Makine Haber

Pelister: “Temmuz ayı ihracatımız geçen yıla göre yüzde 21,44 arttı”

Temmuz ayı ihracatlarının geçen yıla kıyasla yüzde 21,44’lük artışla 1,92 milyar dolar olduğunu ifade eden İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, sektörün ilk yedi aylık ihracatının ise yüzde 37,16 oranında artarak 13,9 milyar dolara ulaştığını açıkladı.

  • 05 Ağustos 2021
Pelister: “Temmuz ayı ihracatımız geçen yıla göre yüzde 21,44 arttı”

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (İKMİB) verilerine göre, kimya sektörünün temmuz ayı ihracatı 1,92 milyar dolar oldu. Sektörün ihracatı, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 21,44 arttı. Bu yılın ocak-temmuz döneminde ise, yüzde 37,16’lık artışla 13,9 milyar dolarlık kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatı gerçekleştirildi.

“Sektör yıla güzel bir başlangıç yaptı”
Kimya sektörünün küresel tedarik zinciri sıkıntıları, lojistik sorunlar ve hammadde arzı sıkıntılarına rağmen yıla güzel bir başlangıç yaptığını ifade eden İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “Türkiye’nin en çok ihracat yapan ikinci sektörü olan kimya sektörümüz, mayıs ve haziran aylarında lider oldu. Haziran ayında 2,3 milyar dolarlık kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatı ile sektörel bazda aylık yeni rekorumuzu kırdık. Temmuz ayı ihracatımız ise, geçen yıla kıyasla yüzde 21,44’lük artışla 1,92 milyar dolar olarak gerçekleşti. İlk yedi aylık ihracatımız yüzde 37,16’lık artışla 13,9 milyar dolara ulaştı. Temmuz ayında yüzde 354’lük artışla en çok Yunanistan’a ihracat yapılırken; onu Hollanda ve Almanya ilk üç olarak takip etti” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ