Makine Haber

‘Sosyal mesafe’ konusunda çalışanları uyaran yeni teknoloji

Türkiye’de endüstriyel IoT sektörünün önde gelen şirketlerinden Okyanus Teknoloji, koronavirüsle birlikte çok önemli bir hale gelen ‘sosyal mesafe’ hassasiyetini dikkate alarak, gerçek zamanlı izleme teknolojileri markası Wipelot kapsamında yeni bir uygulama geliştirdi.

  • 30 Nisan 2020
‘Sosyal mesafe’ konusunda çalışanları uyaran yeni teknoloji

Dünyayı derinden etkileyen koronavirüs ile birlikte ‘sosyal mesafe’ kavramı da insanların hayatına girdi. Bulaşıcı hastalıkların yayılmasını durdurmaya veya yavaşlatmaya yönelik önlemlerden biri olan sosyal mesafeye, kamusal alanların yanı sıra faaliyetlerini sürdüren işletmelerde de dikkat edilmesi gerekiyor.
Endüstri 4.0’ın temelini oluşturan endüstriyel IoT sektörünün öncü markalarından Okyanus Teknoloji’nin, gerçek zamanlı konum belirleme sistemi Wipelot ile işletmecilere ve tesislere ‘sosyal mesafe’ konusunda farkındalık sağlayacak yeni bir çözüm sunduğunu aktaran yetkililer, “Karmaşık süreçleri bulunan sanayi tesisleri ile geniş ve riskli çalışma ortamlarına sahip maden, inşaat ve havacılık alanlarında ekipmanları, malzemeleri, çalışanları ve araçları gerçek zamanlı olarak takip eden Wipelot, yeni ‘Sosyal Mesafe’ uygulaması ile çalışanların birbirine güvenli sosyal mesafeden fazla yaklaşmalarını önlemek için onları sesli olarak uyarıyor. Sektörde bir ilk olan bu yeni uygulama ile oluşturulan farkındalık sayesinde, çalışan sağlığını korumaya yönelik önlemlere katkı sağlanıyor” dediler.

“Wipelot cihazları ile entegre bir şekilde kullanılabiliyor”
Yeni sosyal mesafe uygulamasının, aktif RFID (Radyo Frekanslı Tanıma) radyo alıcı-vericileriyle tercihe göre çalışanın kemerinde, bileğinde, baretinde veya boynuna asarak taşıdığı Wipelot cihazlarıyla entegre şekilde kullanılabildiğini anlatan yetkililer, “Uygulama kapsamında, işletmeler için farklı parametreler doğrultusunda güvenli mesafe ayarlanabiliyor. Wipelot sisteminde var olan cihazlar sayesinde; olası bir tehlike veya kaza anında hareketsizlik, darbe veya düşme algılanıyor, alarm sistemi devreye girerek çalışanın yeri belirleniyor ve acil duruma hızla müdahale edilebilmesi sağlanıyor. Ayrıca çalışan, ihtiyaç halinde taşıdığı cihaz üzerindeki SOS düğmesine basarak yardım talebinde de bulunabiliyor” diye konuştular.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ