Makine Haber

Teknoloji, otomotiv, maden ve metal sektörü, öncelikli olarak meslek ve teknik lise mezunlarını tercih ediyor

Küresel insan kaynakları ve yönetim danışmanlığı firması Mercer, mavi yakalı çalışanlara yönelik gerçekleştirdiği ‘2021 Mavi Yaka Ücret Artışı ve Yan Haklar Politika & Uygulama Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre; çalışanların yüzde 83’ü erkek, yüzde 17’si ise kadınlardan oluşuyor.

  • 10 Ekim 2021
Teknoloji, otomotiv, maden ve metal sektörü, öncelikli olarak meslek ve teknik lise mezunlarını tercih ediyor

Mercer Türkiye, ‘2021 Mavi Yaka Ücret Artışı ve Yan Haklar Politika & Uygulama Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. 221 şirketin mavi yaka çalışanlarına yönelik gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına göre; sendikalı şirketlerin özellikle kıdem teşvik ödeneği, ikramiye ödeneği ve gece vardiyası fark ödeme primine yönelik uygulamaları kullanarak ücretlendirmede sendikasız şirketlere göre fark yarattığı ön plana çıkıyor.

Mavi yaka çalışan istihdamında yaş ortalaması 36
Araştırmanın sonuçlarına göre; Türkiye’de mavi yaka çalışan istihdamında 36 yaş ortalamasıyla genç bir çalışan profili ortaya çıkıyor. Çalışanların yüzde 83’ü erkek, yüzde 17’si ise kadınlardan oluşuyor. Kadın istihdam oranı; teknik rollerin yoğunlukta olduğu maden-metal sektöründe yüzde 5,6, teknolojide yüzde 6,9, otomotiv yan sanayiinde yüzde 8,7, kimyada yüzde 11,1 ve üretimde yüzde 13,7 gibi oldukça düşük oranlara sahip. Yüzde 33,9 ile hizmet, yüzde 34,6 ile bankacılık ve finansal hizmetler, yüzde 34,6 ile ilaç ve sağlık sektörlerinde ise kadın istihdam oranlarının daha yüksek olduğu görülüyor.
Yüzde 66’lık oranla teknoloji, yüzde 51,3 ile otomotiv yan sanayii, yüzde 43,8 ile maden ve metal sektörlerine iş gücü oluşturabilmeleri açısından meslek lisesi ve teknik liseli mezunlarının oldukça önemli bir etkiye sahip oldukları gözlemleniyor.

Kılcıgil: “İş dünyası yeni politikalar geliştirmeli”


Türkiye’de 36 yaş ortalamasıyla mavi yakada genç bir çalışan profili olduğuna dikkat çeken Mercer Türkiye Kariyer Bölümü Ülke Lideri Şadiye Azışık Kılcıgil, “Araştırmamızın sonuçlarına göre; çalışanların yüzde 83’ü erkek, yüzde 17’si ise kadınlardan oluşuyor. Bu anlamda, mavi yakada cinsiyet eşitliğinin sağlanması için iş dünyasının yeni politikalar geliştirmesi, daha fazla kadın istihdamı sağlanabilmesine yönelik somut adımlar atması gerekiyor. Yine önemli bulgulardan biri; sendikalı şirketlerdeki çalışanların işten ayrılma oranı yüzde 2,2 iken, sendikasız şirketlerde bu oran yüzde 4,5 olarak belirleniyor. Aradaki farkın nedenlerini anlamak için işten ayrılmaya etki eden faktörler incelendiğinde; sendikasız şirketler içerisindeki temel işten ayrılma sebebinin yüzde 54,7’lik bir oranla baz ücret olduğu gözlemleniyor. Şirketlerin içerisinde bulunduğumuz yeni dünyaya hızlı adaptasyonu için mavi yaka işgücünü; hem ücret ve yan haklar, hem de çalışma ortamı, çeşitlilik ve kapsayıcılık başlıklarında piyasa verilerinin yanı sıra, şehir ve bölge farklılıklarını da göz önünde bulundurarak gözden geçirmeleri gerekiyor” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ