Makine Haber

Elektronikte 3D baskının yıldızı parlıyor

Elektronik cihazlar günümüzde insanların hayatında her zamankinden daha fazla rol oynuyor. Söz konusu cihazları çalıştırmak için gereken baskılı devre kartları, antenler ve sensörler gibi elektronik bileşenlerin üretiminde 3 boyutlu baskı teknolojileri senaryoya dâhil oluyor.

Elektronikte 3D baskının yıldızı parlıyor

3 boyutlu baskı teknolojilerinin elektronik dünyasındaki gelişimi gecikmeli de olsa genç ve gelişen bir alan olarak merak uyandırıyor. Dronlar, uydular, dizüstü bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar derken, elektronik cihazlar günümüzde insanların hayatında her zamankinden daha fazla rol oynuyor. Söz konusu cihazları çalıştırmak için gereken baskılı devre kartları (PCB’ler), antenler ve sensörler gibi elektronik bileşenlerin üretiminde de, 3 boyutlu baskı teknolojileri senaryoya dâhil oluyor.

“Akıl almaz tasarımlar yapma imkânı sunuyor”
Elektronikte 3D baskının önünü açan ve tüm dünyada birçok inovasyon ödülüne değer görülen DragonFly 2020 Pro’nun Türkiye, Ortadoğu ve Orta Asya temsilciliğini üstlendiklerini belirten CDT Genel Müdürü Alpay Göğüş, “Elektronik bileşenlerin bağımsızlığını kazanarak farklı şekillerde ve boyutlarda tasarlanabilmesiyle alışılmış cihaz görünümlerinin değişimine imkân tanıyan Dragonfly 2020 Pro’nun 3 boyutlu baskı teknolojileri alanında sağladığı gelişmeler ve elektronikte sunduğu imkânlar yadsınamaz boyutta. Bugüne kadar bu derece bir serbestliğe sahip olmayan elektronik dünyası, Nano Dimension tarafından sektöre kazandırılan DragonFly 2020 Pro ile akıl almaz tasarımlar yapma imkânına sahip oldu. Tasarım süreçlerindeki kısıtlamanın ortadan kalkmasıyla birlikte; otomotivden sağlığa, havacılıktan telekomünikasyona, tüketici elektroniğinden savunma sanayiine pek çok sektörde birbirinden farklı pek çok yenilik izleyeceğiz. Örneğin; cep telefonlarının ellerimizden düşüp tamamıyla bileğimize yerleştiği günler hayal değil ya da henüz kullanışlı bir form edinememiş giyilebilir teknolojilerin gündelik hayatımızda kullandığımız gömlek, ceket vb. kıyafetlerimize benzer hale gelmesi çok yakın zamanda mümkün” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ