Makine Haber

Dijitalleşme, kadınlara daha iyi şartlarda çalışma fırsatı sunacak

10 yıl içerisinde küresel çapta 40 ilâ 100 milyon kadının iş değiştirmesinin gerekeceğini belirten McKinsey & Company, esnek kariyer fırsatları ve sosyal bilişsel yetkinliklere olan ihtiyacın artacağı söz konusu dönemde, iş dünyasında kadınların varlıklarını güçlendirme şansına sahip olacaklarını aktarıyor.

  • 07 Mart 2020
Dijitalleşme, kadınlara daha iyi şartlarda çalışma fırsatı sunacak

Yönetim danışmanlığı firması McKinsey & Company, uluslararası çapta yürüttüğü araştırmalar neticesinde; iş dünyasında kadınların her geçen gün daha fazla eşitlik fırsatları yakaladığını ve dijital teknolojiler ile birlikte söz konusu koşulların daha da güçlenmesinin mümkün olduğunu vurguluyor.
Kuruluşun 2012’den beri yaptığı ‘İş yerinde Kadınlar’ adlı araştırmasının uluslararası çapta 600 şirket baz alınarak elde edilen son çıktılarına göre, son 5 yılda C-seviye rollerde kadınların yer alma oranı yüzde 24 oranında arttı. Ayrıca, şirketlerin cinsiyet eşitliğini sağlama yönünde gösterdikleri bağlılık 2012 yılında yüzde 56 iken, 2019’da bu oran yüzde 87’ye yükseldi. Şirketlerin eşitlik uygulamalarının ise, kadın-erkek tüm çalışanların sadakatleri ve memnuniyetlerine olumlu olarak yansıdığı tespit edildi.

Daha iyi şartlarda çalışma şansı elde edecekler
Öte yandan McKinsey’nin iş ve ekonomi araştırma kolu McKinsey Global Enstitüsü’nün yaptığı araştırmalara dayanan ‘İş Yaşamında Kadınların Geleceği’ adlı çalışmaya göre; 2030 yılına dek teknolojinin adaptasyon hızına bağlı olarak, küresel çapta 40 ilâ 100 milyon kadının iş değiştirmesi ya da iş kabiliyetini ve becerisini geliştirmesi gerekecek. Kadınlar bu dönüşümü gerçekleştirdiklerinde ise, daha üretken olma ve daha iyi şartlarda çalışma şansı elde edecekler.
McKinsey verilerine göre; dijital teknolojilerin daha önceki teknoloji devrimleri ile paralel bir ölçekte değişim yaratması durumunda, kadın ve erkekler otomasyon çağından eşit oranlarda etkilenecekler. Şirketin araştırma yürüttüğü 10 ülkede (Kanada, Çin, Almanya, Fransa, Japonya, Meksika, Hindistan, Güney Afrika, İngiltere ve Amerika) kadın çalışanların yüzde 20’si (107 milyon), erkek çalışanların ise yüzde 21’i (163 milyon) işlerini kaybetme riski taşıyor. Bununla birlikte, sektör ve meslek bazında yer alma oranları değişmediği takdirde, teknolojinin kadınlar için yüzde 20, erkekler içinse yüzde 19 oranında yeni iş yaratma potansiyeli mevcut. Bir diğer deyişle; bu dönemde kaybedilen işler yerine tamamen yeni meslekler ortaya çıkacak. Bu mesleklere uygun şekilde yetenek geliştiren kadınlar, iş dünyasındaki varlıklarını derinleştirme fırsatı yakalayacaklar.

Türkiye, 3,1 milyon iş artışı yaratma potansiyeline sahip
Şirketin Türkiye’ye özel olarak hazırladığı ‘İşimizin Geleceği: Dijital Çağda Türkiye’nin Yetenek Dönüşümü’ adlı rapor da benzer bir tablo çiziyor. McKinsey verilerine göre, Türkiye’de mevcut teknolojilerle her 10 meslekten 6’sı, yüzde 30 oranında otomatize edilebilir durumda. Bu dönüşümle birlikte Türkiye, gelecek 10 yıl içerisinde otomasyon, yapay zeka ve dijital teknolojilerin yaratacağı ekonomik fayda ve sosyal değişimlerle 3,1 milyon iş artışı yaratma potansiyeline sahip. Bu kapsamda, çalışanların teknoloji yetkinliklerinin yüzde 63, sosyal ve iletişim yetkinliklerinin yüzde 22 artması; fiziksel iş yapma ile basit operasyon yetkinliklerinin ise yaklaşık yüzde 10 azalması bekleniyor. Söz konusu ortamda kadınlar, daha esnek ve eşitlikçi çalışma modellerine geçiş yapan şirketlerde daha güçlü fırsatlar elde edebilecekler. Aynı zamanda, mevcut sosyal ve bilişsel becerilerini teknoloji alanındaki yeteneklerle destekleyerek, çalışma yaşamlarına güç katabilecekler.

Özsavaşcı: “Yeni iş dünyası kadınlar için güçlü bir potansiyel taşıyor”
Dijital teknolojilerle inşa edilen yeni iş dünyasının kadınlar için güçlü bir potansiyel taşıdığını ifade eden McKinsey & Company Ortağı Pınar Gökler Özsavaşcı, “Dünya genelinde milyonlarca kişinin 2030 yılına kadar yeni yetkinlikler kazanmasını gerektiren bir dönüşümden geçiyoruz. Yeni nesil iş ortamının, kadının iş dünyasına katılımında ve başarısında daha destekleyici bir rol oynayacağını düşünüyoruz. Bunun Türkiye’de de aynı şekilde gelişme potansiyelinin olduğunu ortaya koyan araştırmalar var” dedi.
Ocak ayında yayınladıkları ‘İşimizin Geleceği’ adlı raporda özellikle gelecekte ihtiyaç olacak yetkinliklerin altının çizildiğini hatırlatan Özsavaşcı, şöyle konuştu: “Birçok meslekte işlerin 3’te 1’inden fazlası mevcut teknolojiler ile otomotize olabiliyor. Bu noktada çalışanlardan beklenen; teknoloji yetkinliklerinin yüzde 63, sosyal ve iletişim yetkinliklerinin yüzde 22 artması. Fiziksel iş yapma ile basit operasyon yetkinliklerinin de yaklaşık yüzde 10 azalması bekleniyor. 8 milyon insanın yepyeni yetkinliklerle donatılması gerekirken; bir o kadar kişinin de yeni nesil yetkinliklerle iş hayatına katılması gerekecek. İş gücünün, fiziksel güç gerektiren tarım ve üretim işlerinden daha fazla; hizmet, sağlık, bakım ve perakende satış gibi alanlara kayması bekleniyor.”

“Oyunun kuralları yeniden belirlenecek”
Kadınlar ve erkekler için şartların biraz daha dengelendiği, herkesin her koşulda yeni yetkinlikler kazanarak iş hayatında başarılı olabileceği ve oyunun kurallarının yeniden belirleneceği bir iş dünyası öngördüklerini aktaran Özsavaşcı, “Yeni nesil şirketler, eşitlikçiliği ve esnek kariyerleri herkes için öne çıkararak bu dönüşüme önemli katkı sağlayacaklar. Kadınlarımız; özellikle doğal olarak güçlü oldukları sosyal ve iletişim yetkinliklerini teknolojiyi etkin kullanabilme yetkinlikleri ile birleştirebilirlerse, yaratıcılıklarını dijitalleşmeyi kullanarak daha da geliştirebilirlerse, bugünden çok daha fazla ve çeşitte iş alanında çalışabilme ve başarılı olabilme şansını yakalayabilirler. Günümüzün teknolojileri, bireysel bir işin bile çok geniş kitlelere ürün ve hizmetlerini sunmasını ve aynı zamanda bunu esnek çalışma ile yapabilmesini olanaklı kılıyor. Bu da, kadınların girişimci olarak da iş dünyasında çok daha etkin olabilecekleri bir alanın önünü açıyor” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ