Makine Haber

Türkiye, 54 firma ile Çin’e çıkarma yapacak

Çin Uluslararası İthalat Fuarı’na, İKMİB milli katılım organizasyonu ile gıda, elektrik-elektronik, kozmetik, mutfak eşyaları, medikal, tekstil ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren firmalar katılacak. İkinci defa milli katılım organizasyonu düzenlenen etkinlikte 54 firma Türkiye’yi temsil edecek.

Türkiye, 54 firma ile Çin’e çıkarma yapacak

Çin’in Şanghay kentinde 5-10 Kasım 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek Çin Uluslararası İthalat Fuarı’na, İKMİB milli katılım organizasyonu ile gıda, elektrik-elektronik, kozmetik, mutfak eşyaları, medikal, tekstil ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren firmalar katılacak. T.C. Ticaret Bakanlığı’nın himayesinde, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) koordinasyonu ile İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından ikinci defa milli katılım organizasyonu düzenlenen etkinlikte 54 firma Türkiye’yi temsil edecek.

Pelister: “Sergilenen ürünlerin kapsamı genişletildi”
Fuarla ilgili beklenti ve hedefleri değerlendiren İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “Geçtiğimiz yıl ilki gerçekleştirilen Çin Uluslararası İthalat Fuarı’na bu yıl tarihlerinde ikinci kez milli katılım gerçekleştiriyoruz. Birliğimizin üstlendiği milli katılım organizasyonu ile 54 firmamız fuarda yer alacak. Geçen sene fuar, katılımcılardan çok ilgi gördüğü için bu yıl sergilenen ürünlerin kapsamı genişletildi, hollerin ismi/konsepti değişti ve alan daha da büyütüldü. Geçen sene toplam 300 bin metrekarelik alanda yer alan etkinlik, bu sene 360 bin metrekarelik alana yayıldı. Biz de, geçen sene 725 metrekare ile katıldığımız fuara bu yıl bin 496 metrekare ile katılıyoruz” dedi.

Adil Pelister, “Çin’i ve fuarı, Asya Pasifik Bölgesi’ne açılan bir kapı olarak değerlendirebiliriz” dedi.

“Stratejik bir pazar sunuyor”
Ticaret Bakanlığı tarafından Türkiye’nin 2019 yılı için ihracatta öncelikli pazar olarak ilan edilen, aralarında Rusya, Hindistan ve Meksika’nın da olduğu 4 hedef ülke arasında Çin’in de yer aldığını belirten Pelister, şöyle konuştu: “Her yıl yaklaşık 2 trilyon dolarlık ithalat yapan Çin’in gerçekleştirdiği ithalat açılımı, Türk ihracatçısının Asya Pasifik Bölgesi’nde yeniden pozisyon alması ve ülke olarak 2023 vizyonumuz çerçevesindeki ihracat hedeflerimize ulaşabilmemiz adına stratejik bir pazar sunuyor. Bu kapsamda Çin’i ve fuarı, Asya Pasifik Bölgesi’ne açılan bir kapı olarak değerlendirebiliriz. Geçen sene 3 bin 600’ün üzerinde firmanın katıldığı etkinlikte, birliğimizin milli katılım organizasyonunda yer alan firmalarla Çin firmaları arasında 620 milyon dolar seviyesinde, Çin’in para birimiyle 4,3 milyar Yuan değerinde işbirliği anlaşması yapıldı. Bu yıl da, ülkemizin ve markalarımızın tanıtımını en iyi şekilde yapmayı hedefliyor ve daha büyük ticaret anlaşmalarının yapılmasını bekliyoruz. Bu vesileyle; etkinliğin sektörümüz ve ülkemiz için başarılarla dolu geçmesini diliyorum.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ