Makine Haber

Yeni nesil mikro matkaplar

CoroDrill 462 ve CoroDrill 862; tıp, otomotiv, elektronik ve havacılık gibi küçük parça üretiminin talep edildiği sanayileri destekliyor. Çeşitli iş parçası malzemelerinde kullanılabilecek şekilde tasarlanan söz konusu matkaplar, doğruluğun önemli olduğu yerlerde hassas performans sunuyor.

  • 16 Kasım 2021
Yeni nesil mikro matkaplar

Sandvik Coromant

Sandvik Coromant, hassas işlemeye yönelik özel olarak tasarlanmış iki yeni mikro matkap ürün grubunu piyasaya sürdü. -XM geometrisi ile CoroDrill 462 ve -GM geometrisi ile CoroDrill 862; tıp, otomotiv, elektronik ve havacılık gibi küçük parça üretiminin talep edildiği sanayileri destekliyor. Çeşitli iş parçası malzemelerinde kullanılabilecek şekilde tasarlanan yeni matkaplar, doğruluğun önemli olduğu yerlerde hassas performans sunuyor.
Çeşitli sanayilerde kullanılan cihazların boyutu küçülüyor. Daha küçük paketlerde daha fazla yetenek sunan modern cihazlar sayesinde bu, en açık şekilde elektronik sanayisinde görülebilir. Diğer taraftan, tıbbi cihaz üretiminde cerrahın yaptığı insizyonların boyutunu ve derecesini en aza indiren tekniklerin kullanıldığı yükselen minimal invaziv cerrahi trendi, cerrahi takımların daha karmaşık olmasını gerektiriyor. Teknoloji ile beraber boyut küçüldükçe ve gelişmişlik seviyesi yükseldikçe, üreticilerin daha küçük ve daha karmaşık parçalar üretebilen takımlara yönelik talebi de artıyor.
Delik delme uzmanları, çapı 3 milimetreden (mm) daha küçük olan delikleri tanımlarken genellikle ‘mikro delik delme’ terimini kullanırlar. Bu terim, iş parçalarının milimetrenin sadece birkaç yüzde biri kalınlığında olduğu elektronik sanayisinde sıklıkla karşılaşılan delikler için kullanılabilir. Ancak, daha yaygın kullanıldığı uygulamalar havacılık sanayisi, kalıp yapımı ve tıbbi ekipman üretimini içeriyor.

Çok çeşitli kesme çapları ve uzunlukları sunuyor
CoroDrill 462 ve 862, Sandvik Coromant’ın yeni nesil mikro matkaplardır. Çok çeşitli kesme çapları ve uzunlukları sunan yeni geometriler ile sunulan matkaplar, önceki çeşitlere kıyasla daha fazla ürün yelpazesine sahip. Bu matkaplar, özellikle mikro delik delme zorluklarını aşmak için uygun. Örneğin; mikro takımlarla derin delik delme uygulamasını gerçekleştirirken, makro ölçekli uygulamalarda olduğu gibi, talaşları etkin bir şekilde tahliye etmek için kaliteli kesme sıvısının kullanılması çok önemlidir. Hem CoroDrill 462, hem de 862, dıştan kesme sıvısı ile çapın dokuz katına (xD) kadar derinliklerde kolayca delik delebilir ve 1,00 mm ve üzeri delik delme çapları ve en fazla 16xD derinliğinde delikler için takım içerisinden kesme sıvısı seçeneği de mevcut. Kesme sıvısının etkin kullanımı, takımların daha derin delikler delmesine yardımcı olmakla birlikte, takımların ömrünü uzatır ve talaş sıkışması riskini azaltır. Ayrıca, CoroDrill 462, 3,00 mm’ye kadar delik işleme uygulamasında yüksek performans sunuyor. Hem kör, hem de boydan boya delikler için ideal olan matkap; ISO P, M, K, N, S, O ve H dâhil çok sayıda ISO malzemelerinde işleme yapabilir. 6xD matkap derinliğine sahip CoroDrill 462, üreticilere çok yönlü bir delik delme çözümü sunuyor.

Tüm malzemelerde 1,00 mm ilâ 3,00 mm çapında delikler oluşturmak için ideal
CoroDrill 862, içten kesme sıvısı ile birlikte kullanıldığında tüm malzemelerde 1,00 mm ilâ 3,00 mm çapında delikler oluşturmak için idealdir. CoroDrill 862, konvansiyonel delik delmenin yanı sıra çapraz delikler, grup delik delme ve dışbükey ve içbükey yüzeylerde delik delme dâhil çok sayıda diğer delik delme etkinliklerini destekliyor.
Kullanıma hazır yekpare karbür takım olmalarına ek olarak CoroDrill 462 ve 862’in bir diğer özelliği de özelleştirilebilmeleridir. Ürün yelpazesinin bir parçası olarak Sandvik Coromant, mikro delik delmede ısmarlama yaklaşımına ihtiyaç duyan üreticilere takımları çaplara, kullanılabilir uzunluğa, kademe çapı uzunluğuna ve sap çapına göre yapılandırma olanağı sunuyor. Ayrıca, müşteriler CoroDrill 862’yi polikristalin elmas (PCD) oluk kesme kenarı ile satın alma seçeneğine sahiptir.
PCD, yekpare karbüre kıyasla aşınmaya karşı 100 kata kadar daha dayanıklıdır. Ek olarak; PCD takımlama, yekpare karbür takımlara kıyasla daha hassastır ve daha sıkı toleranslar üretebilir. Bu nedenle; titanyum, alüminyum, cam ve seramik gibi işlenmesi zor malzemelerde mikro boyutlu delikler delmek isteyen müşteriler PCD’yi göz önünde bulundurmalıdır.

Thorpe: “Mikro delik delmede yeni bir çağı işaret ediyor”
CoroDrill 462 ve 862’nin, mikro delik delmede yeni bir çağı işaret ettiğini ifade eden Sandvik Coromant Global Ürün Müdürü James Thorpe, “Müşterilerimize daha fazla seçenek sunmak amacıyla son mikro matkaplarımızın lansmanından bu yana önemli güncellemeler yaptık. Günümüzün üretim ortamında, ister lüks saatler, ister havacılık sanayi parçaları üretiyor olun, karmaşıklığa yönelik talep her zamankinden daha fazla. Ürünler küçüldükçe ve daha karmaşık parçaların üretilmesi nedeniyle, matkaplarımızı daha küçük delikleri işleyebilecek şekilde uyarlamamız ve üretmemiz gerektiğinin farkına varıyoruz. Mikro delik delme gerektiren uygulamalar geniş ölçüde çeşitlilik göstermektedir. Bu nedenle, çok çeşitli standart takımlara ek olarak daha özelleştirilebilir seçenekler de sunuyoruz” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ