Makine Haber

Makine mühendisliğinde dijitalleşme nasıl gelişecek?

Dijitalleşme 2030 yılında endüstriyi nasıl şekillendirecek? Bir otomasyon teknolojisi üreticisi, müşterilerinin makineler ve tesisler tasarlayarak başarılı ve rekabetçi şekilde işletmesine nasıl yardımcı olabilir? Festo, kullanıcıların daha şimdiden yararlanabilecekleri çok sayıda dijital ürüne sahip.

  • 09 Kasım 2020
Makine mühendisliğinde dijitalleşme nasıl gelişecek?

Festo

Gelecek 10 yılın eşiğinde, Festo 10 yıl ileriye bakıyor. Dijitalleşme 2030 yılında endüstriyi nasıl şekillendirecek? Bir otomasyon teknolojisi üreticisi, müşterilerinin makineler ve tesisler tasarlayarak başarılı ve rekabetçi şekilde işletmesine nasıl yardımcı olabilir? Başlamak daha kolay olamazdı: Festo, kullanıcıların daha şimdiden yararlanabilecekleri çok sayıda dijital ürüne sahip.
Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Festo Dijital İşler Yöneticisi Dr. Michael Hoffmeister, “Festo’nun sunduğu sürekli büyüyen dijital çözümler listesi hem makine ve makine parkı üreticileri, hem de makine operatörleri için dijital dünyaya geçişi kolaylaştırıyor” diye konuştu.
Şirket, tüm değer zinciri boyunca mühendislik, simülasyon ve konfigürasyondan tesis işletim ve bakımına kadar uzanan bir yelpazede yazılım çözümleri sunuyor.
Makine ve makine parkı üreticileri ile operatörler, dijital ürünleri tercih etmeye ne kadar erken başlarlarsa avantajları da o kadar büyük olacak. Örneğin; Online Handling Kılavuzu veya diğer ürün konfigüratörleri ile, makine ve makine parkı üreticileri (entegre handling sistemleri için) kendi pazara sunma sürelerini yaklaşık yüzde 70 azaltabiliyorlar.

Projeler ve gösterge panelleriyle tüm komponentler göz önünde
Projeler, kullanıcıların kendi otomasyon projelerini Festo ile ve içerdikleri komponentlerle merkezi olarak, kolayca ve tüm ürün kullanım ömrü boyunca koordine etmelerini sağlıyor. Yazılım, konfigürasyona-özel ürün verilerine hızlı ve açık bir genel bakış sağlıyor. Kullanılan komponentler; kontrol sistemi, fieldbus ve komponentler arasındaki ilişkiye göre sezgisel ve açık bir şekilde düzenlenir. Ürünler değiştiğinde veya güncellendiğinde kullanıcılar bilgilendirilir. Yazılım aynı zamanda iş birliğini de kolaylaştırıyor. Hoffmeister, “Kullanıcılar, e-posta yoluyla kolayca diğer katılımcıları kendi projelerinde iş birliği yapmaya davet edebilirler” dedi.
Bir tesis işletime alındıktan sonra, Festo gösterge panelleri ve IoT ağ geçidi CPX-IoT kullanılarak komponentlerin durumu görüntülenebilir. Festo gösterge panelleri, bulut üzerinden görsel olarak çekici ve açık bir şekilde iletilen değerleri temsil eden komponentlerin önceden konfigüre edilmiş görünümleridir. Bu, ürün anahtarı gibi statik cihaz bilgilerini ve aynı zamanda canlı veri veya geçmiş veriler gibi dinamik bilgileri içerir. Tesis operatörleri, düzensizlikleri önceden tespit eder ve bir arıza oluşmadan önce doğru önlemleri alır. Festo’nun önceden konfigüre edilmiş anahtar teslim gösterge panelleri (dashboard), herhangi bir ilave programlama veya yazılım kurulumu istemez. Verilerin dünyanın her yerinden ulaşılabilir olması, üretim müdürleri ve operatörler için işletim şeffaflığını artırır.

Federal Almanya Cumhuriyeti’nin dijitalleşme girişimi Endüstri 4.0 Platformu: Festo, 2018’den bu yana (Baş Teknoloji Yöneticisi Dr. Frank Melzer’in (sağda) şahsında) platformun Yürütme Komitesi Başkanlığı’nı yürütüyor.

Akıllı bakım yöneticisi
Koruyucu tesis bakımı, şaşırtıcı şekilde halen çoğunlukla kalem ve kâğıt kullanılarak belgelenen, zaman alıcı bir işlemdir. Smartenance tüm bunlara son veriyor: Festo’nun bu yazılım programı, üretim müdürleri ve tesis operatörleri için bir dijital bakım yöneticisi olup, bir uygulama olarak indirilebilir. Son müşterilerin tesis bakımını programlamasını, izlemesini ve değerlendirmesini mümkün kılar. Dijital bakım programı, bakımı daha kolay, daha hızlı ve daha güvenilir yapar. Tesis operatörleri ve üretim müdürleri tarafından yapılan karşılıklı kontrol daha yüksek güvenilirlik sağlar. Çoğu işlemi ve koordinasyon ihtiyacını ortadan kaldırır.
Smartenance, aynı zamanda makine yapımcıları için de faydalıdır. Uygulama, her tesis için bakım görevlerini doğrudan bir dijital çözüme dönüştürmelerine ve kendi müşterilerine tesis için katma değer teklif etmelerine izin verir. Hatta, bakım talimatları ve arıza biçimi belgeleri görüntüler, videolar ve PDF’lerle dijital olarak güçlendirilebilir. Bu, ekip üyelerinin birlikte çalışmasını çok daha kolaylaştırır. Smartenance, bakım görevini kullanıcı için derhal görülür hale getirir ve tek bir tuşa basarak ilgili tüm görevlere ulaşılabildiğinden, dijital bakım yönetiminin tüm avantajları kullanılabilir.

Faal çalışma için tasarım odaklı düşünme
Dijital ürünler mevcut; fakat insanlar sıklıkla geleneksel birlikte çalışma yöntemlerine başvuruyorlar. Bu nedenle, herkesin iş birlikçi süreçlerdeki değişikliklere uyum sağlaması ve yeni roller öğrenmesi önem taşıyor.
Tasarım odaklı düşünme gibi yeni iş birliği şekilleri, sürekli değişen ortamlar için gereken beceriyi ve cevap verme yeteneğini sağlıyor. Tasarım odaklı düşünme, bir süreç olmanın ötesinde bir zihniyet değişimidir. Günlük çalışmada, sahip olduğu sorun çözme potansiyeli canlı bir inovasyon kültürüne dönüşür. Bu sadece tasarım ve inovasyonlarla değil, daha çok karmaşık sorunların çözülmesiyle ilgilidir. Tasarım odaklı düşünme, karmaşık görevleri bütünsel ve müşteri odaklı bir şekilde çözmek için iş birlikçi yaratıcılığı destekler ve talep eder. Aynı zamanda, alışılmadık yaklaşımlarla ilgilidir. Festo Didaktik, dijitalleşme ve Endüstri 4.0’da ileri eğitim çözümleri için uzman bir çözüm ortağıdır.

Açık ve modüler
Hoffmeister, “Festo’da tüm dijitalleşme çözümleri açık, modüler ve bireysel olmalıdır” şeklinde konuştu.
Bu açıklık ve birlikte çalışabilirlik, aynı zamanda Federal Almanya Cumhuriyeti’nin dijitalleşme girişimi olan Endüstri 4.0 Platformu ile de tamamen uyumludur. Festo, 2018’den bu yana (Festo Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Frank Melzer’in şahsında) platformun Yürütme Komitesi Başkanlığı’nı yapıyor.
Endüstri 4.0 Platformu, Almanya’nın üretimde dijital dönüşümü hızlandırmayı hedefleyen merkezi ağıdır. Siyaset, iş ve bilim dünyası ile sendikaları ve diğer dernekleri kapsayan bir anlaşma çerçevesinde, 150’den fazla organizasyondan 300’den fazla oyuncu bu platform üzerinde etkin olarak çalışıyor. Platform, Endüstri 4.0’ın uygulama örneklerini tanıtmak suretiyle özellikle orta ölçekli şirketlerin Endüstri 4.0’ı uygulamasına yardımcı oluyor. Ağ, Kuzey Amerika’daki Endüstriyel İnternet Konsorsiyumu gibi uluslararası platformlarla veya Asya piyasalarıyla yakın temasını sürdürmektedir.

Platformlar ve ağlar
Platformlar ve ağlar, her türlü hizmet için bir merkezi aracı olarak giderek artan bir rol oynuyor. Alt yapı ve uygulamaya yönelik hâkim platform için mücadele, aynı zamanda her gün yeni fonksiyonlar ve teknolojiler sunan Mindsphere, Open Industrie 4.0 Alliance, Predix, Azure, AWS ve Bluemix ile yatırım malları endüstrisinde de hız kazandı. Dağıtık hesap defteri ve blok zinciri (blockchain) teknolojileri, tamamen yeni türde iş modellerine kapı açıyor. Dolayısıyla, tekliflerin doğru endüstri platformlarında toplanması başarıları için çok önemli olacaktır. Festo, burada makinelerin ve tesislerin dijital yaşam döngüsünün tüm anahtar fazları için açık ve modüler çözümler sunuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ