Makine Haber

Uygulamaya yönelik redüktör seçimi nasıl yapılır?

Geniş bir sektörel yelpazede kullanılan redüktörler; yüksek devirleri düşük devirlere düşürerek, gücü aktarılması istenilen sanayi makinasına iletirler. Aynı zamanda, devirdeki bu düşüş miktarını döndürme momentinde artışa çevirerek ağır sanayi makinalarını çalıştırırlar.

  • 10 Haziran 2020
Uygulamaya yönelik redüktör seçimi nasıl yapılır?

I-MAK Redüktör

Geniş bir sektörel yelpazede kullanılan redüktörler, hafif sanayi uygulamalarından büyük sanayi uygulamalarına kadar pek çok türden mekanik güç aktarımının gerçekleştiği uygulamalarda kullanılan makinalardır. Basit olarak değerlendirirsek; yüksek devirleri düşük devirlere düşürerek, gücü aktarılması istenilen sanayi makinasına iletirler. Aynı zamanda, devirdeki bu düşüş miktarını döndürme momentinde artışa çevirerek ağır sanayi makinalarını çalıştırırlar.
Güç aktarım piyasasında her işletmenin standart olarak birbirine muadil olarak ürettikleri bazı redüktör çeşitleri vardır. I-MAK Redüktör’ün geniş ürün yelpazesi, söz konusu redüktörlerin hepsini içermektedir. ‘IR Serisi’ olarak isimlendirilen helisel dişlili redüktörler, ‘IRK Serisi’ olarak adlandırılan konik-helisel dişlili redüktörler ve ‘YP Serisi’ olarak isimlendirilen paralel milli helisel dişlili redüktörler, söz konusu ürünler için ana örnekleri oluşturmaktadır.

Seçilen seri, uygulamanın ana ihtiyaçlarını karşılamalı
I-MAK, müşterilerinin isteğine ya da uygulamalarına uygun ürünü sunmak için öncelikle bir redüktör serisi seçmektedir. Seçilen serinin uygulamanın ana ihtiyaçlarını karşılaması gerekiyor. Örneğin; bir uygulamada redüktör giriş mili ile çıkış milinin birbirine 90◦ dik olması gerekiyorsa, IRK Serisi tercih ediliyor. Seri seçiminin hedefi; uygulamanın ne kadar güç gerektirdiği ya da makinanın ne kadar hızlı olması gerektiği ile ilgili değildir. Tamamıyla redüktörün sahip olduğu şeklin uygulamaya uygunluğu ile ilgilidir. Veya bir başka düşünce ile; uygulamada redüktör için ayrılan yere uygun redüktör serisinin seçimi bu adımın hedefidir.

Redüktör teklifi ‘servis faktörü’ adı verilen bir parametre ile iletiliyor
Uygun redüktör serisinin seçiminden sonra gelen adım ise, iletmesi gereken güç ve devire göre redüktörün uygulamaya uygunluğunun seçimidir. Müşterilerin istekleri olan bu iki parametre (güç ve moment) onlar tarafından belirlenir. Bu parametrelere göre redüktörü belirleyen I-MAK, hesaplamaları sonucu seçtiği redüktörün teklifini ‘servis faktörü’ adı verilen bir parametre ile müşterilerine iletiyor. Şirket, tüm seriler için hazırladığı kataloglarında redüktörler için güç-moment ilişkilerini tablolar halinde müşterilerine sağlıyor. Esasen bu adımda, seri içerisinde seçilmesi gerekli olan redüktör belirlenmiş oluyor. Belirlenen redüktörün boyutlarının uygulamaya göre sağlanıp sağlanmadığının görülebilmesi için de, ürünün dış ölçülerini gösteren ölçü sayfası ile beraber teklifler sunulmaktadır. Böylece, müşteriler redüktörün teknik bilgilerinin yanında boyutlarını da görebilmektedir.

Servis faktörünün de önemi var
Teklifin ölçü sayfası ile beraber gönderilmesinin yanında, teknik bilgilerde belirtilen servis faktörünün de önemi vardır. Servis faktörü basit bir biçimde açıklanacak olursa; redüktörün nominal gücünün uygulamada iletmesi gerekli olan güce oranıdır. Servis faktörü, bir redüktörün tahrik edeceği makinanın bütün teknik ve karakteristik özelliklerine dayanma süresine bağlıdır. Servis faktörü, redüktör içerisinde bulunan dişlilerin ömürlerini de temsil etmektedir. Örnek vermek gerekir ise; servis faktörünün yüzde 30 kadar artırılması, redüktör içindeki dişlilerin ömürlerinin 10 kat çoğalması söz konusudur. Bu da, bir redüktörün normalde kullanılacak süreden 10 kat daha fazla süre kullanabileceği anlamına gelir.
Servis faktörünün olması gereken değeri, redüktöre güç veren makinanın türüne ve uygulamanın tipine bağlıdır. Servis faktörü için gerekli araştırmaları yapan I-MAK, redüktörler için çok önemli bu faktörün değerlerini kataloglarında belirtmektedir.

Uygulamalara özel redüktörleri ile de gereksinimleri karşılıyor
I-MAK Redüktör’ün IR Serisi 12, IRK Serisi 10 ve YP Serisi de 9 farklı boyutta ürünleri içeriyor. Genel olarak bu üç seri, diğer redüktör şirketlerinin sağlayabildiği tork değerlerinin üstünde, 18 000 Nm’ye kadar olan döndürme momentlerini geniş bir çıkış devri aralığında karşılayabilmektedir. Şirket, bununla birlikte uygulamalara özel redüktörleri ile de müşterilerinin gereksinimlerini karşılıyor. Tarım piyasasında kullanılan IRO Serisi, vinç piyasasında kullanılan IRC Serisi, çelik sac şekil verme piyasasında kullanılan AD-ADK Serisi ve endüstriyel tip uygulamalar için kullanılan M Serisi, söz konusu uygulamalara ve sektörlere örnek olarak gösterilebilir.
Ürünlerinde pek çok esnekliğe sahip olan I-MAK Redüktör’ün; standart dışı mil çapı ve standartların dışında flanşlardan müşteri talebine göre özel tahvile kadar geniş bir opsiyon ve varyasyon aralığı mevcut. Şirket, özel opsiyonları ile beraber standart redüktörlerini uygulamaya özel hale getirebiliyor. IRB Serisi, şirketin IR Serisi redüktörlerine uyguladığı bir opsiyon ile oluşmuş bir redüktör serisidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ