Makine Haber

Yapay zeka sayesinde otomasyon kendi kendini yönetir hale gelecek mi?

Kestirimci makine bakımı nasıl çalışır? Yapay zeka, otomasyonu nasıl ilerletiyor? Ve bir endüstriyel aktör olarak bu aktivitelerden nasıl yararlanırız? Bu sorular; Dr. Frank Melzer, Tanja Krüger, Dr. Elias Knubben ve Dionysios Satikidis tarafından yanıtlandı.

  • 05 Kasım 2019
Yapay zeka sayesinde otomasyon kendi kendini yönetir hale gelecek mi?

Festo

Kestirimci makine bakımı nasıl çalışır? Yapay zeka, otomasyonu nasıl ilerletiyor? Ve bir endüstriyel aktör olarak bu aktivitelerden nasıl yararlanırız? Bu soruların cevaplarını; Ürün ve Teknoloji Yönetimi Yönetim Kurulu Üyesi Dr Frank Melzer, Resolto Informatik GmbH şirketi (Festo Grubu’nun bir şirketi) Genel Müdürü Tanja Krüger, Kurumsal Araştırma ve Yenilik Müdürü Dr Elias Knubben ve Dijital Strateji ve İş Modeli Dionysios Satikidis verdi.
Yapay zeka sayesinde otomasyon kendi kendini yönetir hale gelecek mi? Bu soru, bir yazılım mühendisi ve yapay zeka uzmanı olan Dionysios Satikidis’e açılış sunumunda soruldu.
Satikidis, en sonunda otonomiye yol açabilecek, yapay zekadaki çeşitli öğrenim yöntemlerini açıklamak için yeni doğmuş bebek örneğini kullandı. Bebekler ilk önce nesneleri algılarlar ve bu onların farklılıkları ayırt etmesini sağlar. Örneğin; anormallikleri veya kümeleri tanırken otomatik öğrenmede algoritmaların yaptığı tam olarak budur. Sistemlerin aynı zamanda neyi algıladıklarını da hatırlamaları ‘derin öğrenme’ olarak bilinir. Bu durumda, nesneleri tanıyabilir veya konuşmayı anlayabilirler. Eğer bu bellek bir göreve bağlanır ve uygulama yaptırılırsa takviyeli öğrenmeden bahsedilir. Bu durum, bir becerinin öğrenilmesini içerir. Uzman, geleceğe yönelik olarak, “Sonunda yapay zeka, edinilen bilgiyi bilinmeyen görevlere aktarma yeteneği kazandığında, son aşamada bağımsız otomasyona yol açabilecek transfer öğrenmeye
ulaşmış olacağız” diyor.

BionicSoftHand: İnsan modeline dayanan yapay zekalı pnömatik tutucu
Dr Elias Knubben, Festo’nun takviyeli öğrenmeyi otomasyon mühendisliği için nasıl kullanabileceğinin bir örneğini gösterdi: Kurumsal Araştırma ve Yenilik Müdürü, biyonik alanından yeni gelecek konsepti BionicSoftHand’i tanıttı. Bu tutucu için doğal model insan elidir. BionicSoftHand pnömatik olarak çalışır; böylece insanlarla güvenli şekilde ve doğrudan etkileşim halinde olabilir. Parmakları, hava bölmelerine ve başka yumuşak malzemelere sahip esnek körüklü yapılardan oluşur. Bu sayede; hafif, esnek, uyarlanabilir ve hassas olmakla birlikte güçlü kuvvetler uygulama yeteneğine sahiptir. Biyonik robot el, yapay zeka aracılığıyla beyinle etkileşim halinde insan eline benzeyen tutma ve döndürme görevlerini bağımsız olarak yapmayı öğrenir.

Sualtı robotu, akrilik camdan yapılmış bir boru sisteminde bağımsız olarak manevra yapar.

Akıllı proses izleme
Yapay zeka, Resolto Informatik GmbH şirketinin (2018’den beri Festo Grubu’nun şirketi) Genel Müdürü ve sahibi Tanja Krüger tarafından endüstride kullanılabilir hale getirilmiştir. Veri analizi alanında öncü olan bu teorik bilgisayar bilimci 2003’te Resolto’yu kurdu. Hannover Messe’de Festo’nun pavyonunu ziyaret edenler, akıllı izleme yazılımı Scraitec’in verileri nasıl analiz ederek yorumladığını ve anormallikleri tamamen gerçek zamanda algılayarak raporladığını görebildiler. Kalıcı veri analizi aynı zamanda, akıllı proses izlemenin mümkün olması için sistemin sürekli olarak öğrenmesini ve bilgi temelini genişletmesini mümkün kılar. Tanja Krüger, şunları söylüyor: “Hannover’de yazılımınızın arızalı pillerin tespiti için nasıl çalıştığını gösterdik. Piller bir handling sistemi tarafından kaldırılır. Scraitec, motor akımlarını ve eksenin konumsal değerlerini izler. Anormallikler oluşursa, örneğin handling ünitesi yanlış pil formatını kavrarsa bir rapor düzenlenir.”

Pnömatik hafif robot BionicSoftArm, başlangıçtan itibaren esnektir ve doğrudan insan robot işbirliği için uygundur.

Yapay zeka, Festo’nun ürün portföyünü önemli oranda etkileyecek
Ürün ve Teknoloji Yönetimi Yönetim Kurulu Üyesi Dr Frank Melzer de, konuyla ilgili olarak şunları aktarıyor: “Akıllı yazılım çözümünün veri alma ve izleme işlemi, pillerin elleçlenmesiyle olduğu gibi, komponentte etkilenebilir veya Festo bulutta IoT ağ geçidi CPX-IoT yoluyla gerçekleştirilebilir. Handling sistemleri veya elektrikli sürücüler gibi saha düzeyinden komponent ve modülleri OPC UA arayüzü üzerinden Festo Bulut’a bağlar. Mantıksal analiz ve yapay zeka konuları, gelecekte ürün portföyümüzü muazzam şekilde etkileyecek. Basit analiz işlemleri için yapay zeka algoritmaları doğrudan komponent üzerinde gerçek zamanda çalışır. Bu durumda, saha düzeyinden veya en uç işlem noktalarından bahsediyoruz. Eğer tüm makine ünitesinin ve hatta bir üretim holünün veri akışlarını analiz etmek istiyorsam; komponent içerisindeki işleme gücü elbette yeterli olmayacaktır. Daha karmaşık hesaplamalar için sunucular üretim ağına entegre edilebilir. Avantaj; verilerim benim korumalı altyapım dahilinde kalır ve internet üzerinden iletilmez. Sadece karmaşık analizler ve bulutla haberleşen referans seriler ile çok büyük veri hacimlerinin işlenmesinde gerekli ve uygundur.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ