Makine Haber

Inovenso, teknolojik Ar-Ge çalışmalarıyla öne çıkıyor

Nanomalzeme geliştirme ve yüksek katma değerli makine ihracatı konusunda çalışmalarını sürdüren Inovenso Teknoloji, alanında dünyanın en büyük iki firmasından biri konumunda. Şirket, Türkiye ekonomisine yaklaşık 40 milyon dolarlık katkı sağlıyor.

  • 30 Aralık 2019
Inovenso, teknolojik Ar-Ge çalışmalarıyla öne çıkıyor

Nanomalzeme geliştirme ve yüksek katma değerli makine ihracatı alanında çalışmalarını Yıldız Teknopark’ta sürdüren Inovenso Teknoloji, ürünlerini Türkiye’de tasarlayıp üretiyor. Sağlık, tıp, kozmetik, savunma sanayii, tekstil, gıda, tarım ve enerji gibi sektörlere hizmet sunan ve hem nanofiber (pamuk lifinden bin kat daha ince nanolif) üretimi yapan cihaz imalatını, hem de talep eden firmaların nanolif içeren ürün geliştirme faaliyetlerini gerçekleştiren şirket, teknolojik Ar-Ge çalışmalarıyla da öne çıkıyor.

Uzuner: “Pazar büyüklüğü 20 milyon dolar civarında”


Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Inovenso Teknoloji Kurucu Ortağı Talha Uzuner, “Ar-Ge amaçlı makine pazarı anlamında pazar büyüklüğü 20 milyon dolar civarında. Endüstriyel cihazları da dahil ettiğimizde bu rakam 50 milyon dolara çıkıyor. Makinelerle yapılan üretimin mukabilinde elde edilen katma değeri yüksek ürünler, piyasada 100 milyar dolara yakın değere sahip son ürünlere dönüşme potansiyeli barındırıyor. Bu hacmi oluşturacak en önemli ürünlere; hava ve sıvı filtreleri, yakıt hücreleri, elektrik pilleri, yapay doku üretim materyalleri, yara örtücü yüzeyler, organ bariyerleri, elektromanyetik kalkanlama malzemeleri ve kozmetik yüz maskeleri örnek olarak gösterilebilir” dedi.

“Dünya genelinde yüzde 20’lik bir pazar payına sahibiz”
Inovenso’nun dünya genelinde yüzde 20’lik pazar payına sahip olduğunu ifade eden Uzuner, şöyle devam etti: “Önümüzdeki 5 yıl içinde bu oranı en az yüzde 40’a çıkarmayı planlıyoruz. Pazarın genişlemesiyle birlikte, sadece Ar-Ge amaçlı makine satışından en az 15 milyon dolarlık, endüstriyel makine satışından ise yıllık en az 40 milyon dolarlık bir beklentimiz var. Bu konuda pazarın oldukça ivmeli şekilde genişlemesi umut vaat edici görünüyor.”
Üretilen cihazların yüzde 95’inin yurt dışına ihraç edildiğini belirten Uzuner, bugüne kadar dünyada 30’un üzerinde ülkede 350 civarında makine satışının olduğunu, söz konusu satışların çoğunun üniversitelerin çeşitli bölümlerine ve firmaların Ar-Ge departmanlarına gerçekleştirildiğini söyledi. Uzuner, “Ekosisteme katkımız şu an için yaklaşık 40 milyon dolar civarında. Fakat, ileri teknoloji alanlarında ortaya koyduğumuz bilgi birikimi ve makine satışı yoluyla akademiye ve sanayiye büyük bir potansiyel sunmuş oluyoruz” diye konuştu.

Güner: “Bilgiyi daha fazla ticarileştirmek için çalışıyoruz”


Girişimci bir üniversite olarak faaliyetlerini yüksek katma değerli ürünler üretme hedefiyle sürdürdüklerinin altını çizen Yıldız Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Mesut Güner, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Dünya ortalaması yüzde 16,7 iken; Türkiye’nin ihraç ettiği teknoloji, gelirlerimizin sadece yüzde 3,5’ini oluşturuyor. Bilgiyi daha fazla ticarileştirmek için çalışıyoruz. Inovenso gibi ekonomiye büyük katkı yapan ve ihracat potansiyeli yüksek şirketlerin bünyemizde yer alması, bu süreçte bizim için büyük önem taşıyor. Karşılıklı ‘kazan-kazan’ modeliyle bütün paydaşlar kazanıyor. Inovenso’ya; ekonomiye, ihracata ve teknolojiye yaptıkları katkıdan dolayı teşekkür ediyorum.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ