Makine Haber

Özden: “İşletmeler, ProManage ile üretim sorunlarını önceden fark ediyorlar”

ProManage sisteminin uzun yıllardır üretime dayalı tüm süreçlerin verilerini topladığını belirten Doruk Yönetim Kurulu Üyesi Aylin Tülay Özden, ProManage ile kullanıcıların makine arıza tahmini gibi üretim sorunlarını önceden fark edip, üretimde tam hâkimiyet sağlayabildiklerini vurguladı.

  • 09 Temmuz 2020
Özden: “İşletmeler, ProManage ile üretim sorunlarını önceden fark ediyorlar”

İnsanların yaptığı akıl ve yetenek gerektiren işlerin makine ve bilgisayarlar tarafından yapılmasını ifade eden ‘yapay zeka’, dijital fabrikaların verilerini anlamlandırmada kullanıldığında üretime yüksek oranda verim getiriyor. Üretim süreçlerinden toplanan verilerden çıkardığı anlamlı sonuçlarla üretime kestirimci (prediktif) bir özellik kazandıran yapay zeka teknolojisi, herhangi bir olası sorunu oluşmadan önlemeyi ya da soruna yönelik tedbir alabilmeyi sağlıyor.

“Makine arıza tahmini yapabiliyoruz”
ProManage kullanıcılarının uzun yıllardır üretime dayalı tüm süreçlerin verilerini topladığını belirten Doruk Yönetim Kurulu Üyesi Aylin Tülay Özden, şunları aktardı: “Toplanan bu verileri bir araya getirdiğimizde, herhangi bir sorunu tespit edebiliyor ve makine arıza tahmini yapabiliyoruz. Yapay zeka teknolojisi sayesinde, olası tüm arızaları geçmişteki arıza kayıtlarından yola çıkarak öncesinde anlayabiliyoruz. Yine yapay zeka ile makineler arasındaki ilişkilere bakabiliyoruz. Makinelerle hurda kodları arasındaki ilişkiyi anlayabiliyor ve analizler yaparak sonuçlar çıkarabiliyoruz. Buna benzer birçok süreci öngörülü şekilde takip edebilmek için öncelikle bir dijital üretim sistemine ihtiyaç var ve bu dijital platformun birçok kaynaktan veri toplaması gerekiyor. Bunun yanı sıra, proses datalarını toplayabilmek en önemli nokta diyebiliriz. Yapay zeka teknolojisinin bu verilerden anlamlı bir sonuç ortaya koyabilmesi için bir üretim yönetim sistemine ihtiyaç duyuluyor. Türk mühendisler tarafından uluslararası standartlarda tasarlanmış akıllı üretim yönetimi sistemi ProManage sistemimiz ise, tam bu noktada devreye giriyor. IIoT, artırılmış gerçeklik, makine öğrenmesi teknolojilerinin yanı sıra, yapay zeka teknolojisiyle de tam entegre olan dünyadaki tek üretim yönetim sistemi ProManage sistemimizle; yapay zeka teknolojisinden aldığımız geribildirimler ve çıkardığımız sonuçlarla kullanıcılarımıza gerekli aksiyonları zamanında aldırabiliyoruz.”

“Geleceği öngörmek tam kontrol sağlıyor”
Geleceği öngörmenin üretim işletmelerine tam kontrol sağladığını vurgulayan Özden, “Böylece; üretim, bakım ve kalite yönetiminde proaktifliğin önüne geçen, gelecek tahmini odaklı yani kestirimci bir dönem başlıyor. Bu sayede; olası sorunlar oluşmadan önlenebiliyor, kayıplar azalıyor, iş verimi ve üretim miktarı artıyor, üretim hızlanıyor ve maliyet ciddi oranda düşüyor. Gelecekte hemen her sektörün bu teknolojiden ciddi oranda yararlanacağını öngörüyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ