Makine Haber

Yerli otomobilin ‘İnşaat Başlangıç Töreni’ gerçekleştirildi

TOGG’un Bursa Gemlik’teki üretim tesisinin ‘İnşaat Başlangıç Töreni’, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile gerçekleştirildi. Zemin güçlendirme çalışmaları dâhil inşaatı 18 ayda tamamlanacak olan tesiste, üretim ve montaj hatlarının kurulmasının ardından 2022’nin son çeyreğinde ilk seri otomobil banttan inecek.

  • 19 Temmuz 2020
Yerli otomobilin ‘İnşaat Başlangıç Töreni’ gerçekleştirildi

Bursa Gemlik’te yer alan TOGG Tesisi’nin ‘İnşaat Başlangıç Töreni’ni gerçekleştirildi. İnşaatı 18 ayda tamamlanacak olan tesiste, üretim ve montaj hatlarının kurulmasının ardından ilk seri araç 2022 yılı son çeyreğinde banttan inecek. Tesiste 2030 yılına kadar, fikri ve sınai mülkiyet hakları tamamen TOGG’a ait, tamamı doğuştan elektrikli 5 farklı modelden toplam 1 milyon adet üretilecek.

Hisarcıklıoğlu: “Türkiye masada çok önemli bir oyuncu haline gelecek”
TOGG Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Covid-19 sonrası dönemde Türkiye’yi küresel ekonomide daha güçlü konumlandırabilmek için ‘Şimdi yatırım zamanı’ diyoruz. Bunu da buradan, Bursa-Gemlik’ten başlatıyoruz. Hem de çok stratejik, yeni bir teknoloji ile bu adımı atıyoruz. Otomotiv dünyası kabuk değiştirirken, Türkiye de masada çok önemli bir oyuncu haline gelecek. Ortaklarımız, 3 yıl içinde koyacakları 3,5 milyar liralık sermaye ile de, bugünden Türkiye’nin en büyük ödenmiş sermayeli sanayi şirketlerinden birini müjdelemiş oldular. Aynı zamanda, bugüne kadar otomobilimizin Ar-Ge’si için de 700 milyon liranın üzerinde para harcadılar. İnşallah artık kazanan tarafa geçeceğiz. Sadece Türkiye’de üretilmekle kalmayıp; markası, patenti ve tasarımı da tamamen bizim olacak.”

Karakaş: “Batarya modül ve paketlerimizi yerlileştireceğiz”
Tesisin öne çıkan ve fark yaratan özelliklerini anlatan TOGG CEO’su M. Gürcan Karakaş ise, elektrikli araçlarda en önemli konulardan birinin batarya olduğunu, TOGG’un da konuyla ilgili çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürdüğünü vurguladı. Karakaş, “Otomobillerimizde hedeflediğimiz yüksek performans değerlerini teknik olarak gerçekleştirecek batarya ve e-güç ünitesi mimarisinin geliştirilmesinde de çok yol kat ettik. Farklı paketlerle 300 ve 500 kilometrenin üzerinde menzil sağlayacak, ileri teknolojiye sahip bataryamızın tasarımında da sona yaklaştık. Bu noktada, ülkemiz ve bizim için çok önemli bir konuyu sizlere memnuniyetle ve heyecanla duyuruyoruz. Üretim başlangıcımızdan itibaren batarya modül ve paketlerimizi yerlileştireceğiz. Bu konudaki detayları sizlerle önümüzdeki aylarda paylaşacağız” diye konuştu.

Rakamlarla TOGG tesisi:
⦁ İnşaat, zemin güçlendirme çalışmaları dâhil 18 ay sürecek ve 2021 yılının üçüncü çeyreğinde tesisin hat montajları tamamlanacak.
⦁ Tesis, 1,2 milyon metrekarelik alan üzerine inşa edilecek ve 230 bin metrekare kapalı alana sahip olacak.
⦁ 2022 yılının son çeyreğinde ilk seri otomobil banttan inecek.
⦁ 175 bin/yıl kapasiteye ulaşıldığında 4 bin 300 kişi istihdam edilecek.
⦁ Tesiste çalışanların en az yüzde 30’u kadınlardan oluşacak.
⦁ Üretim başlangıcında yerlilik yüzde 51 oranında olacak.
⦁ 2025 yılında yerlilik oranı yüzde 68’e kadar ulaşacak.
⦁ 2030 yılına kadar 1 milyon adet TOGG hattan indirilecek.
⦁ Tesisi, İstanbul-İzmir Otobanı’na 4 kilometre mesafede bulunuyor.
⦁ Tesisin 3 kilometrelik çevre alanında 3 adet aktif liman yer alıyor.

Mühendislik çalışmalarında neler yapıldı?
⦁ Doğuştan elektrikli platform Euro NCAP’ten en yüksek güvenlik seviyesi olan 5 yıldızı alacak şekilde geliştirildi.
⦁ Elektrik/Elektronik mimarisi oluşturuldu.
⦁ Şasi, batarya, elektrik motoru ve güç elektroniği parametreleri belirlenip entegre edildi.
⦁ Konfor, performans ve yol tutuşunu destekleyecek süspansiyon mimarisi simülasyon çalışmaları ile geliştirildi.
⦁ İleri sürüş destek sistemleri (ADAS), sensör, kamera donanımları, yazılımları ve algoritmaları geliştirildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ