Makine Haber

Güç dengesini yeniden düşünmek

Veri merkezleri uzun süredir karbon emisyonları ve tarihsel olarak yüksek enerji tüketimi nedeniyle çevresel problem kaynağı olarak görülüyor. Ancak bir anda gelen farkındalıkla, veri merkezlerini bir engelden bir yardıma dönüştürmek için bir yöntem oluşturuldu.

  • 25 Haziran 2020
Güç dengesini yeniden düşünmek

Janne PAANANEN
Eaton EMEA Teknoloji Müdürü

İşletmeler ve tüketiciler, ‘her zaman açık’ dijital alt yapıya giderek artan bir şekilde 7/24 güveniyorlar. Sonuç olarak; veri merkezleri, bu dijital yaşam tarzını sağlamak için gerekli olan veri işlemedeki artışın üstesinden gelecek şekilde inşa ediliyor. Veri merkezleri uzun süredir karbon emisyonları ve tarihsel olarak yüksek enerji tüketimi nedeniyle çevresel problem kaynağı olarak görülüyor. Ancak bir anda gelen farkındalıkla, veri merkezlerini bir engelden bir yardıma dönüştürmek için bir yöntem oluşturuldu.

Aydınlanma anı
Mühendislikte, yaşamın diğer birçok alanında olduğu gibi, en büyük yaratıcı çözümler baskı altında şekillenir. Bu, 2013 yılında kariyerimdeki en heyecan verici ilerlemelerden birinin gerçekleştiği durumdu.
Bir müşteri, güç beslemesinde pikler ve düşüşler yaşıyordu ve bu değişken yük mevcut kablolarını baskı altına alıyordu. Şebekesinin bir kısmını yeniden kablolamamak için, müşteri enerjiyi tamponlamak için bir yol arıyordu. Bu, yüksek yük anlarında gücü tutmaya çalışmak ve etkiyi daha eşit bir şekilde yaymak anlamına geliyordu. İlk başta, bu istek için en doğal görünen enerji depolama çözümünü düşünmekten hızla uzaklaştık. Bunun yerine, bir UPS’in (kesintisiz güç kaynağı) bunu nasıl yönetebileceğini ve müşteriye nasıl daha fazla değer sağlayabileceğini düşündük. Sonunda, bu fikir bizi EnergyAware UPS çözümüne götürdü.

Güç şebekemizi dönüştürmek
Yenilenebilir enerji kaynakları şu anda dünyadaki elektriğin yüzde 26’sını sağlıyor ve bu oran sürekli artıyor. Bu nedenle; güç sistemleri ve pazarlar, şebekeye daha fazla yenilenebilir enerji ilave edilmesinin neden olduğu fazla dalgalanmayı telâfi etmek için daha esnek hale gelmeli.
EnergyAware UPS çözümümüz, veri merkezlerinin ve enerji tedarikçilerinin birlikte çalışarak sürdürülebilir enerji taleplerini dengelemelerine yardımcı oluyor. Potansiyel olarak; hasar veren güç anormallikleri esnasında kritik bir koruma görevi görüyor, şebekeyi dengelemeye ve şebeke frekansını tutmaya yardımcı oluyor.
Şebekeyi stabilize ederek yenilenebilir enerji kaynaklarının artışına katkıda bulunmanın ötesinde, EnergyAware çözümü değer yaratan bir çözüm olabilir. Büyük UPS kullanıcıları, kritik yüklerden ödün vermeden elektrik kesintilerinde şebekeye yardımcı olan güç tüketimindeki anlık ayarlamalar için finansal olarak telâfi edilebilir.

Güç dengelemesini anlamak
Enerji üretim sektöründeki yılların deneyimi ve uzun bir uygulamaya dayanan mühendislik geçmişi, güç dengelemenin temellerini anlamaya yardımcı olur. Dijitalleşme yaşam şeklimizi, çalışma şeklimizi, seyahat şekillerimizi ve daha fazlasını değiştirmeye devam ettikçe; daha temiz bir enerji karması için güç dengelemenin arkasındaki mekaniği anlamak sektörümüzün ilerlemesi için anahtar olacaktır.
Fosil yakıtlardan uzaklaşıp daha temiz bir geleceğe uygun bir zemin oluştururken; yeni nesillerin gelmesine yardımcı olacak gerçekten yenilikçi bir çözüm geliştirmede rol oynadığım için gurur duyuyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ