Makine Haber

Japonya, Türk girişimcilere çok sayıda fırsat sunacak

Türk-Japon İnovasyon Zirvesi, 19 Kasım tarihinde İstanbul Marriot Hotel Şişli’de düzenlendi. Dünyanın üçüncü büyük ekonomisi olan teknoloji devi Japonya, önümüzdeki günlerde 100 milyar dolarlık fonun da bulunduğu çok sayıda fırsatı Türk girişimcilere sunacak.

  • 25 Kasım 2019
Japonya, Türk girişimcilere çok sayıda fırsat sunacak

Japon Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’na (METI) bağlı olarak 1959’de kurulan bir devlet kurumu olan The Assocation for Overseas Technical Cooperation and Suistainable Partnerships’in (AOTS) Türkiye Mezunlar Derneği tarafından düzenlenen Türk-Japon İnovasyon Zirvesi, 19 Kasım’da İstanbul Marriot Hotel Şişli’de gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Mustafa Erdoğan’ın yaptığı zirveye, Japonya ve Türkiye’yi temsilen kamu ve özel kurumlarından 30’a yakın üst düzey yönetici konuşmacı olarak katıldı.

Erdoğan: “Güçlü bir adımın başlangıcı olarak görüyoruz”


Türk-Japon İnovasyon Zirvesi’nin; Japonya ile Türkiye arasındaki ticari ve teknolojik faaliyetleri artıracak bir ortak platform oluşturmayı amaçladığını ifade eden AB ve Dış İlişkiler Müdürü Mustafa Erdoğan, “Etkinliği; ülkelerimiz arasındaki işbirliklerinin derinleşeceği ve çeşitleneceği yeni dönemi teşvik eden ve daha hazırlıklı olmamızı sağlayacak yeni ve güçlü bir adım ile kolektif bir gayretin başlangıcı olarak görüyoruz” dedi.
Teknoloji ve inovasyon alanlarındaki işbirliğinin, Japonya ve Türkiye arasındaki muazzam işbirliği potansiyelini hayata geçirmek açısından kritik bir önemde olduğunu kaydeden Erdoğan, şunları aktardı: “Hepimiz; ekonomik performans, uzun-dönemli büyüme ve sosyal ilerleme sağlanmasında teknoloji ve inovasyonun ne denli önemli olduğunu biliyoruz. Bu yeni platformda süregelecek yeni etkinlikler; Japonya’da ve Türkiye’de ticari faaliyette bulunmak isteyenleri, teknolojik ve inovatif iş ortaklıkları kurmak isteyenleri, ortak bilimsel araştırmalar yürütecek olanları bir araya getirmek, çeşitli eğitim ve danışmanlık hizmetleri sağlamak suretiyle iki ülke arasındaki dostane ilişkileri pekiştirecek büyük ticari ve ekonomik işbirliği potansiyelimizi gerçekleştirmede muazzam bir fayda sağlayacak.”
Türk-Japon İnovasyon Zirvesi’nde; AOTS Japonya Başkanı Yasumi Suzuki, AOTS Türkiye Başkanı Tayfun Çaylan, Japonya Büyükelçiliği Ekonomi Baş Müşaviri Nobuhiko Watanabe, TİSK Yönetim Kurulu Üyesi Fethi Hinginar, Türk Japon Vakfı Başkanı Prof. Dr. Nejat Bora Sayan, TİM Türkiye İhracatçılar Meclisi Genel Sekreteri Prof. Dr. Kerem Alkin, THY Kurumsal Gelişim ve Bilgi Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ali Serdar Yakut, Tokyo Ayonix Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sadi Vural ve gazeteci yazar Nilay Örnek konuşma gerçekleştirdi.

Türk ve Japon iş dünyasının üst düzey isimleri katıldı
TİSK, TÜSİAD, DEİK, MAKFED, GOSB Teknopark, JICA (Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı) ve Türk Japon Vakfı’nın katkılarıyla düzenlenen ve Türk ve Japon iş dünyasının üst düzey temsilcilerinin katıldığı zirve 4 ayrı panel ile gerçekleştirildi:
♦ ‘Doğunun Sinerjisi: Ortak İş Yapma Kültüründen İnovasyon Ortaklığına’
♦ ‘Hayalden Uygulamaya: İnovasyon Yatırımı Nasıl Gerçeğe Dönüşür?’
♦ ‘KOBİ İnovasyonu: Türk-Japon KOBİ’leri Ortak Paydalarda Buluşturmak’
♦ ‘Burun Farkı Değil, İnovasyon Farkı: İnovasyonla Sürdürülebilir Rekabet Üstünlüğü’

İki ülke arasında imzalanması beklenen Ekonomik İşbirliği Anlaşması öncesinde, iş dünyasını bir araya getiren zirvenin konuşmacıları arasında; AOTS Japonya, JICA (Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı), SME Support Japan (Japonya Küçük ve Orta Ölç. İşletmeler Kurumu), UNIDO ITPO Japonya (Birleşmiş Milletler Endüstri Gelişt. Org.), JBIC (Japan Bank for International Cooperation), TİSK, DEİK, TÜSİAD, MAKFED, Çalık Holding, Türkiye İhracatçılar Meclisi, Koç Holding, Türkiye İş Bankası, TSKB (Türkiye Sınai Kalkınma Bankası), KOSGEB, Türk Japon Vakfı, GOSB Teknopark, Doruk Otomasyon, Ajinomoto Türkiye, OCAJI (Japonya Yurtdışı İnşaat Derneği), Artesis ve Fortune Dergisi gibi kurumların üst düzey yöneticileri yer aldı.

Çaylan: “Zirvede oldukça cazip fırsatlara yer verdik”


“Zirvede, tüm dünyadaki büyük ve uzun vadeli yatırımlara Japon hükümetince önümüzdeki 10 yıl içinde yaklaşık 300 milyar dolar olarak sağlanacak yatırım fonunun detaylarının konuşulduğunu belirten AOTS Türkiye Mezunlar Derneği Başkanı Tayfun Çaylan, “Ayrıca etkinlikte; sürdürülebilir kalkınma ve Toplum 5.0 odaklı yeni iş modellerine yönelik projeler için yatırım imkânı, projeler için araştırma desteği, masrafları Japon hükümeti tarafından karşılanacak Japon teknik uzman temin olanakları, Japonya’ya yapılacak teknik ve ticari iş gezilerini büyük ekonomik avantajlarla gerçekleştirebilmesi gibi oldukça cazip fırsatlara yer verdik” dedi.
Türkiye ile Japonya arasındaki ilişkilerin giderek güçlendiğini ifade eden Çaylan, şöyle konuştu: “Tarihsel dayanışma bağına sahip iki ülke arasında diploması trafiği yoğunlaşırken, özel sektör ve kamu kuruluşları arasındaki işbirliklerinin sayısı da artıyor. İki ülke ilişkileri, ulusal bilim kuruluşları ve şirketlerin ekonomi ve inovasyona dayalı işbirlikleri ile yepyeni açılımlara ulaşıyor. Böyle bir zirve organizasyonu ile Japonya’da ticari faaliyette bulunmayı veya Japon hükümetinin teşviklerinden yararlanmayı isteyen firmalar için bir danışman platform oluşturarak; rehber hizmetleri tanıtmak, büyük ve uzun vadeli proje yatırımlarına Japon devleti tarafından sağlanan doğrudan ortaklık desteklerini tanıtmayı da hedefledik. Katılımcıların ilgisi ve memnuniyeti de bu hedefe ulaştığımızı gösteriyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ