Hızlı yüz siperi üretimi için 3D modelleme tekniği

Geleneksel yöntemlerin 1 adet baskı yapabilmesi için gereken sürede 200 adede kadar plastik yüz siperlerine 3D baskı yapabilen yeni bir 3D modelleme tekniği geliştiren Sandvik Coromant, söz konusu verileri ücretsiz olarak yayınlayarak, diğer işletmeleri yüz siperi üretiminde yardımcı olan bu yöntemi kullanmaya teşvik ediyor. 

  • 19 Haziran 2020
Hızlı yüz siperi üretimi için 3D modelleme tekniği

Sandvik Coromant

Sandvik Coromant, geleneksel yöntemlerin 1 adet baskı yapabilmesi için gereken sürede 200 adede kadar plastik yüz siperlerine 3D baskı yapabilen yeni bir 3D modelleme tekniği geliştirdi. Yığın veri modelinin kullanıldığı teknik, Covid-19 ile mücadele eden sağlık çalışanları için yüz siperleri üretimine yardımcı olarak 3D baskı çıktısını önemli ölçüde artırabilir. Bu verileri ücretsiz olarak yayınlayan Sandvik Coromant, diğer işletmeleri yüz siperi üretiminde yardımcı olan bu yöntemi kullanmaya teşvik ediyor.
Sandvik Coromant’ın İsveç’te bulunan sanayi tesislerinde genellikle mühendislik ürünü parçalar için metal tozu üretilmektedir. Bugün, şirketin talaşlı imalat uzmanlığı ve 3D baskı kapasitesi, plastik 3D yazıcıların bir kısmı ile birlikte sağlık çalışanları için kişisel koruyucu donanım (KKD) üretmek üzere yeniden devreye sokuluyor.

Yeni bir modelleme yöntemi geliştirildi
Birçok işletme hâlihazırda 3D baskılı yüz siperi üretiyor. Ancak, 3D yazıcıların genellikle tek seferde bir CAD dosyası yazdırma kısıtlaması bulunduğundan üretim çıktısı yavaştır. Sandvik Coromant’ın Baskı Takımları Departmanı’ndaki mühendisler, bu sorunu çözmek için tezgahların birden fazla yüz siperi yığınını tek bir CAD dosyası olarak tanımasına imkân veren yeni bir modelleme yöntemi geliştirdiler.
Tek bir yüz siperinin 3D resim verilerini kopyalayan Sandvik Coromant mühendisleri, birden fazla siperi üst üste yığabilirler. Çift ekstrüder kullanılarak, 3D yazıcının her ürün arasında (öncelikle her siper arasında ince plastik şeride baskı yaparken) yapısal destek oluşturması sağlanabilir. Bu desteğin suda çözünür malzemeye basılması, siperlerin baskı yapıldıktan sonra kolayca ayrılmasını sağlar.
Sandvik Coromant’ın Baskı Takımları Bölümü, artık her parti üretiminde 3D yazıcı başına 42 plastik yüz siperi üretebiliyor. Daha önce sadece bir yüz siperinin üretilmesi 48 saat süren bir işlemdi. Daha büyük 3D yazıcılar aynı tekniği kullanarak tek parti üretimde 200 adede kadar yüz siperi baskısı yapabilir.
Sandvik Coromanti, bu tekniğin bir 3D yazıcıya erişimi olan diğer işletmeler tarafından yüz siperi üretiminde en etkili yöntem olarak benimseneceğini umuyor. Aslında şirket, Stratasys 3D yazıcıların önde gelen İskandinav tedarikçisi Protech ile gerekli olan 3D veri modellerini zaten paylaştı. Ayrıca, hobi market 3D yazıcılar distribütörü verileri kendi ağında da paylaştı.

Dingfors: “Yüksek hacimli yüz siperi üretimi için en uygun yöntem”
Sandvik Coromant Baskı Takımları Üretim Mühendisi Christian Dingfors, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “Tek seferde birçok parça baskısının yapılması, 3D yazıcının kullanıldığı yüksek hacimli yüz siperi üretimi için en uygun yöntem. Sağlık çalışanlarının Covid-19 ile mücadelesini desteklemek için devam eden çalışmalarımızda, kişisel koruyucu donanım (KKD) üretimine mümkün olduğunca etkin bir şekilde katkıda bulunmamız gerekiyor. Bu nedenle Sandvik Coromant, bu tekniği ve gerekli görüntüleme verilerini mümkün olduğunca çok işletme ile paylaşmak istiyor. 3D baskı kapasitesine sahip tüm tesislerin bu sürece dâhil olmasını istiyoruz. 3D yazıcı erişimine sahip tüm işletmeleri, bu baskı tekniğinin kullanımı konusunda rehberlik için bizimle iletişime geçmeye teşvik ediyoruz. 3D görüntüleme verilerini, küçük işletmeler ve amatörler dâhil olmak üzere bu önemli amaca katkıda bulunmak isteyen herkesle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Baskı kapasitesinin yüzde 75’i yüz siperi üretimine ayrıldı
3 binden fazla tepegöz filmi elde eden Sandvik Coromant’taki farklı bölümler şimdi yüz siperi üretiminde 3D baskı kapasitelerini kullanıyor. Örneğin; Sandvik Coromant’ın Baskı Takımları Bölümü, sahada bulunan 3D yazıcıların çok önemli olmayan tüm üretim çalışmalarını durdurdu ve baskı kapasitesinin yüzde 75’i şimdi yüz siperi üretimine ayrılmış durumda. Siperler, İsveç’in Sandviken-Gävle, Gävleborg ve Stockholm bölgelerindeki hastanelere bağışlanacak. Ancak, Sandvik Coromant bu girişimin global olarak (sadece Sandvik içinde değil, daha geniş bir iş çevresinde) yayılacağını öngörüyor.
ABD’nin Kaliforniya eyaletinde Sandvik Coromant Bölge Satış Mühendisi Wally Calayag, eşinin hemşire olarak çalıştığı yakındaki bir hastanede cerrahi maskelerin sağlık uzmanlarına verdiği acıyı gördüğünde aklına bir fikir geldi. Bir 3D yazıcı ve açık kaynak dosyaları ile, ‘kulak koruyucu kayışları’ olarak da bilinen cerrahi maske uzatma kayışları baskısına başladı. Kısa bir süre önce, ön saflarda mücadele edenlere yardım etmek için bu kayışları hastaneye teslim etti ve bunu yaparak başkalarını da bu sürece katkıda bulunmaya teşvik etti.

Larsson: “Çalışanların güvenliği konusunda asla ödün vermeyiz”
“Sandvik, çalışanların güvenliği söz konusu olduğunda asla ödün vermez” diye konuşan Sandvik Coromant Katkısal Üretim Bölümü Ar-Ge Uzmanı André Larsson, “Şu anda, Covid-19 ile enfekte olan hastalara yardım eden sağlık personelinin güvenliğini sağlayarak, onların korunmasına yardımcı olabiliriz. Hayatlarımız bu sağlık uzmanlarına bağlı ve onlar hayat kurtarırken güvenliklerinin tehlikeye atılmasına izin veremeyiz” şeklinde konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ