Makine Haber

Dijital dönüşüm İstanbul’da masaya yatırılacak

13 Kasım’da düzenlenecek IDC Türkiye Akıllı Üretim Zirvesi 2019’da; üretim sektöründe dijital dönüşüm, dönüştürücü teknolojilerin sektöre etkisi, inovasyon ve Endüstri 4.0’ın durumunu değerlendirilerek, geleceğe yönelik yol haritası oluşturulacak.

Dijital dönüşüm İstanbul’da masaya yatırılacak

Türkiye üretim sektörünün önde gelen kurumları, 13 Kasım 2019 tarihinde İstanbul InterContinental Otel’de düzenlenecek IDC Türkiye Akıllı Üretim Zirvesi 2019’da bir araya gelecekler. Etkinlikte; üretim sektöründe dijital dönüşüm, dönüştürücü teknolojilerin sektöre etkisi, inovasyon ve Endüstri 4.0’ın durumunu değerlendirilerek, geleceğe yönelik yol haritası oluşturulacak. ‘Üretimde Rekabet Edebilirliğin Arttırılması: Verimlilik, Otomasyon, Dijital Strateji ve Teknoloji’ teması ile gerçekleşecek zirvede; teknoloji, ürün ve hizmet sağlayıcıları ile üretim sektörünün etkili kurumlarının BT ve üretim yöneticileri, dijital dönüşümü şekillendiren en son teknolojileri, stratejileri ve önceliklerini tartışacaklar.

Çizmecioğulları: “Sofistike BT çözümlerine ihtiyaç duyuyorlar”
Etkinlik hakkında açıklamalarda bulunan IDC Türkiye Ülke Direktörü Nevin Çizmecioğulları, “Sanayi kuruluşlarımızın yeri Türkiye’nin ekonomisi için çok önemli. Artan global rekabet, hammadde fiyatları yanı sıra işletmeler; teknolojik zorlukları çözmek, süreçleri kolaylaştırmak ve verimliliği artırmak, maliyetleri düşürmek, yeni pazarlara açılmak için en güncel teknolojileri kullanmak ve daralan-zorlanan pazarlar nedeni ile riskleri dağıtmak, mevcut müşterilerine yeni ürün ve deneyimler sunabilmek için çok daha sofistike BT çözümlerine ihtiyaç duyuyorlar. Türk sanayicileri, tüm dünya ile aynı zamanda dijital dönüşüm yolculuğunda ilerleme kaydediyorlar, daha fazla verimlilik ve esneklik sağlamak için bilgi teknolojilerini en iyi şekilde kullanıyorlar” diye konuştu.

Kaptanoğlu: “Geleceğe dönük tahminler yapabilmek zorlaştı”
Türkiye pazarında uzun zamandır yaşanan siyasi ve makroekonomik belirsizlikler nedeniyle geleceğe dönük tahminler yapabilmenin çok zorlaştığını dile getiren IDC Türkiye Araştırma Müdürü Ayşe Kaptanoğlu ise, şunları aktardı: “Türk Lirası’ndaki değer kaybının ekonomiyi olumsuz yönde etkilemesi, üretim sektöründeki firmaların yatırım kararlarını da ciddi şekilde etkiledi. Bu bağlamda, söz konusu işletmlerin rekabet edebilirliklerini ve hatta bazı durumlarda hayatta kalmalarını sağlamak için bilgi teknolojilerine, özellikle de akıllı çözümlere yatırım yapmaları gerekiyor. Yani bir anlamda kriz ortamı, üretim sektörünü daha akıllı BT çözümlerine yatırım yapmaya itti.”
Çok sayıda üretim firmasının Endüstri 4.0 dalgasının bir parçası olarak dijital dönüşüm teknolojilerini çoktan uyguladığını vurgulayan Kaptanoğlu, üreticilerin hem fiziksel, hem de sanal sistemlerindeki süreçlerini tamamen dönüştürmeye çalıştıklarını dile getirdi. Kaptanoğlu “IDC’nin ‘3. Platform’ olarak adlandırdığı bulut, mobilite, sosyal ve büyük veri analitik gibi teknolojiler, üreticilerin gerçek zamanlı olarak harekete geçmelerine yardımcı olmak için kritik bir öneme sahip olacak. Dahası, üreticilerin verimliliği artırmasını ve böylece maliyetleri düşürmesini sağlayacak. Üreticilerin dönüşümü; nesnelerin interneti, robotik, bilişsel yapay zeka, artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, 3D baskı ve yeni nesil güvenlik çözümleri gibi inovasyon hızlandırıcıları tarafından da sağlanacak.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ