarıyla uzun süreden beri devam eden ilişkileri bulunuyor ve genellikle liderlik uzmanlığı elde etmiş durumdalar. Çoğu deneyimli çalışan, aynı zamanda dijital teknolojiler konusunda oldukça becerikli. Buna bağlı olarak, ileri görüşlü şirketler yalnızca tek kuşağa odaklanmak yerine kuşak çeşitliliğini benimsiyorlar.”
Kuşak çeşitliliğini daha fazla destekleyen bir çalışma ortamı yaratılmasının, üst düzey yönetimden İK ve BT birimlerine kadar tüm iş birimlerini kapsayan uzun vadeli bir proje olduğunu belirten yetkililer, bir kurumsal çoklu kuşak stratejisi geliştirilmesinin ve şirketteki herkese duyurulmasının atılması gereken ilk adımlardan birini oluşturduğunu söylediler. Citrix yetkilileri, kuruluşların kuşak çeşitliliğini artırmak için yapması gerekenleri şu şekilde açıkladılar:

 

İşe alma sürecinin yeniden tanımlanması:
Kuruluşların yetenek edinme düşünce yapısını değiştirmeleri gerekiyor. İş gücü çeşitliliği liderlik hedeflerini yeniden tanımlamaları, yetenek edinme süreçlerini ve iş akışlarını güncellemeleri ve iş ilanlarını, tüm kuşaklardan adaylar için çekici olan avantajları içerecek şekilde yeniden tasarlamaları gerekiyor.

Bir sürekli eğitim stratejisinin yaratılması:
Çoğu standart eğitim programı yalnızca yeni başlayanlar için tasarlanıyor. Yeni rollerinde kendilerini rahat hissetmeleri için yeni iş arkadaşlarını kısa süre içinde eğitmek önem taşıyor; ancak aynı zamanda, kuruluşların kuşak çeşitliliğine sahip bir iş gücünün gereksinimlerine ve zorlu çalışma takvimlerine uygun eğitim programları oluşturmaları da gerekiyor.

Çok sayıda kuşağı kapsayan ekiplerin kurulmasının teşvik edilmesi:
Kuşak çeşitliliğine sahip ekipler, diğer yaş grubunun bakış açılarının ve eylemlerinin daha iyi anlaşılmasını sağlayabilirler. Buna; farklı kuşaklardan çalışanların birbirlerinin becerilerinden öğrenmesine ve yararlanmasına olanak sağlayan ‘tersine rehberlik’ programları dahil olabilir.

Çalışma esnekliğinin artırılması:
Her kuşaktan çalışanlar, ofis görevlerini aileleriyle ilgili sorumluluklarıyla ve sosyal yaşamlarıyla daha kolay birleştirebilecekleri için, daha esnek çalışma koşullarından olağanüstü ölçüde avantaj elde edebilirler. Çalışanların evden ya da değişken mesai saatlerinde çalışabileceği bir ortam yaratılması, kuruluşu farklı kuşaklardan çalışanlar için daha çekici hale getirecektir.

Çalışma alanının yeniden tasarlanması:
BT’nin desteklediği ve hatta yön verdiği iş görevlerinin sayısı her geçen gün artıyor. Bu nedenle kuruluşların, yaşları veya pozisyonları fark etmeksizin tüm çalışanlara üstün bir çalışan deneyimi sunan kullanıcı dostu çalışma alanlarına olanak sağlamaları gerekiyor. Modern ve akıllı çalışma alanları, kuruluştaki her kuşaktan son kullanıcıların, üretken olmak için gereksinim duydukları tüm uygulamalara ve BT hizmetlerine kolay ve sezgisel biçimde erişmelerine imkân tanıyor.
Yetenekler için yapılan savaş daha yeni başladı ve kazananlar, çalışma ortamlarını kuşak çeşitliliğine hazırlamış olan şirketler olacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ