Makine Haber

Robotları kolay bir şekilde programlama: ready2_pilot ile manuel yönetim

Otomasyon şirketlere birçok avantaj sağlıyor; özellikle de tehlikeli, zorlayıcı veya monoton işler konusunda. Fakat zorlayıcı nokta çoğunlukla programlamadır. Mekanik yardımcıya ne yapması gerektiği en kolay nasıl öğretilebilir? Manuel yönetimle: Kuka ready2_pilot işte bu sorunu çözüyor.

Robotları kolay bir şekilde programlama: ready2_pilot ile manuel yönetim

Kuka

Robotların şirketlerde kullanımı için sayısız uygulama senaryosu vardır: Kaynak yapımı, delme ve yapıştırma; makineyle hızlı, sürekli ve istikrarlı olarak yüksek kaliteyle gerçekleştirilebilen işlerden sadece üçüdür. Fakat, otomasyon aynı zamanda ‘dijitalleşme’ anlamına da gelmektedir. Sonuçta ‘endüstride robot kullanımı’ dendiğinde; nadiren sadece robotun kendisi söz konusudur. Robotun kumandası ve yazılımı da bu işin bir parçasıdır. Birçok işletme için bu durum büyük bir zorluktur. Sanayi derneği Bitkom ve Alman Zanaat Dernekleri Merkezi (Zentralverbands des Deutschen Handwerks-ZDH)) tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 81’i yeniliğe açık olduğunu; fakat aynı zamanda yüzde 64’ü de dijital teknolojilerden çekindiğini dile getiriyor.

‘Kolay programlama’ prensibine dayanıyor
Robotların daha geniş bir alanda kullanımını engelleyen genelde kumanda etme konusudur. Potansiyel kullanıcılar, bu noktada eğitim ve personele çok fazla yatırım gerektiğine inanmakta ve bu sebeple robot çözümlerini sıklıkla kabul etmemektedir. Bu zorluğun çözümünün adı ‘Kuka ready2_pilot’tur. ‘Kolay programlama’ prensibine dayanan bu çözüm, özellikle robot programlaması konusunda pek tecrübesi olmayan şirketlere yönelik geliştirildi.
Kullanıcı, bir tür 6D mouse olan kumanda üzerinden robotu manuel olarak bir parçaya yönlendirmekte ve ne yapması gerektiğini ona göstermektedir. Kumanda cihazına olan kablosuz bağlantı sayesinde, hareketler komut olarak uygulanmakta ve bunlar sonradan istenilen şekilde değiştirilebilmekte veya ekleme yapılabilmektedir. Böylelikle, görevler çok hızlı bir şekilde kayıt altına alınabilmekte ve adeta çocuk oyunu gibi programlanmaktadır.

Yatırım en kısa sürede kendini amorti ediyor
Yardımcı olarak, her yöne hareket ettirilebilen ve ileri-geri komutlarını da algılayabilen, Kuka smartPAD’deki 6D mouse’ye benzer bir kumanda düğmesi hizmet etmektedir. Sadece birkaç hamleyle doğrudan robota yerleştirilebilen kumanda çok hassas tepkilidir. Böylelikle, çalışma adımları doğrudan parçada uygulanabilmektedir. Bundaki büyük avantaj: Fazla tecrübesi olmayanlar da, bu şekilde kısa sürede robota alışmakta ve derin bir eğitime veya sertifikaya ihtiyaç duymadan robota görevler verebilmektedir. Ayrıca, kumanda çok işlevli özelliklidir. Tüm robot modellerinde aynı şekilde kullanılabilmekte, yatırım da en kısa sürede kendini amorti etmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ