Makine Haber

Pelister: “Daha fazla ihracatçımızı yeşil pasaport sahibi yapabileceğiz”

2017 yılında uygulamaya giren Bakanlar Kurulu Kararı ile ihracatçıların yeşil pasaport alabilmek için gerçekleştirmesi gereken 1 milyon dolarlık limit, Resmi Gazete’de yayınlanan 1770 Karar sayısı ile 500 bin dolara indirildi.

  • 11 Kasım 2019
Pelister: “Daha fazla ihracatçımızı yeşil pasaport sahibi yapabileceğiz”

2017 yılında yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu Kararı ile yeşil pasaport alabilmek için ihracatçıların gerçekleştirmesi gereken 1 milyon dolarlık limit, Resmi Gazete’de yayınlanan (11 Kasım 2019) 1770 Karar sayısı ile 500 bin dolara indirildi.
Konu hakkında açıklamalarda bulunan İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “İhracatçılarımızın yeşil pasaport alabilmek için gerçekleştirmesi gereken 1 milyon dolarlık limit, ‘İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesine İlişkin Esaslar Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar’ kapsamında, Cumhurbaşkanı Kararı ile 500 bin dolara indirildi. İhracatçılarımızın yurtdışı seyahatleri ve pazar ziyaretleri açısından yeşil pasaport büyük bir önem taşıyor. Ancak, bugüne kadar yeşil pasaport için son 3 yıl içerisinde ortalama 1 milyon doların üzerinde ihracat yapma kriteri bulunuyordu. Biz, bu avantajdan daha geniş bir ihracatçı kitlesinin yararlanması amacıyla, yeşil pasaporttaki 1 milyon dolar sınırının 500 bin dolar seviyesine düşürülmesi için gerekli çalışmalarımızı tamamlayarak Ticaret Bakanlığı’na başvurumuzu gerçekleştirmiştik. İKMİB Yönetim Kurulu olarak, göreve geldiğimiz günden beri vaatlerimizden biri olan yeşil pasaport alma limitlerinin düşürülmesi ve kullanım süresinin 2 yıldan 4 yıla çıkarılması konusunda çaba içerisindeydik. Her fırsatta hem Bakanlığımız, hem de Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) nezdinde yakın bir diyalog çerçevesinde bu sorunun çözüme kavuşturulması için istişarelerde bulunduk. İhracatçılarımızın yurtdışına çıkışlarda yaşadığı sorunlardan biri olan yeşil pasaport almada gerekli limitin 1 milyondan 500 bine düşürülmesinden ve çabalarımızın karşılığını almaktan memnuniyet duyuyoruz. Bu konuda ihracatçılarımıza destek olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan, TİM Başkanımız İsmail Gülle’ye ve tüm yetkililere teşekkür ediyoruz.”

“Yeşil pasaportun kullanım süresi 4 yıla çıkarılmalı”
İKMİB olarak, sektörlerinin gelişmesi için çalışmaya ve firmalara destek olmaya devam edeceklerini aktaran Pelister, “Bu yıl itibariyle şimdiye kadar yeşil pasaport alma koşullarını sağlayan 480 üye firmamızın başvuru işlemlerini gerçekleştirdik. 2018 yılında bu rakam 196 idi. Bu kararla birlikte, daha fazla ihracatçımızı yeşil pasaport sahibi yapacağımıza inanıyoruz. Ayrıca, yeşil pasaportun kullanım süresinin de 4 yıla çıkarılması gerektiğini düşünüyoruz. İhracatçılarımızın daha fazla yurtdışı etkinliklerine katılmalarına ve ihracatlarını artırmalarına katkı sağlayacak bu adımın da en kısa zamanda atılmasını bekliyoruz” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ