Makine Haber

Ford Otosan, Türkiye’nin koronavirüs ile mücadelesine yönelik yürüttüğü çalışmaları açıkladı

Türkiye’nin koronavirüs salgını ile mücadelesinde özellikle toplumsal fayda sağlayacak tıbbi malzemelerin üretimi konusunda çok kısa bir zaman içinde harekete geçen Ford Otosan; sağlık çalışanlarının güvenliğine yönelik yüz maskesi, siperlik ve aerosol kutu üretimi için çalışmalar gerçekleştirdi.

  • 29 Nisan 2020
Ford Otosan, Türkiye’nin koronavirüs ile mücadelesine yönelik yürüttüğü çalışmaları açıkladı

Türkiye’nin koronavirüs salgını ile mücadelesine ilk günden beri destek veren Ford Otosan, yetkinlikleri ve imalatçıları dâhil tüm ekosistemini kullanarak çalışmalarına devam ediyor. Özellikle toplumsal fayda sağlayacak tıbbi malzemelerin üretimi konusunda çok kısa bir zaman içinde harekete geçen şirket; sağlık çalışanlarının güvenliğine yönelik yüz maskesi, siperlik ve aerosol kutu üretimi için çalışmalar gerçekleştirdi.
Ford Otosan’dan konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Bu kapsamda, toplam 30 bin adet siperlik üretilerek 150 hastaneye dağıtıldı. Açık kaynaktan alınan; ancak tasarımı Ford Otosan Ar-Ge çalışanları tarafından iyileştirilen yüz maskesi, sağlık personelimizin yorumları ve ihtiyaçları göz önüne alınarak yeniden tasarlandı. Tasarlanan bu siperlik, benzerlerinden farklı olarak 150 derecelik bir açıyla yüzün tamamını korurken; ön camı özel olarak geliştirilen PET veya PETG malzemeden kesilerek üretildi. Hastanelerde kullanılacak tulumların üretimi için prototip üretildi ve uzman görüşü alınarak tasarım finalize edildi. 20 Nisan itibariyle 10 bin 120 adet tulum üretilerek 52 hastaneye sevkiyatı gerçekleştirildi. Hastaları entübe ederken bulaşmayı engelleyen aerosol kutu için tasarım çıkarıldı ve prorotip üretildi. Bu prototipe göre kalıp yapılarak üretime başlandı. 20 Nisan itibariyle bin 74 adet aerosol box üretilerek 137 hastaneye dağıtıldı. Hepa filitreli plastik maske için tasarım çıkarıldı ve 3 boyutlu yazıcı ile prototipi üretilerek tasarım finalize edildi. Üretimi için tedarikçilerle malzeme ve maliyet üzerine çalışmalar devam ediyor” ifadelerine yer verildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ