Makine Haber

Şişecam, tedarikçileri için de küresel finansman sistemi kuruyor

Türkiye’de blockchain teknolojisi ile dış ticaret işlemi gerçekleştiren ilk şirket olan Şişecam, ‘Uçtan Uca Dijital Hazine Yönetimi’ hedefi doğrultusunda hayata geçirdiği ilklere bir yenisini daha ekledi. Şişecam, ödemeler için Dijital Dolandırıcılık Tespit ve Kontrol Sistemi’ni Türkiye’de kurup uygulayan ilk şirket oldu.

  • 17 Haziran 2020
Şişecam, tedarikçileri için de küresel finansman sistemi kuruyor

Cam ve kimyasallar iş kollarında küresel bir oyuncu olan Şişecam Topluluğu, ana faaliyet alanları dışında da ilklere imza atmaya devam ediyor. Türkiye’de blockchain teknolojisi ile dış ticaret işlemi gerçekleştiren ilk şirket olan Şişecam, ‘Uçtan Uca Dijital Hazine Yönetimi’ hedefi doğrultusunda hayata geçirdiği ilklere bir yenisini daha ekledi. Şişecam, bankalar aracılığıyla yapılan ödemeler için Dijital Dolandırıcılık Tespit ve Kontrol Sistemi’ni (Digital Fraud Detection and Control System) Türkiye’de kurup uygulayan ilk şirket oldu.
Bankacılık işlemlerini küresel para transferi ve finansal haberleşme sistemi olan SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) üzerinden, alanında en etkin yazılım çözümlerinden Kyriba aracılığı ile yöneten Şişecam, Türkiye’de ilk kez bir banka ödeme talimatını, online dolandırıcılık denetimi ve yasaklı şirket listeleri taramalarının ardından, yüksek güvenlikli bir şekilde ve manuel herhangi bir sürece gerek duyulmadan iletme başarısını gösterdi. Şişecam, dünyadaki en yaygın dolandırıcılık senaryolarından yola çıkılarak devreye aldığı Dijital Dolandırıcılık Tespit ve Kontrol Sistemi sayesinde, kurumsal şirketlere yönelik artış gösteren ödemelerde yaşanan dolandırıcılık olaylarını engellemeyi amaçlıyor. Ödemelerin dijital olarak onaylandığı sistem kapsamında; ‘kişi bazlı ödeme onay limitleri’, ‘ödeme bilgilerinde hassas değişiklikler’, ‘ilk kez ödeme yapılan banka hesapları’ ve ‘yaptırım listelerinde yer alan ülkelere yapılan ödemeler’ gibi ana kurallar çerçevesinde incelenen ödemeler, bir kural ihlali olması halinde otomatik olarak durduruluyor.

Kırman: “Ana faaliyet alanlarımız dışındaki yetkinliklerimizle de öncü oluyoruz”


Günümüzde kurumlar için başarının yolunun; teknolojiyi kullanarak iş yapış biçimlerinde yeniliklere götürecek dijitalleşme yol haritalarını oluşturmaktan geçtiğini vurgulayan Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, şöyle konuştu: “Dijitalleşme olgusunu sadece üretim hattının dijital yetkinliklerle donatılması gibi dar bir kapsamda değil, toplam tedarik zincirinden müşteri deneyimine kadar değer zincirinin tamamının dijitalleşmesini kapsayan 360 derece bütünleşik bir kavram olarak ele alıyoruz. Tüm dijital dönüşüm projelerimizin yayılımının faaliyet gösterdiğimiz coğrafyalarda ve entegre bir şekilde uçtan uca gerçekleştirilmesi önceliklerimiz arasında görüyoruz. Hızlı ve doğru karar almanın öneminin giderek arttığı bir ortamda, veriye dayalı karar alma yetkinliklerimizi güçlendiren ve verimliliği artıran uygulamaları devreye alıyor; Hazine Yönetimi gibi ana faaliyet alanlarımız dışındaki yetkinliklerimizle de öncü olma başarısını gösteriyoruz. Dijital yol haritamız kapsamında, blockchain teknolojisiyle dış ticaret işlemi ve Dijital Dolandırıcılık Tespit ve Kontrol Sistemi gibi örnek uygulamaları bu kapsamda hayata geçiriyoruz.”

“Sonu olmayan ve sürekli devam edecek bir yolculuk”
Dijital dönüşümü sonu olmayan ve sürekli devam edecek bir yolculuk olarak ele aldıklarını ifade eden Kırman, “Uçtan Uca Dijital Hazine Yönetimi hedefimiz doğrultusunda; ekosistemimizin önemli bir parçası olan tedarikçilerimizi desteklemek amacıyla yine bir ilk olarak, Küresel Tedarikçi Finansmanı Sistemi’ni yakında devreye alacağız. Çalışmalarımızın Türkiye bacağını tamamlamak üzereyiz. Sunacağımız sistem sayesinde; dünya genelindeki tedarikçilerimiz, farklı coğrafyalarda faaliyet gösteren Şişecam Topluluğu’na yapmış oldukları satışlara ait finansman imkânlarına küresel tek bir platform üzerinden ulaşabilecekler. Böylece tüm dünyadaki tedarikçilerin tek bir platformu kullanımını sağlayarak, bu alanda da Türkiye’de bir ilke imza atmış olacağız” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ