Makine Haber

SAP, başarılı kurumsal uygulamaları ve dijital dönüşüm projelerini ödüllendirdi

SAP Executive Summit etkinliğinde, bu yıl da Türkiye’nin önde gelen şirketleri bir araya geldi. Ayrıca, geleneksel hale gelen ve yılın en başarılı kurumsal uygulamalarının ve dijital dönüşüm projelerinin ödüllendirildiği SAP Türkiye Kalite Ödülleri de sahiplerini buldu.

  • 20 Kasım 2019
SAP, başarılı kurumsal uygulamaları ve dijital dönüşüm projelerini ödüllendirdi

Kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından SAP, SAP Executive Summit etkinliğinde; Türkiye’nin önde gelen iş insanlarını, sektör liderlerini ve sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirdi. Zirvede; SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan, SAP Güney Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Başkanı Steve Tzikakis ve SAP Global Başkan Yardımcısı, İnovasyon Evangelisti ve Fütürist Tom Raftery açılış konuşmalarını gerçekleştirdi. Ardından, ‘Türkiye’nin Liderleri Anlatıyor’ özel oturumunda; Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, Fark Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahu Büyükkuşoğlu Serter ve Nurol Holding Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Çarmıklı, kurumlarının dijital dönüşüm yolculuğunu ve bu süreçteki deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. SAP’nin iş ortaklarından Detaysoft’un ‘Ana Sponsor’, Çözümevi’nin ‘Platin Sponsor’ olduğu etkinlikte; BTC Bilişim Hizmetleri, Renova ve Vektora ise ‘Altın Sponsor’ olarak yer aldı.
Başarılı projelerin ödüllendirildiği zirvede SAP Kalite Ödülleri de sahiplerini buldu. Ödül alan şirketler ve iş ortakları şu şekilde:

İş Süreçleri Dönüşümü Kategorisi:
Altın Ödülü: SOCAR Türkiye
SAP İş Ortağı: SAP Dijital İş Servisleri
Gümüş Ödülü: Hasçelik
SAP İş Ortağı: itelligence
Bronz Ödülü: Kale Holding
SAP İş Ortağı: Vektora

Bulut Dönüşümü Kategorisi:
Altın Ödülü: Çalık Holding
SAP İş Ortağı: itelligence
Gümüş Ödül: Penti Giyim
İş Ortağı: itelligence
Bronz: Brisa Bridgestone Sabancı
SAP İş Ortağı: Varucon

İnovasyon Kategorisi:
Altın Ödülü: Bozankaya Otomotiv
SAP İş Ortağı: Vektora
Gümüş Ödülü: SOCAR Türkiye Doğal Gaz Holding
SAP İş Ortağı: BTC Bilişim Hizmetleri
Bronze Ödülü: Borusan Otomotiv
SAP İş Ortağı: Detaysoft

Hız Kategorisi:
Altın Ödülü: Martur Fombak International
Gümüş Ödülü: Oyak Maden Metalürji
SAP İş Ortağı: Ernst & Young
Bronz Ödülü: Astay Gayrimenkul İnşaat
SAP İş Ortağı: Çözümevi

Yılın Akıllı İşletmeler Özel Ödülü: Turkcell Satış ve Dağıtım Hizmetleri

Candan: “Gençlere yeni yetkinlikler kazandıracak programlara ihtiyaç var”
Etkinliğin açılış konuşmasını yapan SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan, dijital çağda gençlere yeni yetkinlikler kazandıracak programlara ihtiyaç olduğunu belirterek, gelişen teknoloji ile farklı iş alanları ve yeni mesleklerinin doğduğunu vurguladı. Candan, şöyle konuştu: “Bu nedenle; gençlerimizi çağın ihtiyaç duyduğu becerilerle donatmak, bilişim sektörüne nitelikli iş gücü yetiştirmek ve istihdama katkı sağlamak için Genç Profesyoneller Programı’nı 2018 yılından beri Türkiye’de hayata geçiriyoruz. Üniversiteden yeni mezun olan gençlere SAP uzmanlığı sağlayan hızlandırılmış bir eğitim programı sunuyor ve ekosistemimizde istihdam fırsatı sağlıyoruz. Yeni nesil ERP çözümümüz, büyük veri ve elektronik ticaret gibi ileri teknolojileri kapsayan farklı alanlarda, İstanbul, Ankara ve Gaziantep olmak üzere üç farklı ilde bu eğitimleri hayata geçirdik. Bugüne kadar 75 genç, SAP’nin 2 adet uluslararası sertifikasını aldı ve ‘SAP Danışmanı’ unvanıyla istihdam edildi. Programın SAP’nin büyük veri teknolojilerine odaklanan 4. etabı Ankara’da devam ediyor.”

“Çocuklara ve gençlere kod yazma becerileri kazandırıyoruz”
SAP’nin global kurumsal sosyal sorumluluk girişimi olan Bugünün Dijital Yetenekleri hakkında da bilgi veren Candan, söz konusu çalışma ile çocuklara ve gençlere kod yazma becerileri kazandırdıklarını açıkladı. Candan, “Bu program ile üniversiteden yeni mezun gençleri hedefliyoruz. Ancak, mezun olma fırsatına kavuşamamış yetenekler de var. Bugünün dijital yetenekleri global girişiminin bir parçası olarak, 22 dezavantajlı gencin katıldığı bir Kodlama Kampı’nı Gaziantep’te hayata geçirdik. Katılımcılar, Web geliştirme ve SAP teknolojilerine yönelik kapsamlı bir eğitim aldılar” dedi.
SAP Türkiye’nin dijital dönüşüm ile ilgili çalışmaları hakkında yaptığı açıklamada ise şunları söyledi: “Türkiye’de bir Ar-Ge merkezi açan ilk global yazılım şirketiyiz. 2013 yılında kurulan SAP Geliştirme Merkezi, Teknopark İstanbul’da yer alıyor ve SAP’nin büyük veri çözümü dünyadaki diğer SAP laboratuvarlarının işbirliği ile burada Türk mühendisler tarafından kodlanıyor. Bu merkez içinde yeni açılan SAP Deneyim Merkezi ile, Türkiye’deki şirketlerin dijital dönüşüm süreçlerindeki ihtiyaçlarına odaklanarak, inovatif senaryoları deneyimleyebilmelerini sağlıyoruz. Burada; büyük veri, öğrenen algoritmalar gibi ileri teknolojilerin ve yeni nesil SAP çözümlerinin iş süreçlerinize faydasını görmek mümkün.”

Tzikakis: “Yeni ürün ve hizmetler geliştirmeyi sürdürüyoruz”
Konuşmasında akıllı işletmeler ve deneyim ekonomisine vurgu yapan SAP Güney Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Başkanı Steve Tzikakis de, “Dünyada yaşanan dönüşümün de etkisiyle biz de yeni ürün ve hizmetler geliştirmeyi sürdürüyoruz. Gelir anlamında 3 kat, pazarda ise 10 kat büyüdük, piyasa değerimiz de 4 kat arttı. Pazarlama, finans, üretim, lojistik, insan kaynakları ve tedarik zinciri gibi tüm operasyonlarda müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak geniş bir çözüm portföyümüz var. SAP olarak, müşterilerimizin birer akıllı işletmeye dönüşmesini hedefliyoruz. Bu amaçla, deneyim yönetimi yazılım kategorisinin global öncülerinden Qualtrics’i satın aldık. Türkiye’de de Qualtrics çözümlerini müşterilerimize ve ekosisteme sunduğumuzu duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Peki, Qualtrics satın alımı neden önemli? Dünya genelinde üst düzey yöneticilere ‘Şirketinizin ürettiği ürün veya hizmetiniz müşterinize benzersiz bir deneyim sağlıyor mu?’ diye sorduğumuzda, yüzde 80’inden ‘evet’ cevabı alıyoruz. Buna karşın, kullanıcıların ise yalnızca yüzde 8’i bu soruya olumlu yanıt veriyor. Aradaki bu büyük fark, operasyonel veriler ile müşteri deneyimi verilerinin birbirinden beslenmemesinden kaynaklanıyor. Daha iyi ürün ve hizmet sunabilmek için müşterilerinizden ve çalışanlarınızdan geri bildirimler almalısınız. Peki, gerçek zamanlı geri bildirim almak iyi olmaz mıydı? İşte bunu büyük veriyi kullanarak gerçek zamanlı olarak yapabilirsiniz. SAP’nin yeni nesil teknolojileri sayesinde akıllı işletmelere dönüşen şirketler, pazardaki değişikliklere gerçek zamanlı tepkiler verebiliyor ve nasıl davranacaklarını belirleyebiliyorlar. Uçtan uca bir iletişim kurarak hiçbir noktayı kaçırmıyorsunuz. Sunduğumuz ileri teknolojiler ve ortaya koyduğumuz tüm çalışmalar sonucunda dünyanın en değerli 16. markası olmanın haklı gururunu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Raftery: “Dijitalleşme tüm sektörleri müthiş bir şekilde etkiliyor”
SAP Global Başkan Yardımcısı, İnovasyon Evangelisti ve Fütürist Tom Raftery ise, konuşmasında deneyim ekonomisinde dijital dönüşümün sektörleri nasıl değiştirdiğini örnekler eşliğinde katılımcılarla paylaştı.
“Gelişen teknolojiler ve dijitalleşme tüm sektörleri müthiş bir şekilde etkiliyor” diyen Raftery, şöyle konuştu: “Sağlık sektöründe artık veri paylaşımları anında yapılıyor ve hastaneye gitmeden gerekli tanılar konulabiliyor. Aynı dijital dönüşüm imalat sektöründe de yaşanıyor, 3 boyutlu yazıcılar bu sektörü değiştiriyor. Diğer bir örnek, Los Angeles’ta bağlantılı sokak lambaları kullanılarak ihtiyaç kadar enerji harcanıyor. Gıda sektöründe ise büyük bir israf var. 7,5 milyar insan yaşıyor ve bu sayı sürekli artıyor. Yeni teknolojiler ile yapılan kontrollü ve verimli üretim ile israfın önüne geçilebilir. Böylelikle, gıda üretim maliyetlerinde de ciddi düşüş yaşanabilir. Yeni teknolojiler ile tarımda daha az yer kullanılarak, canlı çeşitliğine katkıda bulunulabilir ve daha az karbon salınımı gerçekleşmiş olur. Günümüzde yapay zeka sayesinde, çok büyük işlemleri birkaç saniyede yapabiliyoruz. Artık otomasyona geçen bir ekonomi var. Dolayısıyla, iş gücü de bir değişim gösteriyor ve yeni iş alanları ortaya çıkıyor.”

Önal: “Bu çağın yeniliği büyük veri”
Dijital dönüşümün önceden hayal edilemeyen bir zemin hazırladığını ifade eden Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, “Bu çağın yeniliği büyük veri. Büyük verinin ekonomik faydaları ise oldukça fazla. Tüm bu süreçlerden pazarlama da nasibini alıyor. Artık kişiselleştirilen hizmet sunuluyor. Müşteri sadakati için artık memnuniyet yetmiyor. Bunun için müşterilerin ihtiyaçlarını karşılarken, onlara yeni deneyimler de sunmak gerekiyor. Biz de Türk Telekom olarak, müşterilerimizin ayak izlerini izleyerek onlar için çözümler geliştiriyoruz. Bizim için dijital dönüşüm Türkiye’nin dijital dönüşümü demek. Büyük bir sorumlulukla bunun için çalışıyoruz. Bundan sonraki önceliğimiz 5G ve onun için gerekli fiber altyapıyı yaygınlaştırmak” diye konuştu.

Serter: “Öğrenen insan, öğrenen kurum olmak çok önemli”
Her şeyin öğrenmeyle başladığını aktaran Fark Holding Başkanı Ahu Büyükkuşoğlu Serter, “Öğrenen insan, öğrenen kurum olmak çok önemli. Yeni teknolojiler ile öğrenimin hızı da arttı. Biz de, hızlı öğrenen ve öğrendiklerini hızla uygulayan bir şirket olma vizyonuyla yola çıktık. Bugün otomotiv sektörü ciddi bir şekilde değişiyor ve içinde bulunduğumuz transformasyon çağı, bize kurduğumuz hayalleri birlikte gerçekleştirebileceğimiz partnerlerle aynı masaya oturma fırsatı tanıyor. Otomotiv yan sanayi sektöründeki bir şirket olarak, deneyim tasarımı ve ürün tasarımı gibi konularda bizimle aynı hayalleri paylaşan ortaklarla işbirliği yapma şansını yakaladık. Dijitalleşme, şarj istasyonlarından bağlantılı araçlara kadar çok çeşitli çalışmalar yapmamızı sağlıyor. Tüm bunları yaparken, yine hayallerimizi konuşabildiğimiz SAP gibi bir partnerimiz var” dedi.

Çarmıklı: “Bir geçiş süreci içerisindeyiz”
Nurol Holding Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Çarmıklı, etkinlikte yaptığı konuşmada şunları aktardı: “Şu an Nurol Holding olarak bir geçiş süreci içerisindeyiz. 30 yıldır yürütmekte olduğumuz savunma sanayi sektöründeki faaliyetlerimiz gittikçe ekosistemde kayda değer bir yere sahip oluyor ve grup ciromuza artan bir katkı sağlıyor. Bu da, beraberinde farklı gereksinimler getiriyor. Ağırlıklı proje bazlı; ürün miktarı az ancak çeşitliliği yüksek üretimi olan şirketlerimizde yükümlülüklerimizi yerine getirmemiz ve süreçlerimizi sağlıklı bir şekilde yürütmemiz için otomasyon zorunlu hale geldi. Bu anlamda SAP çözümlerinden destek almaya karar verdik.”

Aksoy: “20’den fazla ülkede proje gerçekleştirdik”
İşlerinin her aşamasında müşterileriyle güvenle çalıştıklarını dile getiren Detaysoft Genel Müdürü Alkin Aksoy, karşılıklı güvenin kendileri için çok önemli olduğunu kaydetti. Aksoy, “Teknoloji yatırımlarına devam etmek, yenilikçi süreçlerle sürekli üretmek ve yetkin insan kaynağı ile uluslararası standartlarda iş çıkarmak işimizin olmazsa olması. Detaysoft olarak, bugüne kadar 20’den fazla ülkede proje gerçekleştirdik. Yurtiçinde de her yıl yaklaşık 300 farklı kurumda değer yaratan sayısız proje gerçekleştiriyoruz.  90 ülkede üyesi bulunan SAP çözüm ortakları topluluğu United VARS’ın Türkiye’deki tek üyesiyiz ve yönlendirme komitesindeyiz” diye konuştu.

Çolak: “Uzman ekibimizle hizmet veriyoruz”
Çözümevi Consulting Genel Müdürü Dilek Çolak, yaptığı konuşmada şunları aktardı: “Faaliyet gösterdiğimiz 22 yıldan bu yana, müşterilerimizin dijital dönüşüm yolculuklarında kendilerine destek olmak amacıyla uzman ekibimizle birlikte çalışmaya devam ediyoruz. Müşterilerimizin projelerindeki gerçek ihtiyaçları özelinde ulaşmaya çalıştıkları noktaları doğru şekilde anlamaya çalışıyor ve buna uygun yol haritaları çiziyoruz. Devamında ise, sunduğumuz tüm çözümlerin, vaat edilen ve amaçlanan yol haritasına uygun çözümler olduğunu kendileri ile paylaşıyoruz. Bugüne kadar yaptığımız çalışmalarda bu konudaki en iyi yöntemin; müşterilerimizi müşterilerimizle bir araya getirmek ve karşılıklı deneyimlerin ortak bir platformda paylaşılması olduğunu gördük. Nurol Grup ile de, bu kapsamda yaklaşık 1 yıl süren bir çalışma gerçekleştirdik ve sonucunda 6 sektör ve 40’a yakın şirket için 3 yıllık bir dönüşüm programı oluşturduk. Sürecin ilk programı kısa süre önce tamamlandı, ikinci program ise devam ediyor. Bu çalışmalar sonucunda, müşterilerden çalışanlara kadar tüm süreçler ve iş yapış şekilleri önemli bir değişime uğramış olacak diye düşünüyoruz.”
Konuşmasında ‘Fark Yaratanlar Programı’ hakkında bilgi veren Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan ise, toplumsal gelişmeye katkıda bulunan bazı çalışmalardan örnekler vererek katılımcıları destek olmaya çağırdı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ