Makine Haber

Teslimat robotu Yandex.Rover test sürüşlerine başladı

Otonom araç teknolojisinde bir yeniliğe daha imza atan Yandex, yeni teslimat robotu Yandex.Rover’ın test sürüşlerine başladı. Sürücüsüz otomobilleri ile şimdiye kadar 1.6 milyon kilometre otonom yol kat eden firma, sürücüsüz otomobil teknolojisini hayatın farklı alanlarını kolaylaştıracak şekilde kullanmaya devam ediyor.

  • 07 Kasım 2019
Teslimat robotu Yandex.Rover test sürüşlerine başladı

Yandex, arama motorundan navigasyona ve mail hizmetine kadar sunduğu pek çok servisin yanı sıra, Avrupa’nın önde gelen sürücüsüz otomobil geliştiricilerinden biri. Otonom araç teknolojisinde bir yeniliğe daha imza atan kuruluş, yeni teslimat robotu Yandex.Rover’ın test sürüşlerine başladı.
Yandex’in sürücüsüz otomobilleri ile şimdiye kadar 1.6 milyon kilometre otonom yol kat ettiğini açıklayan firma yetkilileri, sürücüsüz otomobil teknolojisini hayatın farklı alanlarını kolaylaştıracak şekilde kullanmaya devam ettiklerini açıkladılar. Yetkililer, şöyle konuştular: “Yandex, sürücüsüz otomobilleri için kullandığı otonom düzenine sahip olan yeni bir araç daha geliştirdi. Yaya hızında giden, valiz boyutunda ve 6 tekerlekli bir robot olan Yandex.Rover test sürüşlerine başladı. Yandex’in sürücüsüz araç teknolojisi alanındaki yazılım ve donanım çözümleri Yandex.Rover’da yeni görevler için düzenlendi.”

“İlk testler Yandex Kampüs’te yapılmaya başlandı”
Sürücüsüz lojistik aracın ilk testlerinin Moskova’daki Yandex Kampüs’te yapılmaya başlandığını açıklayan yetkililer, şöyle konuştular: “Test sürüşleri kapsamında, her gün birkaç otonom araç kendisine teslim edilen dokümanları Yandex’in ana merkezindeki farklı binalar arasında taşıyacak. Yandex.Rover’ların hareketleri uzaktan bir operatör aracılığıyla gözlemlenecek; ancak robotların hareketleri tamamen otonom olacak. Robot, üst bölümdeki ‘lidar’ sayesinde hem gündüz, hem de gece sürüş yapabilecek. Otonom araç, güneşli havalardan yağmur ve kar yağışlarına kadar farklı hava koşullarında teslimat hizmeti verebilmesi amacıyla tasarlandı.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ