Makine Haber

Türkiye’nin sürücüsüz otobüsü testleri başarıyla tamamladı

Otokar, Okan Üniversitesi iş birliğiyle yürüttüğü Türkiye’nin sürücüsüz otobüsü çalışmasında önemli bir başarı daha sağladı. Üç yıldır yürütülen çalışmalar neticesinde Türkiye’nin ilk otonom otobüsünün ikinci aşama yazılım bütünleştirme ve sürücüsüz doğrulama testleri başarı ile tamamlandı.

Türkiye’nin sürücüsüz otobüsü testleri başarıyla tamamladı

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, Türkiye’nin ilk akıllı otonom otobüs çalışmalarında yeni bir başarıya daha imza attı. Son 10 yılda cirosunun yüzde 8’ini Ar-Ge faaliyetlerine ayıran şirket, Türkiye’nin ilk akıllı otonom otobüs çalışmalarına 2016’da ‘Geleceğin İş Birlikçi Mobil Hizmetleri’ CoMoSeF (Co-Operative Mobility Services of the Future) projesi ile başladı. Otokar, araç-araç ve araç-cihaz haberleşmesini gerçekleştiren donanım ve yazılımların geliştirildiği söz konusu çalışmanın ardından sürücüsüz otobüs çalışmalarına hız verdi. Şirket, Üniversite-Sanayi İş Birliği Destek Programı kapsamında, 2018 yılından itibaren Okan Üniversitesi ile birlikte ‘İleri Seviyede Otonom Otobüs Sistemi Geliştirilmesi’ projesinde Türkiye’nin sürücüsüz otobüsünü geliştirmeye başladı. Üç yıllık çalışmaların ardından; Türkiye’nin ilk çevresini algılayan, düşük hızlarda dâhi hassas kontrol ve konforlu bir yolculuk sağlayan otonom otobüsünün ikinci aşama yazılım bütünleştirme ve sürücüsüz doğrulama testleri başarı ile tamamlandı.

Görgüç: “Global bir marka olma hedefimize doğru hızla ilerliyoruz”
Sürdürülebilirliği ve yenilikçiliği odaklarına alarak global bir marka olma hedeflerine doğru hızla ilerlemeye devam ettiklerini ifade eden Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, şunları söyledi: “Geride bıraktığımız 10 yılda Ar-Ge olanaklarımızla Türkiye’nin ilk hibrit otobüsü, Türkiye’nin ilk elektrikli otobüsü gibi ilklere imza attık. Dört yıl önce nesnelerin interneti (IoT) odaklı akıllı otobüsümüzü kamuoyuna tanıttık. Birbiriyle, yol kenar üniteleri ve trafik sinyalizasyon sistemleriyle konuşan sistemin hemen ardından, Türkiye’nin ilk otonom otobüsü için Okan Üniversitesi ile çalışmalara başladık. Trafiğe açık tüm yollarda ve tüm hava koşullarında direksiyonsuz sürüş seviyesine kadar otonom araç geliştirme ve ticarileştirme hedefimizde kararlı bir şekilde ilerliyoruz.”

“Türkiye’nin yenilikçi gücünü bir kez daha kanıtlayacak”
Yürütülen çalışmanın Türk otomotiv sektörü açısından önemi hakkında da açıklamalarda bulunan Görgüç, “Otonom otobüs çalışmaları; ulaştırma sektörü ile kentleşmenin geleceğini şekillendirecek olan gelecek teknolojilerinin, verimli ulaşım yöntemlerinin ülkemiz insan kaynağı ile geliştirilebilmesinin mümkün olduğunu gösteren çok önemli bir aşama. Ar-Ge mühendislerimiz, Okan Üniversitesi akademisyenleri, araştırmacıları, doktora, yüksek lisans ve lisans öğrencileriyle geliştirilen otobüs, Türkiye’nin nitelikli insan kaynağı ile yenilikçi gücünü bir kez daha kanıtlayacak. Otonom otobüsümüz; Otokar’ın Avrupa Birliği 2050 hedeflerinde bulunan, sıfır kaza hedefi ile uyumlu olarak geliştireceği, otonom şehir aracı için alt yapı sağlayacak” diyerek sözlerini noktaladı.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ