Makine Haber

Elektrikli araçlarda şarj adaptörü kullanımı sona eriyor

Bosch’un entegre kontrol ve güvenlik teknolojisine sahip yeni esnek akıllı şarj kablosu, 230 voltluk bir prizde şarj etme işlemi yapılırken, kablo içi kontrol kutusu olarak da bilinen şarj adaptörü olmadan çalışabiliyor. Bu; esnek akıllı şarj kablosunun ağırlığının üç kilogramdan az olduğu anlamına geliyor.

  • 10 Eylül 2021
Elektrikli araçlarda şarj adaptörü kullanımı sona eriyor

Bosch

Elektrikli otomobillerin şarj edilmesi hiç bu kadar kolay olmamıştı: Bosch’un entegre kontrol ve güvenlik teknolojisine sahip yeni esnek akıllı şarj kablosu, 230 voltluk bir prizde şarj etme işlemi yapılırken, kablo içi kontrol kutusu olarak da bilinen şarj adaptörü olmadan çalışabiliyor. Bu; IAA Mobility 2021’de ilk kez görücüye çıkan esnek akıllı şarj kablosunun ağırlığının üç kilogramdan az olduğu anlamına geliyor. Ortalamada bu değer, kontrol kutulu konvansiyonel şarj kablolarına göre ortalama yüzde 40 daha az. İleri teknolojiye sahip kablo, ağırlık tasarrufu sağlamanın yanı sıra bagajda yer kazandırır. Tip 2 adaptörler ve ev tipi fişler ile geldiğinden, evdeki prizde veya yoldaki şarj istasyonundan şarj etmek isteyen sürücüler, artık ikinci bir kabloya ihtiyaç duymazlar. Aslında elektrikli otomobilleri şarj etmek hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Gackstatter: “Bosch, elektromobiliteyi daha da müşteri dostu kılıyor”
Bosch Güç Aktarma Çözümleri Başkanı Dr. Uwe Gackstatter, konu hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu evrensel şarj kablosuyla Bosch, elektromobiliteyi daha da müşteri dostu kılıyor. Elektrikli araçlar için yeni kabloyu standart ekipman haline getirmek istiyoruz” dedi.

Evde ve yolda 22 kW’ye kadar şarj
Üç fazlı kablo, 22 kilowatt’a kadar mod 2 ve mod 3 alternatif akım ile şar şarj imkânı sağlıyor. Esnek akıllı şarj kablosuyla, evde şarj ederken bir elektrik panosuna gerek kalmaz. Müşteriler bunu istiyor. Avrupa’da elektrikli otomobil sürücülerinin yüzde 84’ü akşam veya gece evde aracı yeniden şarj ediyorlar (kaynak: newmotion Elektrikli Araç Sürücü Anketi 2020). Her prize entegre edilen teknoloji, şarj etme sürecini emniyetli ve güvenilir hale getiriyor. Kablonun ucundaki tip 2 konektör, şarj gücünü kontrol ve takip etmek için gerekli bileşenleri içerir. Diğer uçta adaptörlü ev tipi fiş, sıcaklık kontrolünü ve bir kaçak akım rölesi barındırır. Bu da, 2,3 kilowatt’a kadar şarj gücüyle ev tipi bir prizde normal şarj sırasında bile aşırı yükleme veya aşırı ısınma olmamasını sağlar. Gerekirse emniyet teknolojisi, durum kritik hale gelmeden önce kabloyu devre dışı bırakır.

Bosch, teknolojiyi üç kat küçültüyor
Bosch geliştiricileri, kontrol ve güvenlik teknolojisini kompakt kablo konektörlerine entegre edebilmek için, elektronik bileşenlerin boyutunu kontrol kutularında önceki uygulamalara oranla önemli ölçüde azalttı. Burada, şirket içerisinde sürekli geliştirilmekte olan minyatürleştirme uzmanlığından faydalanılıyor.
Gackstatter, “Esnek akıllı şarj kablosu, Bosch’un günlük hayatı kolaylaştırırken elektromobilitenin daha geniş bir kabul kitlesine ulaşmasına yardımcı olmak için yenilikçi yüksek teknolojiyi nasıl kullandığının mükemmel bir örneğidir” dedi.

Elektromobilite portföyünü genişletiyor
Esnek akıllı şarj kablosu, Bosch’un elektromobilite portföyünün yeni üyesidir. Şirket bu alanda bütüncül bir yaklaşım sergiliyor. Bosch, eBike’lardan binek otomobillere ve iş makinelerine kadar tüm şirketlerden daha geniş bir elektrikli güç aktarma mekanizması portföyüne sahip. Bu portföy, hem bataryalı-elektrikli, hem de yakıt hücreli güç aktarma mekanizmaları için çözümler sunuyor. Batarya performansını ve kullanım ömrünü iyileştirmek için şarj servislerini ve bulutta batarya yönetim servisini de içeriyor. Ayrıca Bosch, batarya üretimi için fabrika ekipmanı sağlama işine de girdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ