Makine Haber

SGL uç geometrili yeni karbür matkap

Kennametal, yüksek performanslı kesici takımı olan içten soğutmalı B21*SGL karbür matkabı piyasaya sundu. Söz konusu ürün, öngörülebilir yüksek verimlilikte delme gerektiren uçak-uzay endüstrisi ve enerji uygulamaları için gelişmiş verimlilik ve daha uzun takım ömrü sunuyor.

  • 02 Mart 2020
SGL uç geometrili yeni karbür matkap

Kennametal

Paslanmaz çelik, nikel ve kobalt esaslı alaşımlar için tasarlanan, patentli uç geometrili ve tek katmanlı PVD AlTiN kaplamalı B21*SGL, öngörülebilir yüksek verimlilikte delme gerektiren uçak-uzay endüstrisi ve enerji uygulamaları için gelişmiş verimlilik ve daha uzun takım ömrü sağlıyor.
Karbür Matkaplar Ürün Müdürü Frank Martin, konu hakkında şunları söylüyor: “Müşteri testlerinde, sürekli olarak rakip uygulamalardan çok yüksek performans gösteren matkaplar, iyileştirilmiş delik dik doğruluğu ve yüzey kalitesi sayesinde kısa sürede daha fazla delik deliyor. Yeni tasarım, matkabın yetersizliğine neden olan talaşın kaynama ve ufalanma tehlikesini mümkün olduğunca ortadan kaldırıyor. Benzersiz derin uç kertiği sayesinde, hassas iş parçası geometrilerinde bile verimli delme sağlayan piyasadaki en düşük baskı düzeyi de elde edilmektedir.”

‘Talaş dostu’ bir kanal tasarımına sahip
Bu malzemelerle ilgili sorunlardan biri de, malzemenin kesici takıma yapışma eğilimi göstermesi, bunun da kesme kenarında talaş yapışmasına ve köşelerde talaş kaynamasına neden olmasıdır. B21*SGL’nin tescilli derin yarık geometrisi, parlatılmış kesme kenarı, negatif kesme sırtı kenar boşluğu ve ‘talaş dostu’ kanal tasarımı bu olumsuz etkileri azaltırken; talaş boşalmasını ve kesme kuvvetlerinin azaltılmasını destekliyor. Kennametal’in aşınmaya dayanıklı, yüksek alüminyum içerikli KCMS15 kaliteye sahip olduğunu ve her bir takım başına sadece daha fazla delik delmek değil; aynı zamanda daha hızlı ve öngörülebilir bir matkabın da var olduğunu düşünmek gerekiyor.
Martin, “Bir grup müşterilerimiz tarafından, işlenmesi zorlu malzemelerde, bazı durumlarda ilerleme oranlarının yüzde 50’ye varan artışına karşın, takım ömrünün iki kattan altı kata kadar çıktığı saptanmıştır” diye konuşuyor.
Delik işleme, özellikle türbin üretiminde çok önemli bir işleme sürecidir. Çünkü, delme işlemi tipik olarak genelde üretim döngüsünün sonuna yaklaşıldığında ortaya çıkar. İş parçaları maksimum değerde olduğundan, kırılmış bir matkap 10 binlerce dolar değerindeki bileşenlere zarar verebilir veya parçalayabilir.

Motor gövdesi gibi pahalı bir parçanın, kırılan bir takım nedeniyle hurdaya ayrılması kolay kabul edilemez. Yüksek performans sağlayan B21*SGL, iş süreci güvenilirliğini garanti altına alıyor.

Guillon: “Kullanıcılara çok büyük bir artı değer kazandıracak”
Uçak ve Uzay Endüstrisi Kilit Müşteri Müdürü Matthieu Guillon, şunları aktarıyor: “Yeni karbür matkap; Inconel, titanyum, PH serisi paslanmaz çelikler ve diğer ısıya dayanıklı süper alaşımlarda yüksek sayılarda delik delme gereksinimi olan kullanıcılara çok büyük bir artı değer kazandıracak. Özellikle de, uçak ve uzay endüstrisindeki üreticileri ilgilendiren, LEAP Uçak Motoru Programı’nın üretimini hızlandırmak için uygulanan olağanüstü baskı da düşünüldüğünde, ne denli önemli olduğu da bir gerçektir.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ