Makine Haber

Tecdelioğlu: “Hırdavat sektörümüz 750 bin kişiye istihdam sağlıyor”

Hırdavat sektörünün Ocak-Aralık 2022 döneminde bir önceki yıla göre yüzde 9’luk artışla 11,8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini kaydeden HISİAD Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Tecdelioğlu, söz konusu dönemde en çok ihracatı Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleştirdiklerini aktardı.

  • 12 Ocak 2023
Tecdelioğlu: “Hırdavat sektörümüz 750 bin kişiye istihdam sağlıyor”

130 üyesiyle hırdavat sektörünün yüzde 85’ini temsil eden Hırdavat Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (HISİAD), üyeleriyle buluşma gerçekleştirdi.
Sektör olarak yaklaşık 750 bin kişiye istihdam sağladıklarını ve Türkiye’nin her ilinden dünyaya ihracat gerçekleştirdiklerini vurgulayan HISİAD Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Tecdelioğlu, Türkiye’de hırdavat sektörü markasını yeniden canlandırdıklarını ifade etti. Tecdelioğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Tüm dünyada ‘hardware’ adı altında toplanan ‘hırdavat’ Türkiye’de yok olmuştu. Hırdavatın adı inşaat malzemelerinin altında makine ekipmanlarının içerisinde, bağlantı parçalarında yok olmuştu. ‘Hırdavatçılık’ tanımı maalesef sadece tabelalarda yazan ama hiçbir sivil toplum örgütünün temsil etmediği bir şekildeydi. Ama şu anda dernek olarak bunu başardık.”

“750 bin çalışanımızla çok büyük bir aileyiz”
Türkiye’de hırdavat sektöründe 14 bin 550 sektör paydaşı firma olduğunu kaydeden Tecdelioğlu, “750 bin çalışanımızla çok büyük bir aileyiz ve bu yıl da rekor ihracat gerçekleştirdik. Bir önceki yıla göre ihracatımız yüzde 9’luk artışla 11,8 milyar dolara ulaştık. Türkiye ihracatının yüzde 5’lik kısmını sektör olarak biz gerçekleştirdik. Kilogram başı ihracat birim değerinde ise 5,3 dolar seviyelerine ulaştık. Bu da Türkiye ortalamasının 3 buçuk katı demek” diye konuştu.

“İhracatta öncelikli hedefimiz Avrupa Birliği ülkeleri olmalı”
Avrupa’nın standartlarında ürünleri daha katma değerli bir şekilde yapabilecek altyapı için çalışılması gerektiğini dile getiren Çetin Tecdelioğlu, şunları söyledi: “İhracatta öncelikli hedefimiz Avrupa Birliği ülkeleri olmalı. Sektörümüzün en çok ihracat yaptığı bölge olan Avrupa Birliği ülkelerine ihracatımız 2022 Ocak-Aralık ayları itibarı ile bir önceki seneye göre yüzde 8 artarak 4,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Diğer Avrupa ülkelerine bir önceki seneye göre yüzde 19,2 artışla 2,5 milyar dolara ulaştı. Orta Doğu Asya’ya ihracat da yüzde 8,7 artışla 1,8 milyar dolar seviyesine geldi. 2022 Ocak-Aralık döneminde 1,3 milyar dolar ile en çok ihracat Almanya’ya yapıldı. İkinci sıradaki Irak’a 763 milyon dolar, üçüncü sıradaki Rusya’ya 616 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. İhracatta en fazla artış ise yüzde 39 ile Hollanda’ya oldu.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ