Makine Haber

Seat’tan otomobil üretimine yeni VAR sistemi teknolojisi

Seat, ürettiği tüm otomobillerin gövde aksamları ile ilgili ölçümleri artık fotogrametri ile gerçekleştiriyor. Otomobil sektöründe ilk kez kullanılan teknoloji ile günde 9 bin fotoğraf ve 210 milyona kadar noktayı analiz eden şirket, mikronluk ölçümler ve analizler sayesinde kusursuz bir üretim gerçekleştiriyor.

Seat’tan otomobil üretimine yeni VAR sistemi teknolojisi

Futbolda VAR (video yardımcı hakem) sisteminin uygulanması ile gol kararlarını santimetrelerle ölçerek almak mümkün hale geldi. Peki santimetreler yerine, bir kâğıt sayfanın inceliğine eş değer olan milimetrenin onda biri söz konusu olduğunda ne yapılabilir? Seat Ölçüm Teknolojisi ve Meisterbock Departmanı, otomobillerdeki gövde aksamıyla ilgili ölçümler yaparak konuyla bizzat ilgileniyor. Şimdiye kadar yarı manuel olarak yapılan söz konusu işlem, artık yenilikçi teknoloji fotogrametri ile gerçekleştiriliyor.
Söz konusu teknoloji ile otomobil aksamları, tüm ayrıntılarıyla kontrol edilmek üzere montaj hattından rastgele seçiliyor. Otomatik robotlar bu parçaları ölçüm tesislerine taşıyor. Burada, kameralarla donatılmış 1.500 metrekarelik makineler, üretim hattından çıkan bütün araçların doğru ölçülerde olmasını sağlamak için çalışmaya başlıyor. Bu şekilde, herhangi bir sapma hızlıca baştan kalibre edilebiliyor.

Vallejo: “En ufak alanın bile derinliğini işaretlememizi sağlıyor”
Seat Ölçüm Teknolojisi ve Meisterbock Bölüm Başkanı Pedro Vallejo, konuyla ilgili değerlendirmesinde şunları söyledi: “Fotogrametri, fotoğraflar aracılığıyla bir nesnenin milyonlarca noktasını yakalamamızı, en ufak alanın bile derinliğini ve kalınlığını işaretlememizi sağlayan temassız bir optik ölçüm teknolojisi.”

Triguero: “Geometri çizgilerinin yüzde 100’ünü görebiliyoruz”
Görsellerde, aracın hem iç, hem de dış geometri çizgilerinin yüzde 100’ünü görebildiklerini belirten Seat İç Aksam Ölçüm Bölümü Müdürü Paco Triguero ise, “Böylece, herhangi bir değişikliğin anında algılanmasını garanti altına almış oluyoruz” dedi.
Bir otomobilin gövde aksamının, farklı şekillerde monte edilmiş parçaların toplamından oluştuğunu kaydeden Triguero, “Bu nedenle, ölçümleri kesin ve hassas olması gerekiyor. Fotogrametri de tam olarak bunu sağlıyor. Toplamda, makineler montaj başına 200 ilâ 300 ve otomobilin şasisinin tamamının ise 1.000 adet fotoğrafını çekiyor. Bu da, montaj başına 7 milyon ve tüm şasi için 98 milyon noktanın ölçümünün yapılmasına eş değer. Bu, günde 9 bin fotoğraf ve 210 milyona kadar analiz noktası anlamına geliyor” diye konuştu.

“Ölçüm süresini yüzde 90 oranında kısalttı”
Optik teknolojinin, geleneksel dokunsal ölçümlere kıyasla ölçüm süresini yüzde 90 oranında kısalttığını söyleyen Triguero, şöyle devam etti: “Geçmişte 3 parça ölçebilirken, şimdi ise günde 30 ölçüm yapıyoruz. Bu durum, son 20 veya 30 yıldır süregelen çalışma şeklimizi kökünden değiştirmemizi sağladı. Çalışanları daha yüksek nitelikli teknikler konusunda eğittik. Müşterinin mümkün olan en iyi otomobili teslim alması için elde ettiğimiz bilgileri katlayarak artırdık. Bu teknik an itibarıyla Leon ve Cupra Formentor’un montaj hattında uygulanıyor.”

“Sektörde öncü ve yenilikçi bir süreç”
Seat tarafından uyarlanan seri ölçümde fotogrametrinin kullanılmasının, sektörde öncü ve yenilikçi bir süreç olduğunu vurgulayan Paco Triguero, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Hız, hassasiyet ve bağlanabilirlik açısından hat üzerinde ölçüm verimliliğinde gelişimi temsil ediyor. Büyük ölçekli, kesintisiz ve temassız otomatik ölçümü kullanıma geçiren ilk üreticiyiz ve üretim hattından çıkan bir otomobilin, serinin ömrü boyunca mükemmel bir prototip gibi aynı seviyeyi korumasını sağlamayı başardık.”

“Sapmaların yerlerini tespit edip müdahale edebiliyoruz”
Büyük veri ve veri bilimi gibi araçlar sayesinde, artık fotogrametri yardımıyla elde edilen büyük miktarda bilgilerin, gelecekte üretimde karşılaşılabilecek durumları daha ortaya çıkmadan tespit etmede kullanılacağını belirten Pedro, “Tüm bu verileri, bir makine öğrenimi algoritmasının herhangi bir sapmanın meydana gelme sıklığını analiz etmesi için saklıyoruz. Şu anda sapmaların yerlerini tespit edip müdahale edebiliyoruz. İleride program proaktif davranacak ve sapmaların hangi sıklıkta tekrarlandığını analiz edecek ve sapmaya neden olan makineyi baştan kalibre etmek için tahminlerde bulunacak” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ