Makine Haber

Ömerdedeoğlu: “Kolaboratif robotlar, üretim hızını ve verimliliği artırıyor”

Günümüzde üretim felsefesinin tamamen değiştiğini ve artık daha esnek ve daha akıllı araçlara ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon Sistemleri Robot Ürün Yönetimi Takım Müdürü Necmi Ömerdedeoğlu, üretimin takibi için robotların kullanılmasının üretim süreçlerini kolaylaştırdığını söyledi.

Ömerdedeoğlu: “Kolaboratif robotlar, üretim hızını ve verimliliği artırıyor”

Mitsubishi Electric, pandemi döneminde düzenlediği online etkinliklere tüm hızıyla devam ediyor. TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) iş birliğiyle webinarlar düzenleyen şirket, son olarak Fabrika Otomasyon Sistemleri Robot Ürün Yönetimi Takım Müdürü Necmi Ömerdedeoğlu tarafından gerçekleştirilen ‘İleri Robot ve İş Birlikçi Robot (Cobot) Teknolojileri’ sunumuyla öğrenciler ve sektör profesyonelleriyle buluştu.

“Firmalar hızla değişen üretim şekline adapte olmalılar”
Günümüzde üretim felsefesinin tamamen değiştiğini ve artık daha esnek ve daha akıllı araçlara ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Necmi Ömerdedeoğlu, “Gündelik hayata baktığımız zaman, tüketim alışkanlıklarının tamamen değiştiğini ve ihtiyaçların da buna bağlı olarak çeşitlendiğini görebiliyoruz. Kullandığımız telefondan giydiğimiz kıyafete kadar kişiselleştirilmiş ürünler artık daha fazla ilgi görüyor ve son kullanıcının karar verme yetkisi giderek artıyor. Trendlere bağlı olarak, üretici firmaların da hızla değişen üretim şekline adapte olmaları gerekiyor. Bu noktada, akıllı mühendislik çözümleri ve robot kullanımı ciddi anlamda önem taşıyor. Mitsubishi Electric olarak ürettiğimiz otomatik kalibrasyon sistemi sayesinde, üretim hızı neredeyse 20 kat artabiliyor” dedi.

“Üretimin takibi konusunda çözüm üretiyoruz”
En alt katmanından en üst seviyesine kadar üretimin takibi konusunda çözüm ürettiklerini vurgulayan Ömerdedeoğlu, şunları söyledi: “Üretimin takibi için robotların kullanılması üretim süreçlerini çok büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Robotların kolaboratif olabilmesi için güvenli bir şekilde insanlarla çalışabilmesi gerekiyor. Aynı zamanda, kurulum ve programlanmasının kolay bir şekilde yapılabilmesi de büyük bir önem taşıyor. Endüstriyel robotların yer aldığı tüm faaliyet alanlarında kullanılabilen yapa zeka destekli kolaboratif robotlarımızla iş ortaklarımızı destekliyoruz. Yapay zeka ile geliştirdiğimiz sistemlerimiz, fabrikalarda üretim verimliliğini artırıyor. Böylece, operasyonel giderlerin azalmasına ve kârlılığın artmasına da katkı sağlıyoruz.”
Mitsubishi Electric’in kolaboratif robotlarının çalışılacak alanı çok kolay ve hızlı bir şekilde öğrendiklerini vurgulayan Necmi Ömerdedeoğlu, söz konusu robotların mühendis ya da teknisyen gibi son kullanıcı tarafından kolayca devreye alınabildiğini de sözlerine ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ