Makine Haber

Yapay Zeka Mühendisliği yüksek lisans dersleri başlıyor

Yapay Zeka Mühendisliği alanında lisans ve lisansüstü bölümlerin açıldığı Bahçeşehir Üniversitesi’nde, dersler sektör-üniversite iş birliğiyle işlenecek ve Yapay Zeka Mühendisliği alanında uzmanlaşmak isteyenler bu yıl söz konusu bölüme kayıt yaptırabilecekler.

  • 04 Ağustos 2020
Yapay Zeka Mühendisliği yüksek lisans dersleri başlıyor

Bahçeşehir Üniversitesi’nde (BAU), Yapay Zeka Mühendisliği yüksek lisans programı kapsamında dersler, sektör-üniversite iş birliğiyle işlenecek ve Yapay Zeka Mühendisliği alanında uzmanlaşmak isteyenler bu yıl bölüme kayıt yaptırabilecekler.
Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden Adobe’un yapmış olduğu araştırmaya göre, 2013 yılından itibaren yapay zeka ile ilgili iş ilanlarının sayısı yüzde 450 arttı. Türkiye’de ilk kez Bahçeşehir Üniversitesi tarafından verilecek olan Yapay Zeka Mühendisliği lisansüstü dersleri ile sektörün nitelikli iş gücü açığının kapatılması hedefleniyor. Üniversitede aynı zamanda, Yapay Zeka Mühendisliği lisans bölümü de, yeni eğitim döneminde öğrenci almaya başlayacak.

Yücel: “Birçok meslek yerini yenilerine bırakacak”
Teknolojiye bağlı olarak birçok mesleğin yerini yenilerine bırakacağını ifade eden BAU Global Başkanı Enver Yücel, şunları aktardı: “Örneğin; yapay zeka eğitmenliği, yapay zeka analisti, veri mimarlığı gibi yeni meslekler ortaya çıktı. Eski dünyanın anlayışıyla yeni dünyayı inşa edemeyiz. Yapay zeka temelli teknolojik gelişmeler, ekonominin her seviyesinde değişikliklere yol açacak. Yeni düzende, bilgi merkezli meslekler yerini otomasyon sistemlerine bırakacak. Biz de bu kapsamda, Yapay Zeka Mühendisliği bölümleriyle hem lisansüstü, hem de lisans programlarıyla gençlerimizi yetiştireceğiz. Teknolojinin gerisinde olmayacağız. Eğitim sektöründe bu trendi takip ediyor ve ettiriyoruz. Liselere bu alanda dersler veriyoruz. Dünyadaki değişim, eğitim varsa devam ediyor. Bizler de, kurum olarak bu alandaki çalışmalarımıza hiç durmadan devam edeceğiz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ