Makine Haber

Yenilenen UR10e, yüzde 25 daha güçlü hale geldi

Universal Robots’un en çok satan UR10e robotunun yük taşıma kapasitesi 10 kg’dan 12.5 kg’a çıkarılarak, yüzde 25 daha güçlü hale getirildi. Daha fazla uygulamada yer alan UR10e, daha ağır parçalarla çalışmaya imkân tanıyor ve üretimde verimliliği artırıyor.

Yenilenen UR10e, yüzde 25 daha güçlü hale geldi

Universal Robots

Universal Robots, cobotlarını günün ihtiyaçlarına göre geliştirmeye devam ediyor. 1300 mm erişim mesafesi, başarılı performansıyla Universal Robots’un en çok satan cobotu UR10e yenilendi. Paletleme, makine besleme ve paketleme ve benzeri birçok uygulamada yer alan UR10e modeli artık 12,5 kg’lık taşıma kapasitesine sahip. Yeni UR10e, üreticilere yeni kullanım alanları ve kapasite artış imkânı sunuyor.

Povlsen: “Kendimizi sürekli geliştiriyoruz”
Universal Robots Başkanı Kim Povlsen, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Müşterilerimizle kurduğumuz başarılı diyaloglar ve önemli pazar fırsatlarına cevap verebilme kabiliyetimiz sayesinde kendimizi sürekli geliştiriyoruz. Müşterilerimiz zaten birçok paletleme uygulamasında UR cobotlarımızı kullanıyorlar. Zaman içinde UR10e cobotlarımızın daha ağır yükler taşıyarak görevlerini yerine getirebilecekleri görüşündelerdi. Bu taleplere yanıt vermek adına bizler de, UR10e modelimizi daha fazla yük taşıma kapasitesini destekleyecek şekilde geliştirerek, müşterilerimize yeni kullanım imkânları tanımış olduk” dedi.

Sezgisel programlama deneyimine imkân veriyor
Geliştirilmiş UR10e, Universal Robots kullanıcılarının beklediği şekilde kompakt yapıda, sezgisel programlama deneyimine imkân veriyor, görevleri kesintisiz şekilde tekrar edebiliyor. Kaliteli ve güvenli performans sunan model; artırılan taşıma kapasitesi sayesinde artık daha fazlasını yapabiliyor. Cobotun fiyatı ise değişmiyor.
UR10e, 10 kg ağırlığa kadar olan kutularla ve 2,5 kg ağırlığındaki tutucuyla paletleme uygulamalarında kullanılabiliyor. Makine besleme uygulamalarında daha ağır parçaların yüklenmesi, boşaltılması ve ağır ürünlerin paketlenmesi gibi diğer malzeme taşıma görevleri için artık daha verimli. Geliştirilmiş UR10e’nin artırılan taşıma kapasitesi, çalışanların yükünü hafifleterek, daha gelişmiş ergonomi ve çalışma koşulları sağlıyor. Yalnızca ABD’de, aşırı efor sarf etmenin ve tekrar eden hareketlerin tahmini olarak iş yeri yaralanmalarının yüzde 24’ünü ve yüzde 8’ini oluşturduğu göz önüne alınırsa, cobotun çalışanlara büyük ölçüde iş güvenliği sağlayacağı öngörülüyor.

“İnsan anatomisi sürekli olarak ağır kaldırmaya müsait değil”
İnsan anatomisinin sürekli olarak ağır kaldırmaya müsait olmadığını ifade eden Kim Povlsen, şunları aktardı: “Cobotlarımız bu zorlukların üstesinden kolaylıkla gelebilecek şekilde tasarlandı. Ergonomik olmayan hareketleri insanların üzerinden alan UR cobotları verimliliği ve ürün kalitesini artırırken; bir yandan da işletmelerin hem iş gücü güvenliğini sağlamasına yardımcı oluyor, hem de çalışanların yaratıcılığını ve problem çözme becerilerini en iyi şekilde nasıl kullanacaklarını yeniden düşünmelerini sağlıyor.”
UR partnerlerinden gelen geribildirimler oldukça olumlu; Almanya’da bulunan MBO Postpress Solutions, UR10e modelini CoBo-Stack istifleme cobotunun bir parçası olarak entegre etti.

König: “Yük kapasitesinin artırılması uygulama alanlarını genişletecek”
MBO Postpress Solutions GmbH Ar&Ge Merkezi Direktörü Sebastian König ise, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “UR10e’nin yük kapasitesinin artırılması, uygulama alanlarını genişleterek; ciltli, tel dikişli kataloglar, broşürler gibi daha büyük paketleri ve daha ağır ürünleri de içerecek. Böylece, MBO CoBo-Stack cobotumuzu müşterilerimiz için çok daha kârlı yapacak” dedi.
Buna ek olarak, güncellenen UR10e, Universal Robots’un UR+ yazılım ve donanım ekosisteminden ürünlerle uyumlu tak-çalıştır özelliği sayesinde, kullanıcıların kolaboratif uygulamalara hızlı ve kolay bir şekilde adım atmasına imkân verecek.

Lauzier: “Büyük bir fark yaratıyor”
UR10e modelinin artan taşıma kapasitesinin, kullanıcıların 12,5 kg’a kadar olan yükleri taşımasına imkân vererek, paletleme uygulamalarında büyük bir fark yarattığını kaydeden Robotiq firması Kıdemli Ürün Müdürü Nicolas Lauzier de, “Yüzde 25 daha fazla otomasyon potansiyeli sayesinde UR10e, farklı ağırlıklarda geniş bir ürün yelpazesini paletlemeye ihtiyaç duyan tek bir hat olduğunda yardımcı olabiliyor” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ