Makine Haber

TİAD: “İlave gümrük vergisi ihracatımızı yüzde 10 civarında düşürecek”

TİAD, imalatta ana üretim malı olarak kullanılan takım tezgahlarındaki kimi ürünlere getirilen ilave gümrük vergisi ile ilgili bir rapor hazırladı. Raporda, ilave gümrük vergisi nedeniyle sanayi kuruluşlarının maliyetlerinin artacağı ve dünyadaki rekabet güçlerinin azalacağı öne sürüldü.

  • 12 Haziran 2020
TİAD: “İlave gümrük vergisi ihracatımızı yüzde 10 civarında düşürecek”

Takım Tezganları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD), sektördeki kimi ürün gruplarına getirilen ilave gümrük vergisini (İGV) değerlendirdi. Ticaret Bakanlığı’na sunulan raporda, kimi ürün gruplarının ithalatına getirilen ilave gümrük vergisinin hem sektöre, hem de sanayiye getireceği ek maliyetler sonuçları ile birlikte yer aldı. Raporda; vergileme biçimi, kapsamı ve süresine ilişkin çözüm önerileri de yer aldı.
TİAD Başkanı Fatih Varlık’ın imzasını taşıyan raporda, “Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik zorluklar ve koronavirüs pandemisinin yarattığı ekonomik etkiler sebebi ile oluşan dış ticaret açığının azaltılması için, ithalata ek vergi getirilmesi yönünde alınan kararlar anlayışla karşılanmaktadır. Ancak, takım tezgahları ve tamamlayıcı ekipmanlarına getirilen ilave gümrük vergisi oranları ile elde edilmesi düşünülen ek vergi gelirinin, dolaylı olarak ekonomimize ve ihracatımıza zarar getireceğini belirtmek istiyoruz. Getirilen ek vergiler nedeniyle, üretim yapan ve ülkemizin ihracatına ciddi katkıda bulunan sanayi kuruluşlarımızın maliyetleri artacak ve dünyadaki rekabet güçleri azalacaktır” denildi.
TİAD’ın hesaplamalarına göre, söz konusu düzenleme; takım tezgahlarının satış fiyatlarına ekim ayına kadar ortalama yüzde 12,3, ekim sonrası için ise ortalama yüzde 7,5’lik artış olarak yansıyacak. Kesici takım sektöründe ise, söz konusu artışın ekim ayına kadar ortalama yüzde 28,6, ekimden sonra ise ortalama yüzde 6,8 oranında olması bekleniyor.

Varlık: “Üretim maliyetlerinde en az yüzde 15’lik bir artışa neden olacak”


İGV nedeniyle, sanayicilerin üretimde ihtiyaç duydukları takım tezgahı ve tamamlayıcı ekipmanlarını daha pahalıya alacaklarını ifade eden TİAD Başkanı Fatih Varlık, şunları aktardı: “Bu da, ihracatçı sanayicilerimizin üretim maliyetlerinde en az yüzde 15’lik bir artışa neden olacak. Bu durumda, ihraç edilen ürünlerin fiyatı da yüzde 15 civarında artmak zorunda kalacak. Türk ihracatçısı, özellikle Avrupa ve Rusya pazarında fiyat avantajı ile müşteri bulmaktadır. Bu durumun ihracatımıza yüzde 10 civarında negatif etki edeceği tahmin edilmektedir.”
İGV’ye tabi olan 5 eksen işleme merkezleri, çok eksenli torna tezgahları, tel erozyon tezgahları ve bunlarda kullanılan değiştirilebilir kesici takımlarının yerli üretiminin neredeyse ‘yok’ denecek düzeyde olduğuna dikkat çeken Varlık, “Bu makineler; otomotiv, havacılık, savunma, beyaz eşya, medikal ve kalıpçılık gibi ihracatımızın lokomotif sektörlerinde üretim malı olarak kullanılıyor. Türk ihracatçısı, özellikle Avrupa ve Rusya pazarında fiyat avantajıyla müşteri bulmaktadır. Bu fiyat avantajı İGV ile ortadan kalkacak. Uygulamanın ihracatımıza yüzde 10-20 civarında negatif etki edeceği tahmin edilmektedir. Aslında, Türkiye’de üretimi olmayan ya da çok kısıtlı olan ürün gruplarına İGV getirilerek; hem Türkiye’de üretimlerinin sağlanması, hem de ülkeden döviz çıkışının yavaşlatılması amaçlanmaktadır. Ancak işçilik çıkartılarak bakıldığında, bu makinelerin yerlilik oranının yüzde 30’un altında olduğu görülmektedir. Bu nedenle de, Türkiye’de üretimi olmayan bu komponentlerin üretimi yapılmadığı sürece, İGV’nin yerli üretime katkısı ‘yok’ denilecek düzeyde kalacak. Dolayısıyla, düzenleme amacına ulaşmayacaktır. Bunun yanı sıra, dünyadaki rakiplerimize göre oluşan yüksek maliyetler; sanayicilerimizi zor durumda bırakacağı gibi, iş kaybetmelerine de sebep olabilir” dedi.

“Düzenleme tekrar ele alınmalı”
TİAD Başkanı Varlık, zincirleme bir negatif etkiye neden olacak olan vergi düzenlemesinin tekrar değerlendirmeye alınmasını, sektör temsilcilerinin katılımıyla Türkiye sanayisinin ihracatta sahip olduğu rekabetçiliği ortadan kaldırmayacak bir formül oluşturulması gerektiğini öne sürdü.
TİAD tarafından Ticaret Bakanlığı’na iletilen raporda, konuyla ilgili şu ifadelere yer verildi: “Ana yatırımlarda dinamizmin son derece önemli olduğunu ve ülkemizin rekabetçiliği anlamında en önemli avantajlarından biri olan esnek ve dinamik üretim şeklinin, yüksek vergi oranlarıyla dezavantajlı duruma düşürülmemesi gerektiğini savunuyoruz. Yetkililerin ülkemizin lehine karar vereceklerine ve ortak bir noktada buluşacağımıza inanıyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ