Makine Haber

GEBKİM Dijital Dönüşüm Merkezi için düğmeye basıldı

GEBKİM Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, yerli teknolojilerin üretilmesi için harekete geçti ve OSB bünyesinde Dijital Dönüşüm Merkezi kurulması için düğmeye basıldı. GEBKİM OSB, söz konusu merkez ile kimya sanayiinde teknoloji ve dijital dönüşüme liderlik edecek.

  • 11 Mart 2021
GEBKİM Dijital Dönüşüm Merkezi için düğmeye basıldı

Kocaeli Dilovası’nda bulunan ve kimya sanayinin dev şirketlerine ev sahipliği yapan GEBKİM OSB bünyesinde kurulacak olan Dijital Dönüşüm Merkezi, GEBKİM OSB firmalarının yanı sıra Kocaeli’nin kimya ekosistemindeki sanayi kuruluşlarına da hizmet verecek. Proje fizibilite çalışmaları ve alt yapı kurulumların tamamlanmasının ardından 2022 yılında faaliyete başlaması hedeflenen merkez; ortak Ar-Ge merkezi, test ve kalibrasyon merkezi, şirketlerin dijital dönüşüm projelerini hayata geçiren ortak proje ofisi, patent oluşturma ve markalaşma gibi hizmetler sunan bir kimya teknolojileri üssü olarak konumlanıyor. Ayrıca, kimya sektöründe dışa bağımlılığın hâkim olduğu teknoloji üretim, test, kalibrasyon ve sertifikasyon süreçlerinde yerlileşme amaçlanıyor.

Yerli ve milli projelerin hayata geçirilmesi için uygun ortam yaratılacak
T.C. Cumhurbaşkanlığı’nın Dijital Dönüşüm ve Yerli Üretimi Destekleme Hamlesi kapsamında bir örnek model olmayı hedefleyen merkezde, yerli ve milli projelerin hayata geçirilmesi için uygun ortam yaratılacak. GEBKİM Dijital Dönüşüm Merkezi’nde paylaşılacak bilgi ve know-how; sektöre yeni teknolojiler, yeni patentler, yerli markalar, yeni nesil teknolojileri barındıran uygulamalar, Endüstri 4.0’a odaklı fabrikalar ve alt yapılar olarak geri dönecek.
GEBKİM Dijital Dönüşüm Merkezi projesi hakkında firmaları bilgilendirmek, beklenti ve önerilerini almak üzere GEBKİM OSB’de bir toplantı düzenlendi.

Türk: “Merkezde birçok hizmet sunulacak”


PMO Partners Kurucusu ve Genel Müdürü, aynı zamanda GEBKİM OSB Program Geliştirme Birimi Komisyon Üyesi de olan Bengü Türk, projenin kapsamı ve amaçları ile ilgili detaylı bir sunum gerçekleştirdi. Avrupa başta olmak üzere dünya genelinde kimya sanayini de yakından ilgilendiren önemli değişimlerin yaşandığını; dijitalleşmenin yanı sıra sürdürülebilir, yeşil bir ekosistem oluşturmanın bunlardan en önemlileri olduğunu belirten Türk, kimya ihtisaslaşma ve teknoloji üretim merkezi olması hedeflenen Dijital Dönüşüm Merkezi’nin pek çok hizmet sunacağını dile getirdi. Türk, “Kimya araştırma laboratuvarı, pilot üretim tesisi, test ve kalibrasyon hizmetleri, mevzuat danışmanlığı, fikri sınai haklar danışmanlığı, iş ağları geliştirme, proje ve fizibilite danışmanlığının yanı sıra, dijital dönüşümü sağlamaya yönelik projeler ve hizmetler verilecek. 3D yazıcılar ve simülasyon laboratuvarının da yer alacağı bu merkezde; yapa zeka, büyük veri, makine öğrenmesi ve Endüstri 4.0 simülasyon projeleri, yeni filiz şirketlerinin kurulması, küresel yatırım ağlarına ulaşım mümkün olacak. Dijital Dönüşüm Merkezi’nin hedefinde, yeni teknolojiler üretilmesi ve patentlerinin alınması da yer alıyor” dedi.

Aracı: “Projeyi iki yıl içinde tamamlamayı hedefliyoruz”
Kimya sektörünün gelişimine katkı sağlayacak projeler için aralıksız çalıştıklarını anlatan GEBKİM Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı ise, söz konusu çalışmaların son halkası olan Dijital Dönüşüm Merkezi’ni en kısa sürede kimya sanayine kazandırmak istediklerini belirtti. Aracı, kurulacak olan merkez ile ilgili olarak şunları söyledi: “Türkiye’nin ilk kimya ihtisas OSB’si olarak kümelenme modeli ile örnek olan GEBKİM OSB’de fiziki alt yapı anlamında birçok şey yaptık. GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ardından bölgemize bir de anaokulu kazandırıyoruz. Artık işin kimyasına girmek ve yerli teknoloji üretilmesi noktasında da örnek olmak istiyoruz. Firmalarımızın fikirleri, projeleri ve önerileri ile OSB’miz bünyesinde kuracağımız Dijital Dönüşüm Merkezi projesini iki yıl içinde tamamlamak arzusundayız. Amacımız; bilginin ve teknolojinin üretildiği, paylaşıldığı bir merkez olarak kimya sektörünün baş döndürücü bir hızla gelişen dijital teknolojilere uyumunu sağlamak. Aynı zamanda, akredite bir test merkezi olarak firmalarımızın bu alandaki ihtiyaçlarına cevap vermeyi de amaçlıyoruz. Danışmanlık hizmetleri de, yine bu merkezin en güçlü olduğu alanlardan biri olacak. Yerli ve milli teknolojiler geliştirilmesinde OSB’ler çok önemli bir rol üstleniyor ve biz de GEBKİM olarak bu konuda üzerimize düşeni en iyi şekilde yapmak hedefindeyiz. Türkiye ve yurtdışından değerli akademisyenlerle, üniversitelerle yakın iş birliği halinde olacağımız Dijital Dönüşüm Merkezi projesini GEBKİM MTAL ile de entegre edeceğiz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ