Makine Haber

İnsanlar ile makinelerin uyumunu hızlandıran kolaboratif robotlar

Omron, TM serisi kolaboratif robot ailesinin küresel lansman duyurusunu yaptı. Çeşitli görsel denetim işlevleri ve basit, sezgisel programlama ortamı sunan TM kolaboratif robotlarıyla Omron, insanlar ve makinelerin birlikte emniyetli, esnek ve kolaboratif üretim gerçekleştirmesini sağlıyor.

  • 09 Nisan 2020
İnsanlar ile makinelerin uyumunu hızlandıran kolaboratif robotlar

Omron

Değişen tüketici trendleri ürün kullanım ömürlerini kısaltmaya devam ederken; üreticiler, sık ürün değişimlerinin gereksinimlerini karşılayabilen üretim hatlarına ihtiyaç duyuyorlar. Buna ek olarak; iş gücü eksikliğinin bir gerçeklik halini almasıyla üreticiler, daha basit ve monoton görevleri otomasyona devretmeye ve insanların daha yaratıcı işlere odaklandıkları çalışma ortamları yaratmaya çabalıyor.
Omron TM serisi; seçme, paketleme ve vidalama gibi geleneksel olarak insanlar tarafından gerçekleştirilen ve otomasyonu zor uygulamaların otomasyonu için, kurulumu kolay ve benzersiz bir robot çözümü sunuyor. TM serisinin lansmanı dâhilinde Omron, pazar lideri LD serisi otonom mobil robotuyla sorunsuz entegrasyon sağlayan mobil uyumlu modelini piyasaya sürdü. Bu sayede kullanıcılar, seçme ve bir tepsiye veya konteynere yerleştirme gibi daha karmaşık görevlerin otomasyonunu sağlayabiliyor ve esnek üretim için üretim proseslerini otonom mobil robotlar aracılığıyla bağlantılı hale getirebiliyorlar.
TM serisi dâhilinde aşağıdaki özelliklerin kombinasyonlarını barındıran 12 robot piyasaya sunuluyor:
⦁ Kol uzunluğu: 900 mm, 1100 mm, 1300 mm
⦁ Taşıma kapasitesi: 4 kg, 6 kg, 12 kg, 14 kg
⦁ Güç kaynağı: AC, DC
⦁ SEMI S2 Emniyet Kılavuzu’na uygun ya da uygun olmayan

TM serisi kolaboratif robotların üç temel özelliği:
1. Sezgisel arayüz programlama için harcanan zamanı azaltır:
Geleneksel endüstriyel robotlara göre daha düşük kurulum süresi sunar. Akış şeması temelli sezgisel programlama arayüzü ve kolay öğrenme özelliği sayesinde, robot programlamacılığı hakkında deneyimi olsun olmasın herkes tarafından programlanabilir.

2. Entegre kol üstü görsel denetim sistemi kurulum süresini azaltır:
TM serisi, dâhili görsel denetim ve entegre aydınlatmaya sahiptir. Böylece, kullanıcı ürünleri daha geniş bir açıyla görebilir. Desen eşleme, barkod okuma ve renk tanıma gibi görüntü sistemleriyle donatılan bu robot sistemi; denetim, ölçüm ve sıralama uygulamalarının doğrudan kurulumunu son derece kolay hale getiriyor.

3. Tüm insan-makine kolaboratif emniyet standartlarıyla uyum sağlayarak kurulum süresini azaltır:
TM serisi, insanlarla makinelerin iş birliği yapmasına olanak sağlayan tüm emniyet standartlarıyla uyumludur ve endüstriyel robotlar için geleneksel olarak ihtiyaç duyulan endüstriyel emniyet bariyerlerine gerek kalmadan insanların bulunduğu ortamlarda kullanılabilir ve bu sayede kurulum süresini önemli ölçüde azaltır.
(Endüstriyel robotlar için emniyet standardı ISO10218-1 ve kolaboratif endüstriyel robotlar için emniyet standardı ISO/TS15066 ile uyumludur).
Ürün serisine TM serisi kolaboratif robotu ekleyen Omron; insanlar ve makinelerin birlikte emniyetli, esnek ve kolaboratif üretim gerçekleştirmesini sağlamaya devam ediyor ve insanlarla makinelerin uyum içinde üretime katıldığı yenilikçi bir üretim konsepti olan ‘innovative-Automation!’ anlayışına hız veriyor.

‘innovative-Automation!’
Endüstriyel otomasyonda öncü bir şirket olan Omron; görüntü işleme sensörleri ve diğer algılama cihazlarından servo motorlar gibi çeşitli kontrolörler ile diğer çıkış cihazlarına varan geniş bir ürün ve ekipman kontrol ağına sahip. Bu ağ, bir dizi emniyet ürünü ve endüstriyel robotları da kapsıyor. Bu cihazları yazılım yoluyla birleştirerek, dünya çapındaki tüm üreticiler için çeşitli türlerde eşsiz ve yüksek performanslı otomasyon çözümleri geliştiren şirket; ürün portföyünde bulunan gelişmiş teknolojilere ve geniş kapsamlı cihaz seçeneklerine dayanarak, ‘innovative-Automation!’ adında bir stratejik konsept öne sürdü. Konsept üç yenilikten oluşuyor: ‘Entegre/Integrated’ (kontrol değişimi), ‘Akıllı/Intelligent’ (bilgi ve iletişim teknolojileri (ICT) tarafından sağlanan zeka gelişimi) ve ‘İnteraktif/Interactive’ (insanlar ve makineler arasında oluşan uyum). Omron, bu konsepti gerçekleştirerek, üretim tesislerine inovasyon getirmeyi hedefliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ